YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık yeni bir dönemecin eşiğindeler
Artık yeni bir dönemecin eşiğindeler
Artık yeni bir dönemecin eşiğindeler
09 Kasım 2007 / 20:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri geçen seneye kadar buzdolabında beklemeye alınmış gibiydi. Kırk yıldır hiçbir Suudi Arabistan Kralı Türkiye'ye adım atmamıştı; ancak Ortadoğu'da dengelerin değiştiği bir dönemde iki ülke arasındaki ilişkiler de yeni bir boyut kazanmaya başladı. Bir yıl aradan sonra Kral Abdullah bugün ikinci kez Türkiye'ye geldi.. Peki bu ziyaret Kral'ın limuzinleri ve 400 kişilik heyeti gibi magazin unsurları bir kenara bırakıldığında ne anlam ifade ediyor? İşte kralın ziyaretinin perde arkasında yatanlar.


Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud bir yıl aradan sonra yeniden Türkiye'de. Bu ziyaret her ne kadar kralın uçak sayısı, bavulları, hizmetçileri gibi magazinel konulara indirgense de aslında büyük önem taşıyor.. Daha düne kadar ABD ekseninde bir çizgi izleyen Suudi Arabistan, artık yeni bir kavşağın eşiğinde. Kral artık Türkiye'yle örtüşen politikalar üretiyor. Batı ittifakı dışında İslam coğrafyasında yeni arayışlara yardımcı oluyor. Uzun yıllar rejimiyle problemli olduğu İran'la Türkiye'nin de teşviki ile ilişkilerini düzeltme çabasına girdi. Sene başında yeni Türkiye'nin desteği ile Suudi Kral filistin'deki gruplardan el fetih ve Hamas'ın liderlerini sarayda ağırlayarak arabulucuk yaptı. 20. yüzyılın başından bu yana Ortadoğu'yu kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye çalışan büyük güçlür Türkleri Araplar'a arapları da Türklere düşman etmek için elinden geleni yapmıştı. Ancak bu propagandalar artık etkisini yitirmeye başladı. Ortadoğu ülkeleri üzerinde oynanan oyunlar artık gün yüzüne çıktı ve bunu bozmak için yeni politikalar üretiliyor. Şimdiye kadar hep birilerine sırtını dayayarak ayakta kalmaya alışmış olan Ortadoğu ülkeleri ABD'ye olan güvenin yıkılması üzerine son zamanlarda kendilerini sahipsiz ve çaresiz hissediyorlar. İşte tam bu noktada Türkiye ortadoğu ülkeleri için yükselen bir yıldız konumunda. Tarihte yüzyıllar boyunca üç kıtadaki topraklara hükmetmiş bir imparatorluğun torunları bölgede yeniden umut oluyor. Türkiye bu açıdan İslam konferansı Örgütü'nü daha aktif hale getirmek için elinden geleni yapıyor. İslam ülkelerindeki kriz bölgelerinde görev yapabilmesi için "islam barış gücü" kurulması çalışmaları devam ediyor.. Böylece islam ülkeleri arasındaki siyasi alandaki dağınıklık, ekonomi alanındaki zaafiyetler, sosyal ve kültürel kopukluklar da giderilecek. Bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etme hayalleri kuran ve enerji kaynaklarının üzerine oturmayı nedefleyen amerika'nın planları da bu gelişmelerden sonra suya düşecek. Ancak bu noktada Türkiye'de gücü elinde bulunduran kesimlerin de çok dikkatli olması gerekiyor. Kendi iç çekişmelerimiz yerine bu süreci akıllıca yönetebilirsek Türkiye bölgesinin en önemli ülkesi olabilir.


Kral Abdullah Türkiye'den önce de İngiltere'yi ziyaret etti. İngiliz basınında kralın eşlerinin sayısından servetine kadar birçok konu manşetlere çekildi. İlginç olansa suudi arabistan kralının ABD'nin mütefiki ve batı yandaşıyken bunların gündeme bile getirilmemesiydi. Bunun suudi Arabistan'ın batı ittifakından uzaklaşıp Türkiye'nin de içinde bulunduğu doğu ittifakına yönelik çalışmalarına hız verdiği bir döneme denk gelmesi ise manidar bulunuyor
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler