YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arşivinden Ahmet Özal'ın da ses kaydı çıktı
Devrimci Karargâh terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ı da dinlettiği ortaya çıktı.
Arşivinden Ahmet Özal'ın da ses kaydı çıktı
11 Ekim 2010 / 09:09 Güncelleme: 11 Ekim 2010 / 09:10

Gazeteci Mehmet Ali Birand ve Fatih Altaylı'dan sonra bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidecek olan Ahmet Özal, savcılara dinlemeyle ilgili olarak 'mağdur' sıfatıyla ifade verecek. Özal, "Kasetin içeriğine yönelik hiçbir bilgim yok. Ben de savcılıkta öğreneceğim." diye konuştu. Özal, yarın savcıdan öğrendiği bilgiler doğrultusunda şikâyetçi olup olmayacağına karar verecek.

Devrimci Karargâh soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan Hanefi Avcı'nın daha önce gazeteciler Mehmet Ali Birand ve Fatih Altaylı'yı dinlettiği ortaya çıkmıştı. Her iki isim de savcılara ifade vermişti. Şimdi Avcı'nın dinlettiği üçüncü bir ismin Ahmet Özal olduğu ortaya çıktı. Bu yöndeki gelişmeyi ise Reha Muhtar, Vatan gazetesinde yazdığı dünkü köşesinden şöyle duyurdu: "O sırada cep telefonum çalıyor...Arayan Ahmet Özal..."Reha" diyor, "Ben yurtdışındaydım... Elvan okumuş senin yazını... Hanefi Avcı'nın dinlettirdiği söylenen gazetecilerle ilgili... Beni de çağırdılar 'müşteki' olarak ifade vermeye... Yani beni de dinlemişler..." ifadelerini kullanıyor. Pazartesi günü adliyeye gidecek olan Özal'ın hangi konuşmalarının dinlemeye takıldığını öğreneceğini belirten Muhtar, "Fark ediyorum ki bu telefon dinletme ve Hanefi Avcı olayında yeni belgeler ortalığa dökülecek." diyor. İçinde çeşitli kişilere ait ses kayıtlarının olduğu öne sürülen 24 adet eski teyp kaseti Hanefi Avcı'nın bir süre önce ayrıldığı Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki makam odasında yapılan aramada bir çanta içinde bulunmuştu. Devrimci karargah soruşturması çerçevesinde Avcı'nın odasında yapılan arama sırasında görüntülü kayıt tutulduğu, aynı zamanda bir savcının da aramaya nezaret ettiği öğrenildi. Çalışma ofisindeki aramalarda ele geçirilenler bir torba içinde savcılığa teslim edilmişti. Torba daha sonra Avcı'nın avukatı ve hakim nezaretinde açılmıştı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler