YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık bu görüntüler olmayacak
Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs’ta gösteri ve etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi
Artık bu görüntüler olmayacak
13 Ocak 2012 / 08:23 Güncelleme: 13 Ocak 2012 / 13:18

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs törenlerine yeni bir düzen getirmeye hazırlanıyor...

Milli Eğitim Bakanlığı, başta stadyumlarda yapılan kutlama olmak üzere 19 Mayıs kutlamalarına Ankara dışında öğrencilerin katılacağı yönünde bir düzenleme olmadığı gerekçesiyle sadece okullarda kutlama yapılmasına karar verdi. Bakanlık bu kararıyla her yıl öğrenciler tarafından stadyumlardaki gösterileri de fiilen sonlandırmış oldu.

ANKARA DIŞINDAKİ STADYUMLARDA KUTLAMA YOK!

Bakanlık tarafından 81 ilin Milli Eğitim müdürlerine gönderilen genelge ile 19 Mayıs törenlerinin öğrenci ve veliler için yönetmelikte öngörülmeyen ek yükler getirmesinin önüne geçilecek. Özellikle öğrencinin tören hazırlıkları sebebiyle yaklaşık 2 ay boyunca derslerden kopması önlenecek. Törenler için ayrı forma ve çeşitli kıyafet zorunlulukları da veliler için önemli bir yük teşkil ediyordu. Bu durum da son bulacak.

Düzenlemeyle, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi istendi. Kutlamaların 19 Mayıs Stadı'nda yapıldığı Ankara dışındaki törenler, okullarda öğrencilerin katılımıyla yapılacak. Genelgede, kanun ve yönetmelikte kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir ifade bulunmadığına dikkat çekiliyor. Buna karşın günün anlam ve önemine ilişkin kutlamaların okullarda öğrencilerin katılımıyla yapılacağı vurgulandı.

Bakanlığın genelgesinde kutlamalara hazırlık döneminin soğuklara denk geldiğine, bu durumun da sağlık sorunlarına yol açtığına ve çalışmaların uzun sürmesi sonucu öğrencilerin derslere ilgisinin azaldığına dikkat çekildi. MEB Müsteşar Yardımcısı Emin Zararsız imzası ile gönderilen genelgeyle Ankara dışındaki illerde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmeyecek. İl ve ilçelerdeki törenler, eğitim ve öğretim aksatılmadan tüm gençliğin dahil edileceği şekilde yapılacak. Genelgede, kanun ve yönetmelikte kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir ifade bulunmadığına dikkat çekiliyor. Buna karşın günün anlam ve önemine ilişkin kutlamalar okullarda öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Stadyumlarda yapılan 19 Mayıs kutlamalarına ilişkin sık sık eleştiriler gündeme geliyordu. Çeşitli okullardan öğrencilerin başını çektiği gruplar, 19 Mayıs törenlerinin statlara hapsedilmemesini istiyordu. 19 Mayıs törenlerinin kutlanış şeklinin tamamen değiştirilmesi, birçok gencin gönülsüz olarak katıldığı modası geçmiş, hamaset dolu ve militarize gösterilerin ve stadyum geçit törenlerinin sona ermesi talep ediliyordu. MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili yeni düzenleme konusunda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin başkanlığında geçen çarşamba günü Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri ile bir toplantı yapıldığını açıkladı. Çelik, "Toplantıdaki amaç, kutlamaların ithaf edildiği kesimlerin doğrudan katılımını sağlamak, daha coşkulu, daha anlamına uygun bir konseptte uygulamaların yürütülmesidir." değerlendirmesini yaptı.

Genelgenin temel esprisinin Cumhurbaşkanlığı'ndaki çalışmalar sona erene kadar mevcut kanun ve yönetmelikte ne diyorsa ona ilişkin uygulamaların yapılmasını sağlamak olduğunu belirten Çelik, "Günün anlam ve önemine uygun kutlamaların okullarımızda öğrencilerimizin katılımı ile icra edilmesine devam edilmesini istiyoruz. Sadece kanun ve yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışması gibi etkinliklere yer vermeyin diyoruz." şeklinde konuştu.

'ÖĞRENCİLER OKULDAN UZAK KALIYORDU'

Başkent'te fon gösterilerinde görev alan öğrenci sayısının 6 bin 150 civarında olduğuna dikkati çeken Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, "Fon yapılmasın dediğimiz yok ama eğer oradaki amaç o bayramın ruhuna uygun sözlerin vatandaşa, topluma aktarılması ise bu teknoloji kullanılarak da yapılabilir. Hiç olmazsa öğrencilerimiz eğitim öğretimden olumsuz etkilenmez. Öğrencilere eziyet yerine daha coşkulu, daha istekli olunması sağlanabilir. Ekonomik bakımdan da velilere 'şunu alacaksınız' demek çok anlamlı gelmiyor." diye konuştu.

Kararı değerlendiren Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise, "Stadyumlarda yapılan törenlere öğrencilerin iki ay öncesinden hazırlanmaya başlamaları sebebiyle öğrenciler derslerinden uzak kalmaktadır. 19 Mayıs'tan sonra da okulların bitimine az bir süre kaldığı için öğrenciler ikinci dönemde sağlıklı bir eğitim alamıyor. Bundan dolayı Bakanlığın çalışması bir ihtiyaca cevap vermiştir." yorumunu yaptı.

GENELGE İLLLERE GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına ilişkin genelgenin kutlamaların eğitim öğretimin aksatılmaması amacıyla illere gönderildiğini söyledi.

Çelik, ''Genelgemizde 'Kanun ve yönetmeliklerde öngörülenlerin dışında ilave, geleneksel ya da adet haline getirilmiş uygulamalarla hem öğrencilere hem vatandaşlara ilave yük ya da sıkıntı getirmeyelim' dedik'' diye konuştu.

Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına yönelik Valiliklere gönderilen genelge ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Milli günlerin kurumların ve vatandaşların katılımı ile coşkuyla kutlandığını dile getiren Çelik, Türkiye'de resmi bayramların kutlanmasına ilişkin mevzuatla ilgili bilgi de verdi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin başkanlığında 11 Ocak 2012'de Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri ile toplantı yapıldığını anlatan Çelik, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Çelik, şunları kaydetti:
 ''Toplantıdaki amaç, kutlamaların ithaf edildiği kesimlerin doğrudan katılımını sağlamak, daha coşkulu daha anlamına uygun bir konseptte uygulamaların yürütülmesidir. Bu çalışmalar başlamışken çalışmalar sonuçlanıncaya kadar net olarak genelgemizde 'Kanun ve yönetmeliklerde öngörülenlerin dışında ilave, geleneksel ya da adet haline getirilmiş uygulamalarla hem öğrencilere hem vatandaşlara ilave yük ya da sıkıntı getirmeyelim' dedik.''

Genelgenin bunu illere hatırlatmak amacıyla gönderildiğini belirten Çelik, ayrıca genelgede kutlamaların yönetmeliğe uygun şekilde yapılmasının istendiğini söyledi.

Çelik, ''Bu genelgemizi yanlış yorumlamış olabilirler. Bizim genelgemizin temel esprisi Cumhurbaşkanlığındaki çalışmalar sona erene kadar mevcut kanun ve yönetmelikte ne diyorsa ona ilişkin uygulamaların yapılmasıdır'' dedi. Çelik, Cumhurbaşkanlığındaki çalışmaların tüm ulusal bayram kutlamalarına ilişkin olduğunu da kaydetti.

Öğrencilerin katılımına ilişkin her hangi bir kısıtlama getirmediklerini söyleyen Çelik, ''Günün anlam ve önemine uygun kutlamaların okullarımızda öğrencilerimizin katılımı ile icra edilmesine devam edilmesini istiyoruz. Sadece kanun ve yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışması gibi etkinliklere yer vermeyin diyoruz'' dedi.

Kutlamaların nerelerde yapılacağına yönelik bilgilerin yönetmelikte yer aldığını ifade eden Çelik, yönetmelikte kutlamaların başkentte ve diğer illerde nasıl yapılacağına ilişkin hükümlerin bulunduğunu kaydetti.

Başkentte fon gösterilerinde görev alan öğrenci sayısının 6 bin 150 civarında olduğuna dikkati çeken Çelik, bu çalışmaların Martta başladığını 19 Mayısta bittiğini, Haziran ayında ise okulların kapandığını söyledi. Çelik, ''(Fon yapılmasın) dediğimiz bir şey yok ama eğer oradaki amaç o bayramın ruhuna uygun sözlerin vatandaşa, topluma aktarılması ise bu teknoloji kullanılarak da yapılabilir diyoruz. Hiç olmazsa öğrencilerimiz eğitim öğretimden olumsuz etkilenmez. Öğrencilere eziyet yerine daha coşkulu daha istekli olunması sağlanabilir. Ekonomik bakımdan da velilere 'Şunu alacaksınız' demek çok anlamlı gelmiyor'' dedi. (AA -Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler