YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arslan'ı silelim delilleri uçuralım
OYAK Güvenlik'in, kanlı Danıştay baskınını 'organize şekilde kararttığını gösteren yeni deliller ortaya çıktı. TÜBİTAK raporunda bilirkişi, Alparslan Arslan'ın saldırı öncesindeki 13 görüntüsünün silindiğini tespit etti...
Arslan'ı silelim delilleri uçuralım
05 Ocak 2012 / 08:30 Güncelleme: 05 Ocak 2012 / 08:33

 

 

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı doğrultusunda Danıştay saldırına ilişkin olarak yapılan son operasyonun gerekçesi ortaya çıkmaya başladı. Savcılık, Ankara ve İstanbul'da düzenlenen operasyona, Ergenekon davası kapsamına alınan Danıştay saldırısının aydınlatılmasını sağlayacak delillerin karartıldığı iddasıyla düğmeye bastı.

OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri A.Ş Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş ile OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri A.Ş'de Montaj Bakım Şefliğini yapan ve Danıştay'daki kameralardaki arızaları gidermekle görevli olduğu tespit edilen Metin Almalı arasındaki telefon görüşmesi, kayıtların nasıl değiştirildiğini ve yeni log kayıtlarının (bilgisayardaki işlem kayıtlarının tutulduğu alan) meydana getirildiğini gösteriyor.

VERİ DİSKLERİYLE OYNAYALIM

Barış Demirtaş: "...al imajını falan, veri diskleriyle oynayalım, uçuralım, eskilere sabit kalmayalım, yeni verilerle yeni loglar yarattıralım, o loglarla bunları karşılaştıralım aynı logları yazacak mı yazmayacak mı"

Metin Almalı: "Yani reset yaptığımız zaman nasıl bir log atıyor nereye ne yazıyor onları görmemiz lazım" Soruşturmada OYAK Güvenlik yetkililerinin Danıştay saldırısından bir gün önce yani 16 Mayıs 2006'da sildikleri, daha sonra yargı sürecinde kayıtların mahkemeye teslim edilmeden önce Kayıtların geri dönülemez şekildi silindiği, mahkemeye kayıtlarının tamanının değil bir kısmının gönderildiği ve harddisklerin üzerinde yapılan değişikliklerin tespit edilememesi için yeni Log kayıtlarının oluşturulduğu tespit edildi.

GİZLİ KAMERA DA VAR MI?

Soruşturmada ayrıca, OYAK Güvenliğin gizli kamera sistemi yerleştirme hizmeti verdiği, Danıştay'a da gizli kamera yerleştirip yerleştirilmediği soruşturuluyor. 2005 yılı aralık ayında Danıştay'a kamera sistemi hizmeti vermeye başlayan Oyak Güvenlik'te yapılan incelemelerde Aralık 2005 - 3 Mayıs 2006 arasındaki süreçte kameraların yaklaşık 4,5 ay boyunca hiç arızalanmadığı belirlendi. Bilirkişi raporunda Danıştay kameralarında ilk arızanın 3 Mayıs tarihinde meydana geldiği ve Danıştay saldırısından bir gün önce 16 Mayıs 2006'ya kadar 4 kez arızalandığı gerekçesiyle kameralara müdahale edildiği tespiti yapıldı. Yani Aralık 2005'den Mayıs ayına kadar hiç arızalanmayan kameralar Mayıs ayı içerisinde 12 günlük süreçte 4 kez arızalandı. Ancak bilirkişi kamera sistemlerinin hiç arızalanmadığını tespit etti.

KAYITLAR SAKLANDI

OYAK Güvenlik Şirketinin Danıştay'daki kamera görüntüleri ve harddisklerinin inceletilmesinin ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin konuyla ilgili yeni bir soruşturma açılmasına karar verdiği kaydedildi. Soruşturmada ilk elde edilen bilgi, Oyak Güvenlik tarafından mahkemeye Danıştay kamera sistemi ile ilgili tüm kayıtların verilmediği ve bazı kayıtların saklandığının tespiti oldu. İkinci tespit ise Oyak Güvenlik tarafından mahkemeye gönderilen kayıtlarının ve harddisklerde yapılan değişikliklerin tespit edilememesi için LOG kayıtlarının değiştirilerek yeni log Kayıtlarının oluşturulduğu delillendirildi. Harddisklerin ve log kayıtlarının değiştirildiği soruşturmada, şüphelilerin telefon görüşmelerinde de geçtiği anlaşıldı.

 

Keşif gününe ait 13 kayıt yok edildi

26 Aralık 2005: Oyak tarafından Danıştay binasına kamera sistemi kuruluyor. Buna göre Danıştay binası ve bahçesinde toplam 8 kamera kayda başlıyor.

03 Mayıs 2006: Kamera sistemi kurulumundan yaklaşık 4,5 ay sonra ilk defa arızalanıyor.

05 Mayıs 2006: Kayıt cihazındaki arıza "resetlenerek" tamir ediliyor.

08 Mayıs 2006: Kayıt cihazı (2.) defa arızalanıyor. Sistem "resetlenerek" tamir ediliyor.

09 Mayıs 2006: Kayıt cihazı (3.) defa arızalanıyor ve bu arıza sebebiyle kayıt cihazının tamamı sökülüyor fakat yerine geçici bir cihaz takılmıyor. (2 gün boyunca güvenlik zafiyeti oluşuyor)

11 Mayıs 2006: Kayıt cihazının hard diski değiştirilerek arıza gideriliyor.

16 Mayıs 2006: Saat: 16.00 Öncesi: Alparslan Arslan Danıştay binasında keşif çalışması yapıyor.

Saat 16.00: Oyak SGS tarafından, sistemin (4.) defa arızalandığı iddia edilerek hard disk sökülüp götürülüyor. Bu yüzden saldırı anında görüntü kaydı yapılamıyor.(Bilirkişi tarafından hard diskte herhangi bir arızanın olmadığı tespit edildi)

Saat: 19.47- Saat: 19.50: Hard diskte bulunan, Alparslan Arslan'ın Danıştay binasında keşif çalışması yaptığı 16.05.2006 tarihine ait (13) adet görüntü kaydı geri döndürülemez bir şekilde siliniyor.

Silinen görüntü sayısı toplam 3654

 

17 Mayıs 2006: Saat: 09.45: Danıştay saldırısı gerçekleşiyor.

Saat: 14.45: Kayıt cihazı tekrar kuruluyor.

25 Mayıs 2006: Oyak SGS tarafından Danıştay'a, arıza öncesi görüntülerin kurtarılmaya çalışıldığı bildiriliyor. Fakat sonrasında adli mercilere herhangi bir şey gönderilmiyor.

06 Haziran 2006: Oyak SGS tarafından sadece (232) görüntü kaydının kurtarıldığı DVD'ler oluşturuluyor.

25 Eylül 2006: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin talebiyle (2) adet hard disk, (2) adet DVD ve 88 sayfa belge Ankara Em.Müd. tarafından OYAK SGS'den teslim alınıyor.

12 Ocak 2010: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin talimatı ile Danıştay görüntülerinin inceleyen uzman tarafından TÜBİTAK bilirkişi Raporu hazırlanarak suç duyurusunda bulunuldu.

16 Nisan 2010: TÜBİTAK ek bilgileri içeren 2. Bilirkişi raporunu tamamlayarak mahkemeye sundu.

 

TÜBİTAK ve Emniyet: Karartma var

Birinci Ergenekon'a bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi görüntülerin silinmesine ilişkin bilirkişi incelemesi yaptırmıştı. TÜBİTAK'ta görevli bilirkişi Hayrettin Bahşi'nin hazırladığı raporda, sonu 93 ile biten seri numaralı hard diskte silinmiş dosyalar tespit edildiği vurgulanarak, "Dosyaların önemli bir kısmı geri döndürülemez şekilde silinmiş olup, söz konusu dosyaların sadece isimlerine erişilmiştir. Dosyaların büyük bir bölümünün 16 Mayıs 2006'da 19.47- 19.50'de silindiği tespit edilmiştir" denilmişti. Firmanın ilettiği DVD'deki dosyaların, 6 Haziran 2006'da oluşturulduğu ya da kopyalandığı vurgulanan raporda, "Bu tarihle ilgili DVD'de kamera kayıtları mevcut ama içinde görüntü bulunmamaktadır. Dolayısıyla firma tarafından o tarihte hard diskle bir işlem yapıldığı sonucuna varılmıştır" ifadeleri kullanılmıştı. Arslan, Danıştay saldırısını, 17 Mayıs 2006'da gerçekleştirmiş ancak saldırıdan bir gün önce Danıştay binasının çevresinde keşif yaptığını söylemişti. Bu rapordan önce hazırlanan ön rapora göre mahkemenin naip hâkimi Hüsnü Çalmuk, Danıştay binasına ait kayıtların silinmesiyle ilgili, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine 19 Ocak 2010'da Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan, soruşturma başlatmış, Pehlivan Yargıtay'da görevlendirilince soruşturma Savcı Muammer Akkaş'a devredilmişti. Hard diskleri inceleyen emniyet de savcılığa raporunu ulaştırmış, bu rapor da TÜBİTAK'ın raporuna benzer bir sonuca varmıştı.

 

Log kaydı ne demek?

Türkçe'de genellikle 'olay günlüğü' olarak çevrilen 'event log', windows'a yüklü olan uygulamalarda veya sistemde gerçekleşen olayların kayıtlarının tutulduğu alandır. Windows sisteminde kaydedilen veya gerçekleşen hemen hemen her işlemin burada bir kaydını bulmak mümkündür. Bilgisayara, bir program yüklendiğinde, sistem güncellemesi yapıldığında, bir hata oluştuğunda, gerçekleşen olayın detayları 'event log'dan tüm ayrıntılarıyla yeniden alınabilir. Kameraların kontrolünün sağlandığı ve kayıtlarının tutulduğu ana bilgisayardaki materyaller silinse bile Windows işletim sisteminde bulunan bu bir tür yedekleme denilen 'log' sayesinde yeniden elde edilebiliyor.  (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler