YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt
Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt
11 Şubat 2011 10:26
Irak'a giderim fark görülsün!

CHP'de 'Arap kadını' polemiği. Arıtman'dan, 'Arap kadınlarını tanıması için Irak'a götüreceğim' diyen Kılıçdaroğlu'na yanıt geldi: Gideceğim ki çağdaş Türk kadını ile Arap kadını arasındaki fark görülsün...

CHP'de Süheyl Batum'un, 'TSK'ya yönelik 'kağıttan kaplan' sözlerinin tartışması sürerken yeni bir polemik başladı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Arap gazetecilerle görüşmesinde, İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın 'Arap kadınlar gibi olmak istemiyoruz' sözleri gündeme gelmişti. CHP lideri, 'Yanlış bir söylem; Canan Hanım'ı da Arap kadınlarını tanıması için Irak gezisine götüreceğim' demişti. Arıtman, sabah ilk iş, Kılıçdaroğlu'nu aradı, sözlerinde ısrarcı olduğunu söyledi. AKŞAM'a konuşan Arıtman, Kılıçdaroğlu'na Türkiye'nin kadın hakları açısından uluslararası raporlardaki durumunu 'sözlü olarak' anlattığını, bu raporları yazılı olarak da kendisine göndereceğini söylediğini kaydetti.

TELEFONDA DAVET YOK: Görüşmede Irak gezisi davetinin gündeme gelmediğini vurgulayan Arıtman, 'Elbette Irak'a Sayın Kılıçdaroğlu ile gideceğim. Gideceğim ki, çağdaş Türk kadınıyla ülkelerinde ikinci sınıf görülen, kocalarının malı sayılan Arap kadını arasındaki fark görülebilsin' dedi. Arıtman şöyle devam etti:

BAŞKANA 'KADINCA' UYARILAR: Sözlerim Türk kadının sözüdür, tavrıdır. Bugün meydanlara çıkıp sorsanız, 'Arap kadınına mı benzemek istiyorsunuz?' deseniz alacağınız yanıt benim sözlerimdir. Ülkelerinde, toplumlarında erkeğin 4 eşinden biri olmak konumuna mı, ehliyet edinememe, araba alamamaya mı öyküneceğim? Genel Başkanımız açıklamalarında, çağrılarında Arap ülkelerinden demokratikleşmelerini talep ediyor. Bilmelidir ki, kadın hakları olmadan demokratikleşme de olmaz. Erkek Arap gazetecilerin erkek egemen söylemlerine karşın diyecektir ki, 'Siz de ülkenizde kadın ve insan haklarını eksiksiz verin'.

Teröre bu kadar kurban vermedik
Arıtman şöyle konuştu: Tavrım bireysel değil. Uluslararası raporlardaki bilimsel verilerde durumun çok net gözüktüğünü ifade ettik. Bakın Türkiye'de son yıllarda kadın cinayetleri ne kadar arttı? Bunun altında aslında derindeki zihniyet dönüşümü vardır. Kadın üzerinden toplumlar dönüştürülür. Son yıllarda teröre bile kadın cinayetleri kadar kurban vermediysek; bunun bir nedeni var.

Telefonda El Cezire diyaloğu

Arıtman telefonda Kılaçdaroğlu ile olan diyaloğu şöyle anlattı:

- Kılıçdaroğlu: Canan Hanım, sözlerinize yönelik olarak El Cezire muhabiri alınganlık gösterdi. Bunun üzerine o yorumu yaptım.
- Arıtman: Keşke 'Siz önce kendi ülkenizde kadın haklarına duyarlılık gösterin' deseydiniz. Kadına haklarını eksiksiz vermiş Atatürk'ün kurduğu partinin her genel başkanı kadın haklarına karşı duyarlıdır; elbette siz de duyarlısınız. (AKŞAM)

osmanlı cehaletinin şımarıkları...
 // ibrahim çelikoğlu
Kadın hakları maddiyattan geçer. Maddi durumu niyi olan kadın erkeğini kılıbık alır. Zor durumda evinde bulamamış kocasından bulmuş kadında her zorluğa razı olur. Anne ve babaya yük olmuş çocuğun psikolojik durumu bellidir. Bu durumdan kurtulmakta kocasına değer katar.Onun bir parçası olur ve kendisini çocuklarına adar. CHP'nin neyin peşinde olduğunu biliyoruz....
11 Şubat 2011 12:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler