YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan dershane açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dershanelerin kapatılması konusunun Türkiye’nin lehine olduğunu belirtti.
Arınç'tan dershane açıklaması
18 Kasım 2013 / 20:03 Güncelleme: 18 Kasım 2013 / 20:21

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili soru üzerine, “İşi bütün boyutlarıyla tartışalım, biz bu konuda tarafgir hareket etmiyoruz.

Binlerce öğrenci, yüzlerce dershane, öğretmen, çalışan var. Zamanında eğitime katkı olsun diye düşünülmüş kanun içersinde de yeri var. Elimizdeki yazımlı metinler 8. 9. kalkınma planında dershanelerin süreç içerside özel okulları çevrilmesi planlanmış. O zaman itirazlar yapılmamış ve bugünlere kadar gelinmiş.

Bu hükümet döneminde 11 yıl içinde eğitim büyük destek verildi. 7 katrilyondan 47 katrilyona kadar yatırımları çıkardık.

Eskiden dershanelere duyulan ihtiyaç eğitim sistemsindeki aksaklıklar nedeniyleydi. Eğitime yaptığımız bunca yatırımlara ilaveten 4+4+4 sistemine geçtik. Bu yeni sistem ciddi bir şekilde uygulanırsa ve uygulanacak yeni ders programıyla, öğrenciler arasındaki kat sayı da kaldırılarak öğrenciler arasın eşit sağlanınca dershanelere ihtiyaç kalmayacaktır.

Türkiye içerisinde dershanelerin kendi alanlarında başarılı olduğunu söyleyebilirim. Çocuk okulda işini bitiriyor sonra dershaneye gidiyor. Çocukları yarış atı gibi okul dershane arasında sürüklemekten kurtarmalıyız. Bu konu Türkiye’nin lehinedir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ayrıca, bir soru üzerine, “Resmi karşılamalarda kırmızı halı uygulaması kaldırılıyor" dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler