YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan flaş açıklama...
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki görev süresiyle ilgili olarak, ''Kısa zaman içinde net olarak ortaya çıkacak'' dedi.
Arınç'tan flaş açıklama...
16 Aralık 2011 / 14:22 Güncelleme: 16 Aralık 2011 / 16:26

Çukurambar semtindeki bir cafenin açılışına katılan Arınç, buradan ayrılırken gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki görev süresine ilişkin tartışmaları hatırlatarak, ''Sizin görüşünüz nedir'' diye sorması üzerine bu konuda daha önce açıklamalar yaptığını hatırlatarak, ''Ama bugün bu konuda herkese mikrofon uzatılır, adeta anket yapılır hale geldi. İşin ciddiyetinin de kaçmaması lazım'' dedi.

Bu sorunun kendisine bir kez daha sorulmaması gerektiğini yönündeki düşüncesini dile getiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama dilerseniz bir espriyle yanıt vereyim. 5 veya 7 üzerine eğer 4 sene önce bir tartışma yaşanıyor olsaydı, bu soruyu Sayın Sabih Kanadoğlu'na sormanızı dilerdim. Sayın Kanadoğlu, '6 veya 8' diyebilirdi. Siz gülüp geçemezdiniz, çünkü o kişi '367' dediği zaman herkes gülmüştü, ama sonra 367 karşımıza Anayasa Mahkemesi kararıyla geldi. Tabii 4 sene sonra bu soruyu sormuyorsunuz, çünkü Türkiye'de çok şey değişti. 26 maddelik anayasa paketi değişikliği Türkiye'yi demokratikleşme konusunda çok iyi bir noktaya getirdi. O yüzden bu soruyu da Sabih Kanadoğlu'na sorma ihtiyacı da hissetmiyorsunuz, onun vereceği cevaba da güvenmiyorsunuz. Bu soruyu bizim gibi siyasetçilere tekrar tekrar soruyorsunuz. Benim şimdi farklı bir şey söylemem gerekse herhalde 5 veya 7'den farklı bir tarih vermem gerekecek, o da doğru değil. Kısa bir zaman içinde bu net olarak ortaya çıkacak. Ama şunu bilelim ki Sayın Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin bitmesine herhalde daha bir zaman var, bunu hep beraber bekleyelim.''

Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kendisini protesto etmek isteyen bir öğrenciyi yanına alıp, Bakanlığa çay içmeye davet etmesiyle ilgili haberlerin anımsatılması üzerine şöyle konuştu:

''Prensip olarak zaten hepimiz fiili bir saldırıya dönüşmedikçe, toplantı yapılan yerin güvenliğini tehlikeye sokmadıkça demokratik anlamda yapılan protestoları anlayışla karşılıyor, bunu yapanlara da saygı duyuyoruz. Ama Sayın Yıldız kendisine bir şeyler söylemek isteyen gencin engellenmesi karşısında onu yanına davet etti onunla diyalog kurdu. Bence örnek bir davranış, arkadaşımı kutluyorum. Öğrencinin de bu nezaket karşısında söylediklerinin ve davranışlarının olumlu olduğunu görüyorum, umarım bütün gençlerimize ve protestoda bulunmak isteyenlere örnek bir davranış olsun.''

Açılışa MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın da aralarında bulunduğu AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekileri de katıldı. (AA)

pili bitmiş kafalar...
 // ibrahim çelikoğlu
Gül seçim ile yedi yıl cumhurbaşkanı seçildi.Anayasa referandum ile değiştirilip 5+5 değiştirilirken,hak sahibi olmuş Cumhurbaşkanının yedi yıllık hakları elinden alınmamış veya geçmiş seçimin hükmü yoktur"ibaresi ile seçim yapılmamıştır.Yedi yıllığına seçişlmiş Cumhurbaşkanı geçersiz sayılmış olsaydı;5+5 Anayasa maddesi geçerli olduğu gün yeniden seçime gidilmesi gerekirdi.Yedi yıl iptal edilmediğine göre süresi yedi yıldır.Verilen hak geri...
16 Aralık 2011 19:24
!!!
 // mehmet durukan
Daha önceki kurala göre seçildiği için 7 yıl olur. Ama yasamayı yapanlar halk tarafından seçilir ve süresi 5 yıl olur derken doğru dürürt yasa çıkarsa idi, bu tartışmalar olmazdı. Bir yasa çıkarken ne zaman yürürlüğe gireceği, kapsamı, niteliği ve mevcut durumu etkileyip etkilemediğini açıklayacak şekilde düzenlenmelidir....
16 Aralık 2011 15:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler