YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan 'ucube' açıklaması
Arınç'tan 'ucube' açıklaması
14 Ocak 2011 08:21
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 32. Gün programında Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtladı... Bakan Günay'a 'Ucube' cevabı veren Arınç, içiki yasağı ile ilgili düzenlemeyi de değerlendirdi...

Kars'taki “İnsanlık Anıtı” heykeliyle ilgili tartışmalara Başbakan Yardımcısı Arınç da katıldı. Dün Kanal D’de yayınlanan 32. Gün programına katılan Arınç, Mehmet Ali Birand’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Arınç “Ucube” tartışmalarıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Sanata kesinlikle karşı değiliz. Başbakan’la çoğu şeyde aynı düzlemde düşünüyoruz. Türkiye’deki heykellere baktığınız zaman hayran olunabilecek de çok heykel var ama yüzde 50’si estetikten yoksun. Yıkılması ile ilgili zaten yasal bir sorun var. Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmamış, heykel kültür ve tabiat varlıkları kanununa aykırı” dedi.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Başbakan ‘Ucube’ diyerek başka yeri kastetti” sözlerine de değinen Arınç “Başbakan heykelle ilgili kendi görüşünü söylemiştir, ne demek istediği çok açık. Kültür Bakanı’nın yaptığı yanlıştı. Tabii o da kendince iyi bir şey yaptı... Allah bizi onun yerine koymasın” dedi. Arınç heykelle ilgili kendi görüşünü de “Haydi aynı şeyi söylemeyeyim. ‘Ucube’ değil de ‘Garip’ diyeyim” şeklinde dile getirdi.

Davetlerimde içki var

Alkol ve tütün satışıyla ilgili yeni yönetmeliğin bir “içki yasağı” olup olmadığına ilişkin soruya ise Arınç şu yanıtı verdi:

 “Ben hayatımda ağzıma hiç içki koymadım. İlk milletvekili olduğum 1995’te Manisa Ticaret ve Sanayi Odası bir yemek verdi. Baktım masada alkol var. Bunu kabullenmedim ve kalktım gittim. Sonra Meclis Başkanlığı’na kadar geldim. Gördüm ki bu masalarda oturabilmeliyiz, oturmalıyız. İçen arkadaşlarımızla birlikte olabiliriz, olmamız gerebilir. Ben verdiğim davetlerde bunu koyuyorum. Çünkü bunu arzu eden isteyenler olabiliyor. Ben hayatımdaki dönüşü samimiyetle izah eden bir insanım. Avrupa Birliği’ni vatana ihanet olarak gören bir gelenekten geliyorum. Ama 28 Şubat sürecinde inandım ki bu süreçleri yaşamamanın tek yolu demokrasi ve hukuk standartlarını yükseltmak. O da AB ile belki mümkün olabilecek.”

RTÜK’te ağırlığım yok

Muhteşem Yüzyıl dizisine de değinen Arınç, dizinin ticari kaygı ile çekildiğini, gerçeklerin saptırıldığını, yapımın belgesel değil de dizi olmasının bir şey değiştirmediğini Söyledi. Arınç, diziyle ilgili çok fazla şikayet aldıklarını da belirtti. Kendisinin RTÜK üzerinde bir etkisinin olmadığını söyleyen Arınç, diziye verilen cezanın da kanun çerçevesinde olduğunu da vurguladı. (Vatan)

!!!
 // mehmet durukan
bazılarına ucube bazılarına estetik bazılarına da korkunç görünebilecek farklı subjektif duygu durumlarını yansıtan görüşlerle bakmak ve eleştirmek aslında anormal değil, insanın doğası gereğidir. bir eseri beğenmemek bile ona bazı gizli değerlerin adledildiğini ifade eder....
14 Ocak 2011 08:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler