YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık kabristana gitmeye gerek yok!
Mezarlıkta Fatiha dönemi internete taşındı
Artık kabristana gitmeye gerek yok!
12 Ağustos 2009 / 16:49 Güncelleme: 12 Ağustos 2009 / 00:00

İnternet üzerinden mezarlığa Fatiha dönemi başlatan Mardinli Mehmet Ayaz, şimdi de kurduğu Sürgücü tv ile mezarların ve beldenin görüntüsünü internete taşıdı.


 


Yurt içi ve yurt dışında yaşayan bir çok Sürgücülü, internet üzerinden yakınlarının mezarlarına Fatiha okuyor.


 


Mardinli Mehmet Ayaz, yıllar önce taşındığı İstanbul'dan her bayram arifesinde, vefat eden yakınlarını ziyaret için gidip geldiği Sürgücü Beldesi'ndeki bütün mezarlıklardaki kabirlerin fotoğraflarını tek tek çekti. Mehmet Ayaz, fotoğrafları kendi tasarladığı www.surgucum.com internet adresine taşıdığını, artık internet ortamı üzerinden yakınlarının ruhlarına bir 'tık'la Fatiha okuduğunu söyledi.


 


Fotoğrafların yanında kurduğu sürgücü tv aracılığı ile mezarların ve köyün görüntüsünü de internet ortamına taşıdığını ifade eden Ayaz, "Hiçbir ticari amaç gütmeden gönüllü olarak kurduğum internet sitesi aracılığıyla Sürgücü Beldesini tanıtmaya ve sorunlarını kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyorum. İnternetten mezarlığa Fatiha okuma fikri, önceki yıl vefat eden akrabamın kabrini ziyaret etme isteği doğunca aklıma geldi. Bizim beldede her Perşembe akşamı ve bayramlarda kabir ziyaretleri yapılır. Fatiha ve Kur'an-ı Kerim okunur veya okutulur. İl dışındaki herkes de buna katılır. Beldedeki nüfus kadar Türkiye'nin değişik şehirlerinde ve yurtdışında yaşayan Sürgücülüleri de düşünerek internete herkesin kabir fotoğraflarını ve görüntülerini ekledim. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımız siteye girerek bu vazifeyi uzaktan bile olsa yerine getiriyorlar. Yurt dışından beni arayan birçok insan yaptığım bu hizmetten dolayı bana teşekkür ediyorlar." dedi.


 


www.surgucum.com aracılığı ile dünyanın dört bir yanından kendisine telefon geldiğini ifade eden Ayaz, "Yurtiçi veya yurtdışında yaşayan hemşehrilerimizin 'Allah razı olsun' demeleri beni mutlu ediyor. Manevi açıdan bu konuda tatmin oluyorum. Elimde yaklaşık bin 200'e yakın mezarlığın fotoğrafı var ama şu an ancak 500 tanesini online mezarlığa yükleyebildim. Çektiğim görüntüleri de siteye yükledim. Önümüzdeki günlerde mezarlığa kamera koyup canlı yayın ile internet üzerinden hizmet vermeye başlayacağız. Artık insanlar internet üzerinden günün 24 saatinde kendi beldelerini ve mezarlarını görme fırsatını yakalayacaklar." diye konuştu.


 


Kurduğu site sayesinde yurt dışında yaşayan bazı vatandaşların Sürgücü beldesine yatırım ve hizmet yapmak istediklerini de anlatan Ayaz, "Amerika'da yaşayan ve internet sayesinde tanıştığım Dilovan Hasip adlı vatandaş, beldede hayvan çiftliği kurmak için 100 bin dolar yatırım yapmak istediğini kendisi bizzat bana iletti. Ayrıca, İstanbul'da yaşayan Musa Akar okul, Kur'an kursu, taziye evi ve lojman yapmak istediğini söyledi. Site sayesinde birçok tarihi eser ve türbelerimiz onarıldı." şeklinde konuştu.


 


Yaptığı çalışmanın birçok belediye internet sitesine de ilham kaynağı olduğunu kaydeden Ayaz, "Bu tür bir çalışmayı ilk defa kendim yaptım ve din adamlarından fetva aldıktan sonra uygulamaya koydum. Türkiye'den bir il belediyesi, yaptığım çalışma hakkında benden bilgi alış verişinde bulundu." ifadesini kullandı.


 


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler