YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Arkadaş sanatıyla ilgilesin"
Tarkan'ın İzmir Yolatlı Barajı sınırındaki tarihi eserlerin korunmasıyla ilgili olarak "Hukuk kararının uygulanmıyor olmasına çok üzüldüm" sözlerine Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'ndan tepki geldi.
"Arkadaş sanatıyla ilgilesin"
01 Eylül 2010 / 08:25 Güncelleme: 01 Eylül 2010 / 08:55

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'in Bergama ilçesinde Yortanlı Barajı'nın su toplama havzasında tartışmalara neden olan bölgeyle ilgili koruma kurulunun istediği şekilde düzenleme yapacaklarını söyledi. İzmir'de soruları cevaplayan Bakan Eroğlu, gazetecilerin İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan Yortanlı Barajı sınırlarındaki eserlerin durumunun tartışıldığını ve Tarkan'ın da bu konuda açıklama yaptığını belirterek bir değerlendirme istemesi üzerine Bakan Eroğlu şunları söyledi:

ALLİANOİ DİYE BİR YER YOK

'Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin, herkesin bir ihtisası vardır. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur. Ben şimdi kalkıp da onun sanatıyla alakalı bir şey söylesem ne derece yanlış olursa, onun da bir baraj ya da tarihi eserin korunmasıyla ilgili söyleyeceği şey fevkalade yanlıştır. Bunlar doğru değil. Dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Bilimadamları karar verir ne yapılacağına, ona göre yapılır. Bu Yortanlı polemik mevzu oldu" dedi. Bölgenin adının 'Allianoi' olmadığını da vurgulayan Bakan Eroğlu, "Allianoi diye bir yer o kişinin uydurduğu bir kelimedir. Bunu ben ispat ettim. Bununla ilgili olarak TRT'yi de yanıltmışlar, bir tarihte belgesel diye hazırlamışlar. Belgesel olduğuna göre belgesini gösterin dedim. Böyle bir tarihi kayıt gösteremediler. Bunu çok net söylüyorum" ifadelerini kullandı.

İşte Tarkan'ın söyledikleri

Tarkan, Facebook sayfasından bölgeyle ilgili olarak daha önce şu açıklamaları yapmıştı: "Doğa Derneği ile birlikte gittiğimiz gezilerimizin ilk durağı olan Allianoi'yi ilk gördüğümde çok heyecanlandım ve etkilendim. Hatta "Uyan" adlı şarkımı yazmama ilham kaynağı olan yer Allianoi'dir. Allianoi'nin tarihin günümüze kadar ulaşmış dünyada sayılı olan en güzel şifa kaynaklarından biri olduğunu fark ettim ve buranın korunarak, bütün Dünyaya tanıtılması gerektiğine inandım. Ama ne yazık ki bugün Allianoi'nin kumla kaplanması ve baraj suları altında bırakılması için çalışmaların başlatıldığını öğrendim. Allianoi'nin korunması gerektiğine dair alınan hukuk kararının uygulanmıyor olmasına çok üzüldüm.' (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler