YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arındırılmış bölge için ilk adım atıldı
Türkiye-Suriye sınırında kurulacak "arındırılmış bölge" için ilk adım atıldı. ABD uçakları İncirlik'ten havalanırken, karada da muhalifler DAEŞ'i bölgeden çıkarmaya başladı.
Arındırılmış bölge için ilk adım atıldı
14 Ağustos 2015 / 04:02 Güncelleme: 14 Ağustos 2015 / 04:07

Türkiye ile ABD arasında varılan ve Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü DAEŞ militanlarından arındırılmış bölge oluşturulmasını kapsayan planın hayata geçirilmesi için ilk adımlar atılmaya başlandı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) önceki gece İncirlik'ten kalkan jetlerle DAEŞ hedeflerini vurduğunu açıklamıştı. CENTCOM, operasyonun Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü misyonunun bir parçası olarak yerine getirdiğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise İncirlik'ten kalkan uçakların sadece keşif uçuşları yaptığını bildirdi. İncirlik'ten kalkan uçaklar keşif uçuşu gerçekleştirirken, koalisyona bağlı diğer uçaklar Halep'e bağlı Azez kentinde DAEŞ'e karşı operasyon gerçekleştirdi. Operasyona 4 Amerikan F-16 uçağı katıldı. Operasyonda koalisyon güçleri Toybuk, Um Nahr, Um Hoş, Soran'daki DAEŞ terör örgütü mevzilerini bombaladı.

ÖSO-KOALİSYON İŞBİRLİĞİ

Bu bombalamanın ardından, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Cephetül Şamiye (Şam Cephesi) ve Türkmen birlikleri Harcele köyü mevkiinden koalisyon güçleriyle eş zamanlı olarak karadan operasyon başlattı. Ahrarül Şam'ın da muhalif güçlere destek verdiği öğrenildi. Birlikler, bölgeyi 2 yılı aşkın süredir elinde tutan DAEŞ mevzilerini tank, top ve ağır silahlarla vurdu.

Operasyon sonucunda, Kara Mezere köyü ve köye bağlı gaz istasyonunun DAEŞ işgalinden kurtarıldığı belirtiliyor. Kaynaklar, bu bölgenin Türkiye ve ABD'nin 'arındırılmış bölge' olması konusunda anlaştığı yerlerden biri olduğunu ve operasyonun bu amaç doğrultusunda ilk adım olduğunu kaydetti.

Bölgenin Azez-Cerablus hattında olması planlanırken, bu bölgenin DAEŞ'ten temizlenerek, korunmasının da ılımlı muhalifler tarafından sağlanacağı konusunda ABD ile anlaşılmıştı. Kaynaklar, operasyonu bu planın hayata geçirilmesi noktasında önemli bir adım olarak değerlendirdi.

 

SABAH

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler