YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan kritik açıklama
Arınç'tan kritik açıklama
23 Ekim 2009 11:48
Bülent Arınç'tan kritik açıklama geldi: ''PKK'lıların dönüşü devam etmezse her şey başa dönebilir.''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet olarak çok zor bir göreve soyunduklarını, daha önce yapıldığı gibi 'böyle gelmiş, böyle devam eder' demediklerini belirterek, "Hükümet olarak kararlıyız, bu süreci sonuna kadar devam ettireceğiz" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yarımcısı Bülent Arınç televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileriyle yaptığı toplantıda son günlerde yaşanan güncel gelişmeler ve demokratikleşme süreci ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, demokratikleşme sürecinde en önemli unsurun dağa çıkışların sona ermesi ve dağdan inişlerin teşvik edilmesi olduğunu belirterek, "Dağa çıkışlar devam ederse örgüt devam edecek" dedi.

Hafta başından itibaren Şırnak ve Diyarbakır'da çeşitli ziyaretler yaptığını ve yaşanan görüntüleri oradan takip ettiğini de kaydeden Bülent Arınç, Silopi'de yaşanan karşılama töreni ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Televizyonlarda birkaç yüz kişilik topluluğu muhteşem kalabalıklar olarak gösterebilirsiniz. Bana verilen bilgilere göre Habur'da 15 ila 17 bin arasında kalabalık vardı. Diyarbakır meydanında ise yine 25 bin kişi toplandığını söylediler. Ama ertesi gün gazeteleri açtığımda '100 bin kişi toplandı', 'Yüz binler oradaydı' gibi manşetleri okudum. DTP istediği zaman belli bir hassasiyet nedeniyle bir takım kişileri bir yerde toplayabiliyor. Ama yüz binleri toplamak çok zor. Yine Rize'de bir zatın cenaze töreninde 70 bin kişinin toplandığını okuduk gazetelerde. Bu noktada 'DTP, PKK, İmralı yüz binlerce insanı biraraya getirdi' demek doğru değil. Bu insanları psikolojik olarak da rahatsız ediyor, psikolojik etkileri çok olumsuz. Türkiye'nin şartlarını da dikkate alarak bu haberler yapılmalı." 

"EN ZOR İŞE TALİP OLDUK" 

Başbakan Yarımcısı Bülent Arınç, bu sürecin iki temel amacının olduğuna da dikkat çekerek, "Birincisi terörün mutlaka sona erdirilmesi. Bu tedbirleri destekleyecek başka tedbirlerin de alınması. Terörün bitmesiyle birlikte de demokratikleşme çıtasının daha yükseğe çıkartılması. Biz en zor işi yapmaya talip olduk. Bundan önceki hükümetler gibi aynen devam eda edebilirdik. Hani bir söz var ya 'azıcık aşım ağrısız başım diye. Biz zoru tercih ettik. Herkesin eleştirebileceği, bir yola girdik" dedi. 

"BÖYLE SERT VE KIRICI BİR MUHALEFET GÖRMEDİM" 

Başbakan Yarımcısı Bülent Arınç, muhalefetin çok sertleştiğini, kendisinin bile böyle sert ve kırıcı muhalefet yapılabileceğini öngöremediğini belirtti. Arınç ayrıca, Türkiye'de terörün devam etmesini, yatırımların durmasını, Türkiye'nin gelişmesine engel olmak isteyen çevrelerin de olduğuna dikkat çekti.  

"DTP'LİLER DE RAHATSIZ'

Diyarbakır'da uçaktan dönerken DTP'li 2 milletvekilinin de uçakta olduğunu belirten Arınç, "Kendilerini çağırdım, yaşanan görüntülerden çok büyük rahatsızlık duyulduğunu aktardım. Kendileri 'biz de bundan rahatsızız' dediler ve bu görüntülerin yaşanmasına engel olamadıklarını ifade ettiler. Hatta teslim olanların TBMM'ye getirileceği yolunda da iddialar ortaya atıldı. Böyle bir girişimin olmadığını söylediler. DTP içinde de bundan rahatsız olan birileri Apo'yu kahraman gibi göstermek istiyor. Onun hala ayakta olduğunu, güçlü olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Ayrıca örgütün de ayakta olduğunu gösterme gayretleri var. O yüzden bu tip gösteriler yapılıyor, o yüzden kahramanlar gibi karşılandıklarını göstermeye çalışıyorlar. Ama bundan sonra bu tip olaylara müsaade edilmeyecek. Yoksa bu iş olduğu yerde kalır ve bu sürecin devam ettirilmesi konusundaki cesaretler kırılır. Ümidimizi kaybetmemeliyiz, bu yaşananlardan herkes ders çıkarmalı" diye konuştu. 

"BU BİR DEVLET PROJESİ" 

Başbakan Arınç, gazetecilerin Baykal'ın dün ifade ettiği 'bu bir devlet projesi değil' sözlerini sormaları üzerine, "Bu bir devlet projesidir ve de devlet projesi olarak devam edecektir" dedi. Bu projede 'bunun katkısı 200 gram, şunun katkısı 300 gram' diye düşünmek doğru değildir. Böyle düşünülmemelidir. Milli Güvenlik Kurulu her toplantı sonrasında bu süreci desteklediğini açıklamak zorunda değildir. Bu doğru da olmaz. MGK'da herşey konuşuluyor. Bu konu da konuşuluyor ki, haddinden fazla konuşmuşuz ki 8 saat sürmüş. Anayasaya göre de ülkeyi yöneten hükümettir" dedi.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞECEK

Arınç, TRT'de yayımlanan Ayrılık dizisine İsrail'in tepkileriyle ilgili soru üzerine de İsrail'in Ankara Büyükelçisi'yle bugün saat 14.30'da makamında görüşeceğini bildirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler