YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık çöpten oy çıkmayacak!
Mühürle oy verme işlemine son verecek yerli dijital sandık hazır... Henüz Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerde elektronik sistemle oy verme işlemi için adım atmış değil. Ancak, HAVELSAN'ın geliştirdiği dijital oy verme sistemi ilk sınavını verdi.
Artık çöpten oy çıkmayacak!
15 Mart 2015 / 10:55 Güncelleme: 15 Mart 2015 / 14:02

Kanal A Muhabiri Serkan Kılıç'ın haberi:

Mühürle oy verme işlemine son vermek üzere geliştirilmiş dijital sandık... HAVELSAN tarafından üretilen dijital sandık ilk sınavını verdi. Türkiye Bilişim Derneği'nin 30. Olağan Genel Kurulu'nda elektronik oylama yapıldı.

Türkiye'deki seçimlerde oy verme işleminin elektronik olarak yapılması uzun süredir gündemde. YSK'nın en azından 7 Haziran Seçimleri için böyle bir adımı yok. Ancak, sistemin gelecekte Yüksek Seçim Kurulu tarafından da kullanılması ihtimal dahilinde.

En büyük artısı sonuçları 5 dakika içinde 55 milyon için 5 dakika içinde sonuçları almamız mümkün. Peki sistem nasıl işliyor? Her makina bir sandık yerine geçiyor. Seçmenler makineyi kullanabilmek için kimliklerini ibra ederek Sandık Kurulu'ndan rast gele tanımlı barkot fişleri alıyor.

Seçimlere oylara yapılan itirazlar ya da çöplerden çıkan oylar veya seçim sonuçlarının haftalar sonra açıklanması. İşte bunların hepsi tarihe karışacak. HAVELSAN'ın geliştirmiş olduğu bu e-sandık sistemiyle, kullanımı oldukça basit, elimizdeki barkotlu kağıdı makineye tuttuktan sonra oylamayı başlat sekmesine tıklayacağız ve istediğimiz partiye oyumuzu rahatça verebileceğiz.

"Bir güvensizlik ortamındayız"

Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra makineden alınan pusula, bu kez gerçek sandıklara  atılacak.

HAVELSAN yetkilileri konuyla ilgili olarak; "Bir güvensizlik ortamındayız ne yazık ki elektronik sandığa karşı biz de diyoruz ki bu güvensizlik ortamı nasıl aşalım manüel sandığa devam edelim bunlar geçici sonuçları verecek ama manüel sandık elle sayılacak manüel sayılacak.

Oy verme işleminde elektronik sisteme geçildiği takdirde, mührün yanlış basılması, silik olması gibi nedenlerle oyların geçersiz sayılması son bulacak. Son yerel seçimlerde 2 milyon oy benzer gerekçelerle geçersiz sayılmıştı. Sistem zaman kadar paradan da tasarruf sağlayacak, harcamalar büyük oranda düşecek. Yurtdışı oyların Türkiye'ye uçakla taşınması da son bulacak.

Estonya ile Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı eyaletlerinde kullanılan sistem, Türkiye'de şimdilik dernek, sendika ve federasyon gibi seçimlerde kullanılacak. Mühendisler sistemi engelliler için de tasarlayacak." dedi.

img_2183.jpg