YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan Yüksek Hızlı Tren müjdesi
Başbakan Vekili Bülent Arınç, Bursa'ya Yüksek Hızlı Tren müjdesi verdi...
Arınç'tan Yüksek Hızlı Tren müjdesi
21 Nisan 2012 / 14:59 Güncelleme: 21 Nisan 2012 / 14:58

Başbakan Vekili Bülent Arınç, ''Eskiden 5 kilometre bir iş yapılsa bir bu başında, bir öbür başında açarlardı. 20 defa temel atma töreni yaparlardı. Ben genel tuvaletlerin açılışına bakanların katıldığını bilirim. O günlerden bugünlere geldik. Şimdi katrilyonluk işlerin içindeyiz'' dedi.

Boğazköy Barajı Sulama Tesisi'nin temeli, Yenişehir Saat Kulesi Meydanı'nda, Başbakan Vekili Bülent Arınç ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla düzenlenen törende, telekonferans bağlantısıyla atıldı.

Başbakan Vekili Arınç, törende yaptığı konuşmada, Yenişehir'in sevinçli bir gün yaşadığını ifade ederek, barajın ilçeye çok faydasının olacağını söyledi.

Burada bitirdikleri bir barajın tarımsal amaçlı sulamasının temelini attıklarını belirten Arınç, ''Büyük bir iş, Yenişehir'e çok faydası olacak. 120 bin dönüme yakın bir araziyi sulama imkanımız olacak. Dekar başına en azından 500 liralık bir fayda olacak. Bunun da rakamı 50 milyon liranın üzerinde. 80 milyonluk bir yatırım yapıyoruz. Bunun bitme süresi takriben 4 yıldır. Sayın Bakanımız ne zaman biteceği konusunda müteahhit firmalarla pazarlık yaparak, daha da öne çekmeye çalışıyor'' diye konuştu.

Arınç, baraj bitirildiğinde, Türkiye'nin ve Bursa'nın meyvesi ve sebzesiyle adeta mutfağı durumunda olan Yenişehir'in sulama kanalı ve barajdan alınacak bereketli sularla en kısa zamanda amaca ulaşılacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Daha verimli, kaliteli ve yüksek katma değer sağlayan bir tarımla iç içe olacağız. Allah bitirmeyi nasip etsin. Geçtiğimiz yıl sanıyorum bugünlerdeydi, seçim kampanyası içindeydik, Yenişehir'e gelmiştik. Burada bir miting yapmıştık. O miting çok güzel ve kalabalık oldu. Seçimlerde de bize destek verdiniz. 11 milletvekili çıkardık Bursa'dan, 1 milyona yakın oy aldık. Yenişehir'de başarılı ilçelerimizin içindeydi ve o milletvekillerimizin en az 7 tanesi şu an burada sizlerle birlikte. Şunu söylemek istiyorum; bize güvendiniz, destek verdiniz. Türkiye'de AK Parti'yi iktidar yaptınız. Öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. O gün söz vermiştik, bugün de o sözümüzü tutuyoruz. Yenişehir'e 'alnımız açık başımız dik' olarak geldik. Attığımız her adımın, söylediğimiz her sözün, yaptığımız her işin hesabını hamdolsun, alnımız açık, vermeye de devam edeceğiz.''

''Eroğlu, kabinemizin en başarılı bakanlarından''

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun kabinenin en başarılı bakanlarından olduğunu dile getiren Arınç, şöyle dedi:

''Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü'nde, onun öncesinde de Başbakanımızla birlikte onun yüzünü ak eden ve başarıda imzası olan bir insandır. İstanbul'da 14 gün su akmayan semtler bulunurken, insanlar kirli, paslı bir hayatın içindeyken, 200 kilometre uzaklıktan Istıranca Dağı'ndan su getirerek, İstanbul'da 24 saat suyu en temiz bir şekilde akıtmış bir insandır. Hayatı, kariyeri, hep başarılarla dolu bir kardeşimiz. Bugünkü projenin başında olmasından dolayı onu tebrik ediyorum, Allah başımızdan eksik etmesin.''

Arınç, yıllardır DSİ'nin yaptığı tüm hizmetlerin tek tek temelini atmadıklarını ya da açılışını yapmadıklarını hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Allah şahidimdir, Meclis başkanlığımdan bu yana, hep toplu açılışlar yaparım. Her birinde 10 tane baraj, 20 tane gölet sulaması ve onlarca eseri hizmete açıyoruz. Bunun bir tek sebebi var, çünkü bu hıza yetişmek mümkün değil. İnanın, ben 40 yıldır siyasetin içindeyim, ben de gördüm siz de gördünüz. Eskiden 5 kilometre bir iş yapılsa bir bu başında, bir öbür başında açarlardı. 20 defa temel atma töreni yaparlardı. Ben genel tuvaletlerin açılışına bakanların katıldığını bilirim. O günlerden bugünlere geldik. Şimdi katrilyonluk işlerin içindeyiz. Hamd olsun onlarcasını açıyoruz. Hamd olsun 10 yıldır milletimizin bize sağladığı destek ve güveni hak ediyoruz. 3 dönemdir her seçimde daha çok oy oranıyla iktidara gelişimiz tesadüfi değildir. Milletimize hizmet ediyoruz, milletimizi seviyoruz. Millete hizmetkarlıktan şeref duyuyoruz. Milletimiz de bize her an destek veriyor. Cesur siyasetimize, kararlı siyasetimize destek veriyor ve vermeye devam edecek.''

''Ben de onun vekiliyim''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şu anda Katar'da olduğunu anımsatan Arınç, şunları kaydetti:

''Ben de onun vekiliyim. Geçen hafta Çin'deydi. Daha önce Kore'deydi. Dönüşünde İran'a uğradı. Türkiye'ye geldi, kongrelere koşmaya başladı. Sayın Başbakanımızı Bursa'daki kongremizde ve açılışlarda göreceğiz. Yarın, Bursa İl Kongremizde 6 bakanımızla birlikte burada olacak. Değerli kardeşlerim çok örnekler anlatılabilir. Bunu bir siyasetçi olarak yaşadık. Bütçeye 1 lira, 10 lira konulur, 30 sene geçer ama yüzde 10'luk bir ilerleme bile olmazdı. Çok şükür biz temelini atıyoruz, biteceği günü söylüyoruz. Allah da bizi mahcup etmiyor. Tarımda büyük destek veriyoruz. Yenişehir'de tarımın ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Çiftçi kardeşlerimizin daha çok kazanması için devletten daha çok destek alması için ürünün de kalite ve verimi sağlaması için ve inşallah onun istediği şekilde ve daha çok ücret kazanması için elimizden geleni yapıyoruz. Sağlık, ulaşım ve sanayide en büyük yatırımları yapıyoruz.''

''Bursa'ya yüksek hızlı tren geliyor''

Bursa'ya yüksek hızlı trenin geleceğini belirten Arınç, ''Bu trenin geçiş güzergahından birisi de Yenişehir'dir. 31 Aralık günü, herkesin yılbaşı tatili yaptığı bir günde, Ankara'da Bursa-Yenişehir, Bilecik ve Ankara bağlantısının protokolünü imzalamıştık. Her şey bitti, kısmet olursa bu ayın sonunda, yetişemezse mayıs sonunda temel atma törenini Yenişehir'de yapacağız'' dedi.

Arınç, bütün bu yatırımları yaparken tarım arazilerinin zarar görmemesi için çalıştıklarını belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Tarım mutlaka desteklenmeli, ayakta kalmalı. Türkiye genelde klasik, geleneksel bir tarım ülkesidir. Elbette, sanayi çok daha lüzumlu. Ona elbette önem vereceğiz ama bu toprakların bereketi bizi tarımda da güçlü olmaya sevk ediyor. Hiç endişeniz olmasın, AK Parti iktidarları döneminde tarım her zaman desteklenecek, her zaman birinci sırada olacaktır. Yenişehir bunun farkını mutlaka hissedecektir. El ele, gönül gönüle birlikte olacağız.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler