YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Artık yüreklere ateş düşmesin"
"Artık yüreklere ateş düşmesin"
02 Kasım 2009 07:50
Şehit aileleri açılama destek verdi, başka ocaklara ateş düşmesin dedi

Aktütün Karakolu'na PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen Uzman Çavuş Cahit Yıldırım'ın babası Nurettin Yıldırım, 'demokratik açılım sürecini kimse baltalamasın' çağrısında bulundu. Acılı baba, "Bundan sonra başka ana ve babaların yüreğinin de yanmasını istemem. Her iki taraftan da ölenler, bu ülkenin insanları.

Açılımı kimse baltalamasın." dedi. Akan kanı, 1980 öncesindeki sağ-sol çatışmalarına benzeten şehit babası Yıldırım, "Birbirlerini öldürdüler, sonra beraber çay-kahve içtiler. Şimdi yine o duruma geldik. Yarın barıştığımızda bir araya toplanıp kahve içeceğiz, konuşacağız, ahbap olacağız." şeklinde konuştu. Bunca yıldır barışın neden sağlanamağını düşündüğünü anlatan Nurettin Yıldırım, "Açılım için çok geç kaldılar, aslında daha erken yapmaları gerekirdi. Bu kadar kan boşa döküldü. Neden bunları önlemiyorlar? Ölenler, o taraftan da bu taraftan da hepsi Türkiye'nin insanı." ifadelerini kullandı.

Geçen yıl ekim ayındaki Aktütün Sınır Karakolu baskınında şehit olan 17 askerin arasında bulunan dokuz yıllık Uzman Çavuş Cahit Yıldırım'ın babası, "Açılım için çok geç kaldılar, aslında daha erken yapmaları gerekirdi. Bu kadar kan boşa döküldü. Benim çocuğum orada şehit oldu diye bunları söylemiyorum. Türkiye'den giden çok insanımız var. Neden bunları önlemiyorlar? Benimki oldu, başka bir kardeşimizin de çocuğunun şehit olması gerekmiyor." diye konuştu. Bunca yıldır barışın sağlanamama sebebini devamlı düşündüğünü anlatan Nurettin Yıldırım, "Neden ölsün çocuklarımız? Ölenler, o taraftan da bu taraftan da hepsi Türkiye'nin insanı." görüşlerini dile getirdi.

Barışa katkı sağlamaya çalışan devlet büyüklerine teşekkür eden, karşı çıkanları ise eleştiren Yıldırım, "İnşallah şimdiki durumdan daha iyi bir sonuç verir. Devletimizin büyüklerinden Allah razı olsun. Başbakanımız'a sonsuz teşekkür ederim." ifadelerini kullandı. Oğlunun şehadetnamesinin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner imzasıyla kendilerine ulaştığını anlatan Yıldırım, şehidin geride gözü yaşlı bir eş, iki kız ve bir erkek çocuk bıraktığını söyledi.

Şehit eşi: Artık ocaklara ateş düşmesin

P1994 yılında Şırnak Silopi sınır karakolunda şehit olan Seyit Ali Gür'ün eşi Fadime Gür, hükümetin açılım projesini desteklediğini ifade etti. Terör sorununun ortadan kaldırılmasını isteyen Fadime Gür, bugüne kadar kendisi gibi binlerce kişinin eşsiz, babasız kaldığına dikkat çekti. Bu insanlara yenilerinin eklenmemesini isteyen şehit eşi, "Benim çocuğum babası askere gittiğinde 2 günlüktü. Eşim şehit olduğunda ise 8 aylıktı. Oğlum babasının yüzünü göremedi. Benim gibi nice eşler dul kaldı. Nice çocuklar babasız kaldı. Nice anne babanın ciğerleri yanıyor. Hükümetin bunu bitirmesini istiyoruz. İnşallah bundan kurtuluruz. Ocaklara yeni ateş düşmesin. Türkiye bu problemden kurtulsun." diye seslendi. PKK üyelerinin teslim olurken bayram havasında karşılanmasının şehit ailelerinin içini kanattığını dile getiren Fadime Gür, bu görüntüleri engelleyemediği için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kırgın olduğunu sözlerine ekledi.

Eski Konya Ereğli Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Tüfekçi de hükümetin terörü bitirme konusunda attığı adımı desteklediklerini ve iyi niyetli bulduklarını kaydetti. Tüfekçi, "PKK'lıların karşılanmasındaki görüntüler tekrarlanmasın. Terörün önü kesilsin. Türkiye artık bu beladan kurtulsun. Yeni acılar yaşanmasın." dedi.

Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler