YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ASELSAN mühendisinin babası konuştu
24 TV'de Ardan Zentürk'e telefonla bağlanan, Hüseyin Başbilen'in babası Vehbi Başbilen "oğlumu kesinlikle öldürdüler" dedi.
ASELSAN mühendisinin babası konuştu
29 Mayıs 2014 / 09:02 Güncelleme: 29 Mayıs 2014 / 09:06

Stargazete'de yer alan haberin iddiasına göre, Paralel örgütün TİB'deki gizli bilgileri yabancı ülkelere servis ettiği iddiası üzerine başlatılan soruşturmada oldukça vahim başka gerçeklere ulaşıldı.

Savunma Sanayii mühendislerinin telefonları neden dinlendi?

Yenişafak Gazetesi'nin dün yayınladığı habere göre, 64 kişilik farklı bir dinleme listesi daha ortaya çıktı. Söz konusu listede siyasilerin, gazetecilerin, valilerin ve genel müdürlerin isimleri geçiyor. Ancak listede, ASELSAN mühendislerinin, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan personellerin, HAVELSAN mühendislerinin isimlerinin geçtiği bölüm Türkiye kamuoyunu şaşkına çevirdi.

Yerli İnsansız Hava Aracı Mühendisinin telefonlarını dinlemişler

ASELSAN ve HAVELSAN gibi kurumlarda özellikle milli projelere imza atılıyor, tamamen yerli silahların üretimi için yoğun şekilde çalışılıyor. Bu bağlamda, yine listede yerli insansız hava aracının mucidi olan mühendis Mehmet Demir Çiğdemoğlu isminin de dinlenmiş olması büyük bir şoka sebep oldu.

Akıllara ASELSAN'daki ölümleri getirdi

Savunma sanayiindeki bu dinleme skandalı akıllara, yakın geçmişte ASELSAN'da yaşanan "mühendis intiharlarını" getirdi. Şaibeli şekilde intihar ettiği söylenen mühendislerin öldürülmüş olma ihtimalleri akıllarda soru işareti olarak tazeliğini koruyor.

24 TV'de Moderatör Gece programında, Ardan Zentürk, telekulak skandalının savunma sanayii ile ilgili olan kısmını şöyle yorumladı:

Yenişafak'ın haberinde dinlenenler arasında, HAVELSAN, ASELSAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı deniliyor. Ama daha da önemli bir detay var.

İsrail'e bağımlıydık. Bu bağımlılığı ortadan kaldıran mühendisleri neden dinlediler?

İnsansız hava aracı proje mühendisi Mehmet Demir Çiğdemoğlu'nun da telefonu dinlenmiş. Bir proje mühendisinin yasa dışı bir eylemle telefonu neden dinlenir? Ve bu dinlemelerde elde edilen bilgiler kimlerle paylaşılır?

Hatırlayacaksınız, insansız hava aracı olayında biz İsrail'e bağımlı kılınmıştık. Ama sonra, Mehmet Demir Çiğdemoğlu gibi mühendisler sayesinde bu bağımlılığımız ortadan kalkmıştı.

İntihar ettiği iddia edilen mühendisimn babası telefona bağlandı

Ardan Zentürk, bu dinleme olayından yola çıkarak, geçtiğimiz yıllarda ASELSAN'da yaşanan "mühendis intiharlarını" hatırlattı, intihar ettiği söylenen bir mühendisin babasını telefonla yayına bağladı.

Zentürk telefon bağlantısı öncesinde "ASELSAN'da çalışan bir mühendis olan Hüseyin Başbilen başarılı ve genç bir mühendisti. TSK için önemli projelerde çalışıyordu. önce ortadan kayboldu, sonra ne yazık ki cesedi arabasının içinde bulundu. Türkiye bir cinayetle karşılaştığını düşündü. Çünkü olay yeri fotoğrafları, genç mühendisin vücudundaki yara izleri bir cinayeti ortaya koyuyordu.

Sonra iş birden bire "intihar etti"ye döndü. İntihar mı etti, cinayet mi diyerek bugünlere kadar geldik. Halen mahkemeler karar verecek. Büyük olasılıkla belki onun da telefonu dinlenmişti, onun yaptığı projeler de bir yerlere gitmişti. Bilemem..." şeklinde konuştu.

Oğlumu kesinlikle öldürdüler

Hüseyin Başbilen'in babası Vehbi Başbilen ise telefon bağlantısında oğlunun intihar etmediğini, öldürüldüğünü, öldürülmeden önce çok sayıda proje üzerinde çalıştığını, yargıdan konuyla ilgili bir sonuç alamadıklarını, mahkemenin halen devam ettiğini, davaya bakan savcının sürekli olarak değiştiğini anlattı.

Başbilen şöyle konuştu:

Ben evladımı kaybettim.Evlat acısını Allah kimseye göstermesin. Benim evladım öldürüldü, öldürdüler. Kesinlikle öldürdüler. Ben evladımla 30 sene beraber yaşadım. Ne olduğunu benden başka kimse bilemez. Öyle birisi değildi yani.

Son olarak milli tank projesinde çalışıyordu

Yaptığı projeler, silahlar, gece görüş dürbünleri vardı. Son olarak milli tank projesinin dört fasıldan üçünü vermiş, dördüncüsünü vereceği gün benim çocuğum kaybedildi.

Olayla ilgili savcı sürekli değişiyor

Bununla ilgili mahkemede de başladığı günden bu yana 5 savcı değişti. 10 gün önce yine savcı değişti. Toplamda 7 savcı değişti.

Davada intihar mektubu çıkardılar ortaya. Bu yüzden bir cinayet soruşturması da yapılamıyor. Karar veremiyorlar hiçbir şeye.

Bilirkişi raporu var. Buna göre benim çocuğumun boynunda 20 cm kesik var. Ama olay yeri raporunda bunu 2 cm gösteriyorlar. Olay kapansın istiyorlar. Ne yaptı benim çocuğum. Hainlik mi yaptı? Ajanlık mı yaptı? Yoksa kahramanlık mı yaptı? Bana biri anlatsın bunu.

Üzerinde çalıştığı 15 tane proje vardı

Genelkurmay'dan bilgi geldi. Çocuğumun çalıştığı 15 tane proje vardı. Yazık bu çocuklara. Bu beyinler kolay yetişmiyor. Bir intihar mektubu uydurdular, ilk dosyamızı buna dayanarak kapattılar.

Konuyla ilgili araştırma yaptığı belirten Ardan Zentürk ise, olay yeri fotoğraflarını incelediğini, bunun sadece intihar vakası olarak mahkemede değerlendirilmesinin yanlış olduğunu, o fotoğraflara dayanılarak aynı zamanda bir cinayet vakası olarak da incelenmesi gerektiğini belirtti.

 

STARGAZETE

ikiden ikiye dört eder..
 // alemci
önemli projelerde çalışan mühendislerin ölümünden paralel yapı sorumludur bu yapının kime hizmettiği kimlerle kanka olduğu bilinen bir gerçek sağda solda aramaya gerek yok ispartada düşen uçakta ölen ilim adamları olayı da aynı esrarı çözülemedi paralel yapının tüm basın yayın organları muhsin yazıcıoğlu cinayeti dahil bir çok pis işlerini devlete yıkmaya çalışıyorlar dikkatleri dağıtmaya kendilerini masum hizmetten başka iş yapmadıkları imajını oluşturmaya çalışıyorlar....
29 Mayıs 2014 Perşembe 13:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler