YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Artık, çoluk çocuk, ailece cihada gidiliyor"
Fransız İslam Uzmanı Olivier Roy, cihada katılımı, Charlie Hebdo saldırısını ve Avrupa'nın durumunu değerlendirdi. Roy, "Artık cihada çoluk çocuk, ailece gidiliyor" dedi.
"Artık, çoluk çocuk, ailece cihada gidiliyor"
22 Ocak 2015 / 16:50 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 17:00

Habertürk'ten Ruşen Çakır'a kounşan Olivier Roy bir süredir Floransa'da, Avrupa Üniversitesi Enstitüsü'nde çalışıyor. Son kitabı "Kayıp Şark'ın Peşinde" (çeviren Haldun Bayrı, Metis) yakında Türkiye'de yayımlanacak.

Fransız İslam Uzmanı Olivier Roy'un açıklamasından önemli satır başları:

"Şimdi cihada çoluk çocuk, ailece gidiliyor"

Suriye ve Irak'ta, özellikle de Rakka ve Musul'da savaşanların ailelerinin de bulunduğu biliniyor.

Evet, katiyetle. Bu ise yeni bir olgu, kadınların ağırlığı artıyor. 20 yıl önceye nazaran çok daha fazla kadın cihat yapmak istiyor ve şimdi cihada çoluk çocuk, ailece gidiliyor. Burada bir hadise var derdim, çoluk çocuk yola koyulanlar cihatçı olabilir ama bütünüyle ütopyacı bir anlayışla gidenler de var. "İslam Devleti'nde İslami yasayla yaşamak istiyorum, her şey İslami olacak vs..." Görüyoruz zaten, mesela mesajlar var, genç bir kadın -zaten hep kendi akranları oğlanlarla evlenmiş genç kadınlar- ufak bir bebeği var ve şöyle soruyor: "Kardeşlerim, kocamla İslam Devleti'ne cihada gidiyorum, acaba orada bebek bezi bulunuyor mu?" Biri cevap veriyor: "Hayır oraya bebek bezlerini kendin götürmelisin." Dolayısıyla, cihada giderken ufak arabalarına bebek bezleri yüklüyorlar. Genellikle bunlar Türk sınırında yakalanıyorlar, çünkü dikkat çekmemeleri imkansız.

"Ben Charlie'yim diyemezler"

Dün Le Monde'da insanların bu konuda dediklerine ayırdıkları bir sayfa vardı; "Ben Charlie değilim" diyorlar. Neden? "Çünkü o karikatürlerde kendimi bulmuyorum." Katolikler herkese açık bir yürüyüş yaptılar ve 300 bin kişi vardı, bu insanlar kendilerini Charlie Hebdo'da bulmuyorlar. Çünkü Charlie Hebdo eşcinselliği, serbest cinselliği, vesaireyi över. Bu insanlar onda kendilerini bulamazlar, "Ben Charlie'yim" diyemezler. "Saldırıyı kınıyorum ama ben Charlie değilim" diyebilirler. Oysa yürüyüş insanlardan "Ben Charlie'yim" demelerini takep ediyordu. Yani mutlak bir laiklik anlayışını, herkesin paylaşmadığı bir görüş olan mutlak ifade özgürlüğünü benimsemelerini. Ve bu sadece Müslümanların sorunu değil. Papa, "Ben Charlie'yim" demedi. Diyemez.

"Charlie Hebdo militanca tepki veriyor"

Ya Charlie Hebdo'nun son sayısı, kapağı...

Evet, "Toplumu oluşturan şey nedir?" diye düşünmedikleri görülüyor. Militanca tepki veriyorlar. Yani, "İfade özgürlüğümüz elimizden alınmak isteniyor, madem öyle, korkmadığımızı gösterelim." Çok iyi, cesurca ama o kadar. Birçok insanın cevabı şu: "Neden Charlie olamayacağımızı görüyorsunuz işte." Hem sonra, kimi insanlar da Charlie'nin okullarda dağıtılmasından rahatsız, sekiz yaşındaki çocukların cinsel organ çizimleri bulunan bir dergiyi eline almasını istemeyen anne babalar var.

"Avrupa'nın çok büyük sorunları var"

Hem genel olarak hem de Avrupa için iyimser misiniz, kötümser mi?

Avrupa'nın çok büyük sorunları var, sosyal eşitsizliklerin artması, ulusal kimlik sorunları, ekonomi vs gibi sorunlar bunlar. Fakat, İslam'la sorunlara gelirsek, bu krizin paradoksal biçimde, bir yandan toplumlarla bütünleşemeyen ufak bir kesimin radikalleşmesini arttırırken, buna paralel olarak daha büyük bir bütünleşmeye yol açtığını düşünüyorum. Yani "ya bütünleşme ya radikalleşme" değil. Bütünleşmeyle paralel ve neredeyse onun bir sonucu olan radikalleşme.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler