YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan Milli maç yorumu
Arınç'tan Milli maç yorumu
25 Şubat 2012 14:38
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 29 Şubat Çarşamba günü Bursa'da oynanacak olan Türkiye-Slovakya milli maçıyla ilgili olarak, ''İnşallah Bursa'daki Abdullah Avcı'nın ilk sınavında Slovakya'yı yeneriz'' dedi.

Arınç, AK Parti İl Yerel Yönetimler Şurası'nda yaptığı konuşmada, Bursa'yı yakından ilgilendiren yasa çalışmalarına hız verdiklerini söyledi. Bunlardan birisinin kentsel dönüşüm konusu olduğuna dikkati çeken Arınç, ''Bunu afet riski altındaki bölgelerde imara aykırı, ruhsatsız, kaçak inşaatların bulunduğu bölgelerde bir kanun içerisine aldık. Bu kanun sanıyorum iki gün önce komisyondan geçti, önümüzdeki hafta da genel kurula gelecek ve oradan inşallah çıkarılacaktır'' diye konuştu.

Arınç, bundan sonra belediyelere, hükümete, Maliye Bakanlığına, TOKİ'ye ve diğer konulara büyük görevler düştüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bunları kesin bir şekilde uygulayacağız ki şehirlerimiz şehir olarak kalacak. Unutmayalım Bursa, aynı zamanda birinci derece deprem riski altında bulunan bir bölgedir. Düşünün ki Gemlik'in halini, düşünün ki merkezimizin halini, düşünün ki fay hattının geçtiği yerlerdeki kaçak, ruhsatsız yapılaşmaları, bunların hepsini çözeceğiz. Çekirdek fıstık gibi işlerle meşgul değiliz biz, büyük işler, önemli işler yapacağız. Bundan sonra gelecek nesillerimizi, insanımızı, sağlıklı kentlerde, konutlarda oturacak duruma hep beraber getireceğiz.'' 
 
Kazakistan'ın Fahri Konsolosluğunun açılışı

Arınç, Kazakistan'ın Bursa Fahri Konlolosluğunun açılışına da katılacağını belirterek, bunun Bursa için çok önemli olduğunu ifade etti.

Kazakistan'ın büyük bir ülke olduğuna dikkati çeken Arınç, bu ülkenin yüz ölçümünün Türkiye'nin 3,5 misli büyük olduğunu, 2 milyon 600 bin kilometrelik bir alanda, zengin doğalgaz ve petrol rezervleri, altın ve diğer kıymetli madenlerine sahip olduğunu hatırlattı.

Kazakistan ile ticaret hacminin 3 milyar dolarlık olduğunu, Türkiye'nin Kazkistan'daki yatırım miktarının ise 2 milyar dolar olduğunu ifade eden Arınç, Asya'nın en güçlü devletinin Bursa'daki konsolosluğunu açacaklarını kaydederek, şunları söyledi:

''Bu konsolosumuz da Türkiye'nin en büyük iş adamlarından, en muteber insanlarından birisi Sayın Ahmet Çalık'tır. Havaalanında da görüştük, yurt dışından konukları da var. İnşallah bir saat sonra orada arkadaşlarımızla fahri olarak bu konsolosluğun açılış törenini yapacağız.'' 
 
Türkiye-Slovakya milli maçı

 
Arınç, 29 Şubat Çarşamba günü Bakanlar Kuruluna katıldıktan, tekrar Bursa'ya geleceğini belirtti.

Türkiye-Slovakya milli maçının, çarşamba akşamı Bursa'da oynanacağını hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:

''Federasyon bizim talebimiz üzerine bu maçı Bursa'ya koymuştu. Yetişmeye gayret edeceğim, sizler de seyirci olarak gelirsiniz. İnşallah Bursa'daki Abdullah Avcı'nın ilk sınavında Slovakya'yı yeneriz. Artık dua mı edersiniz, ne yaparsınız bilmiyorum. Yani bütün timsahların o akşam orada olması lazım ki Slovakya karşısında, Bursa'da milli takım nasıl galip geliyormuş bunu da hep beraber bize göstersinler.''

Arınç, daha sonra da ulusal ve uluslararası pek çok toplantıyı Bursa'da yapacaklarını sözlerine ekleyerek, ''Sayın Başbakanımızın takvimi ne gün uygunsa ki şimdilik 29 Nisan görünüyor, o gün de il kongremizi Bursa'da büyük bir kalabalık, heyecan ve coşkuyla inşallah başarmış olacağız'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler