YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık ciğerlerimiz yanmayacak
Artık ciğerlerimiz yanmayacak
10 Temmuz 2010 19:19
Bir Türk firmasının bulduğu ürün sayesinde orman yangınları sudan 10 kat daha hızlı söndürülebilecek.

Bir Türk firması olan MGA TEKNOLOJİ dünya çapında yeni bir buluş gerçekleştirdi.

Yaz aylarının korkulu rüyası olan ve binlerce hektar ormanlık alanın yok olmasına sebep olan orman yangınlarıyla mücadelede yeni bir ürün, hem yangınlara, hem yüreklere su serpecek. Türk teknoloji firması MGA TEKNOLOJİ ar-GE yetkilisi Muhammet GENÇER tarafından geliştirilen ve ISLAK SU adı verilen ürünün ilk denemesi Muğla Orman Bölge MÜDÜRLÜĞÜ ne bağlı Ormanlık arazide geniş bir bölgede denenerek başarılı sonuç alındı.

Geliştirilen ürünün tanıtımı sonrası açıklama yapan MGA Yüksek Kimya Teknolojileri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan CEYHAN, dünya çapında yeni bir buluşa imza attıklarını ifade etti. DR. CEYHAN, “Orman yangınlarında, yangın devam ederken, buluşumuz olan ürün, yangının ilerlediği alana spreyle verildiği takdirde yangın ilerleyemiyor kendiliğinden sönüyor. Bu yeni buluşla Türkiye ve dünyaya çok büyük bir hizmet yapılmıştır. Pek çok yer de uygulamalarla ispat ettiğimiz ürünümüzün Son uygulamasını da Muğla Orman Bölgesinde gerçekleştirdik. Bizim uygulamamız, hem Türkiye ormanlarının ve çevresinin kurtuluşu için hem de Türkiye’den sonra dünya için çok büyük bir buluş olarak insanların hizmetine girmiştir” dedi.

Muğla Orman Bölgesi yetkilileri ve İ.T.Ü den Afet koordinasyonu ve yangın konusunda uzman Öğretim görevlileri tarafından da onaylanan bu yeni buluş sayesinde Orman yangınlarının sudan 10 kat daha hızlı bir şekilde söndürülebileceğini söyleyen uzmanlar aynı anda yangının önüne set çekerek alev ilerlemesinin oluşmadığını kaydettiler. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler