YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan flaş açıklama
Arınç ağır konuştu: ''Bu acıları yaşatanları Allah en kısa sürede helak etsin"
Arınç'tan flaş açıklama
19 Ekim 2011 / 11:20 Güncelleme: 19 Ekim 2011 / 12:05

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısı ile ilgili olarak, ''Bu acıları yaşatanları Allah en kısa sürede helak etsin. Tüm imkanları kullanarak bu acılara son vereceğiz'' dedi.

Arınç, Makedonya programını izleyen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, program gereği Ohri'yi de ziyaret etmek isterken Türkiye'den gelen acı haber dolayısıyla bu programın değiştiğini ve kahraman askerlerin şehit olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendiklerini bildirdi.

Bülent Arınç, şunları söyledi:

''Türkiye'de sabaha karşı yaşadığımız acı bir olay, programımızı değiştirdi. 25 kahraman askerimiz alçakça şehit edildiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Yaralı askerlerimiz var. Umarız ki Rabbimiz onları korusun, vefat edenlerin sayısı daha da artmasın.

Esasen dün yüreğimiz dağlanmıştı; Bitlis Güroymak ilçesi yakınlarında 5 polisimiz patlama sonucu vefat etmiş, arkadaki araçlarda bulunan küçük yaştaki çocuğumuz da hayatını kaybetmişti. Daha onun acısı tazeliğini korurken bu sabaha karşı 20'den fazla askerimizin şehit edilmesi, Hakkari Çukurca çevresinde, millet olarak hepimizin gönüllerini yaktı. Büyük bir acı içerisindeyiz. Allah kahraman askerlerimize şehitlerimize rahmet etsin, ailelerine, milletimize sabır versin.

Bugüne kadar çok acılar yaşadık, bugüne kadar çok sayıda, bir arada askerimizi kaybetmek, acıların en büyüğü olarak önümüze geldi, gönlümüze oturdu. Terörle mücadele ediyoruz. Bugün değil geçmişten bu yana örgüt, ne yaptığını bilemez kudurmuş bir şekilde her türlü lanetli işi yaparak yüreğimizi yakmaya devam ediyor, biz de mücadele ediyoruz. Askerimizle, polisimizle, sivil güçlerimizle güvenlik güçlerimizle, terörün üstesinden gelmeye, bu alçakların önünü kesmeye çalışıyoruz. Çok da başarılar kazanıyoruz ama ne var ki zaman zaman bu tür olaylar hepimizi üzmektedir.''

Şehit haberlerinin ardından askerlerin anneleri, babaları, çocukları, eşleri ve 74 milyon insanın yüreğinin acıyla dolduğunu ifade eden Arınç, her şeye rağmen mücadelenin devam edeceğini bildirdi.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye huzurlu, güvenli günlere bir an önce erişecek ve terör örgütü ile mücadelemizde en kısa zamanda başarıya ulaşacağız. Buna gönülden inanıyorum, bunu inanarak söylüyorum. Çünkü aldığımız tedbirlerle yaptığımız çalışmalarla çok ileri sonuçlar aldığımızın bilincindeyiz ama ne var ki arazi, onlar için çok elverişli, saklanmaları, gizlenmeleri, silah getirmeleri maalesef çok güçlü silah edinmeleri ve bunları sınırdan içeri geçirmeleri patlayıcı madde elde etmeleri, bu patlayıcıları kullanmaları terör örgütünün işine yarayacak şekilde. O şartlar altında bu mücadeleyi yürüttüğümüzü bütün dünya biliyor.

Zaman zaman kontrol dışı, istihbarat dışı, devre dışı kaldığımız zamanlar oluyor. Bu olay, onlardan birisidir. Mutlaka bunu yapanlar ortaya çıkarılacak etkisiz hale getirilecek, kaynakları kurutulacak ve hangi merkezden besleniyorlarsa bütün bağlantıları ile takip edilecek ve yok edilecek. Milletimiz bu açıdan müsterih olsunlar.

Acılarını gönüllerimizde yaşatacağız, onlar şehitlerdir bizim inancımıza göre şehitler hiçbir zaman ölmeyen dirilerdir. Gerekli tedbirler mutlaka alınıyor ve alınacak, hükümetimiz toplantı halinde sayın Başbakanımız başkanlığında. Özellikle güvenlikle ilgili birimler Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımız olay yerine bizzat gitmişlerdir. Esasen geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız da Kuvvet Komutanlarımızla birlikte sınırdaki askerlerimizi yerlerinde görmüş, onlarla birlikte yemek yemiş, sınır noktasına gitmiş ve askerlerimizin başarılarını kutlamışlardır. Ne var ki iki gün sonra bugün, aynı yerlerde büyük acılar yaşanıyor. Bize bu acıları yaşatanları Allah en kısa sürede helak etsin. Başka söyleyecek bir şey yok. Şüphesiz Cenab-ı Hak, bütün imkanları bize verecektir. Biz mücadelemizi yapacağız, elimizden gelen tüm imkanları kullanarak bu acılara son vereceğiz.''

Kendisinin derhal Türkiye'ye döneceğini bildiren Arınç, Ohri'yi görmeyi çok arzuladığını ancak kısmet olmadığını söyledi. Arınç, en kısa sürede bu ülkeyi tekrar ziyaret edeceğini kaydetti.

Arınç, hükümetin de Rumeli ve Balkanlarla yakından ilgilendiğini ve her bakanın fırsat buldukça ziyaret ettiğine işaret etti. Arınç, ayrıca 7. Uluslararası Atatürk Kongresi'nin de devam ettiğini, bilim adamlarının tebliğlerini sunacağını, kendilerinin de siyasi olarak destek vereceklerini sözlerine ekledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler