YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan CHP liderine ilginç destek
Arınç'tan CHP liderine ilginç destek
14 Nisan 2011 07:33
Bülent Arınç'tan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na ilginç destek...

CHP listelerini eleştiren çoğu AKP'liden farlı tavır aldı: Eğer Berhan Şimşek, eğer Canan Arıtman, eğer Mustafa Özyürek
eleştiriyorsa Kılıçdaroğlu merak etmesin tek bir oy bile kaybetmez

ŞAŞIRDIM AMA BAŞBAKAN BENİ İKNA ETTİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, genel seçimlerde Bursa’dan adaylığı konusunda, “Sayın Başbakan, beni ikna etti. Bursa için de AK Parti’nin seçim sonuçları üzerinde de olumlu etkisi olacağını söyledi” dedi.

Manisa milletvekili olmasına rağmen, 2011 genel seçimlerinde sürpriz kararla Bursa’dan aday gösterilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, listelerdeki değişiklikleri değerlendirdi. NTV’ye konuşan Arınç’ın açıklamaları şöyle:

İHTİMAL VERMEMİŞTİM: Siyasi hayatımın çok büyük bölümünü Manisa’da geçirdim, dört dönem milletvekilliği yaptım, daha önce adaylıklarım da oldu. Bu dönem de Manisa’dan adaylık müracaatı yaptım. Ama uzun süredir farklı yerlerden aday olacağım yazıldı, çizildi, bunların içinde Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van dahil olmak üzere pek çok yer vardı. Bunların hepsine gülüp geçtim. Amerika’ya gitmiştim. ABD’deyken Başbakanımız aradı. ’Böyle bir şey düşünüyoruz. Ne dersin?’ dediler. Doğrusu çok şaşırmıştım. ’Dönünce görüşelim’ dedim. Cumartesi günü kendisiyle iki saate yakın görüşme yaptık. Pazar günü tekrar bir görüşmemiz oldu. Başbakanımız, bakanlarla ilgili farklı yerlerden aday gösterimi konusunu çok geniş olarak düşündüğünü, bu konuda istişareler yaptığını, Bursa’dan aday olmam halinde Bursa için de AK Parti’nin seçim sonuçları üzerinde de olumlu etkisi olacağını söyledi. Ben düşüncelerimi ifade ettim. Ama sonunda Sayın Başbakan beni ikna etti. Görüşerek, konuşarak, doğru olduğuna inandığım bir karar olarak değerlendirdim. ’Manisa’da başladığımı Manisa’da bitireceğim’ diye biliyordum. Ama bu kez Sayın Başbakanım bana çok haklı gerekçelerle bir teklifte bulundu. AK Parti’nin büyüklüğünü buradan anlamalıyız. Yani, birimizin ’evet’ dediğine, birimizin ’hayır’ deme imkanı yok. Bu bir görevdir. Bu görevden kaçamayız. Şaşırdım, ama gerekçeleriyle beraber bunu çok uygun buldum.

BAĞLARIM VAR: Bursa’nın yabancısı değilim. Bursa ile maddi manevi bağlarım var. Bursa doğumluyum, yıllardan beri Bursa’ya dostlarımızı ziyaret amacıyla da gidiyorum. Bunu Başbakan biliyor. Ağabeyim orada ikamet ediyor, annem orada hastalandı ve orada vefat etti. Kızımı Bursa’ya gelin verdim. Bursa üzerinde karar alırken Sayın Başbakanımızı etkilemiş olmalı. Bu kez Bursa’dan milletvekili adayı olarak yarışacağım, bundan da onur duyuyorum.

ÇOK İYİ BİR TAKTİK: Listelerde farklı yerlerde görevlendirme yapılmasını çok iyi bir taktik olarak görüyorum. Ve bunun başarılı olacağını, sinerji yaratacağını düşünüyorum. AK Parti’ye en azından 3-5 puan daha ilave edecektir.

BAŞKANLIK SİSTEMİ: Bu konu (başkanlık sistemi) seçimden sonra konuşulması gerekir. Tabu değildir. Bir rejimi değiştirmeyi değil, sistemi konuşuyoruz. Nihayetinde bu ’Canım kahve istiyor’ demeye benzemez. Bir Anayasa değişikliğine gidilmesi gerekecektir, bunun altyapısının kurulması gerekecektir ve elbette başkanlık sistemi çok daha talep görür. Seçim sonuçlarını bir görelim.

‘Arıtman eleştiriyorsa, CHP tek oy kaybetmez’

DOĞRU DEĞİŞİM: Listedeki değişiklikleri eğer Berhan Şimşek, eğer Canan Arıtman, eğer Mustafa Özyürek ve onun gibiler eleştiriyorsa bu liste CHP’ye oy kaybettirmez. Bugün yerlerinde olmadıkları için Sayın Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’nin bu listesini beğenmeyenlerin tabanda hiçbir karşılığı yoktur. Bunun arkalarında üç tane, beş tane oy bile bulamazsınız. Kişilikleri üzerine bir şey demiyorum ama siyasetin malzemesi insandır. CHP’deki değişimi çok önemli görüyorum. Yani bu kişilerle eğer CHP eleştiriliyorsa bugün, Kılıçdaroğlu hiç merak etmesin bir tek oyu bile eksilmeyecektir.

TUTUKLU ADAYLAR: (CHP, MHP ve BDP listelerindeki Balyoz, Ergenekon ve KCK davalarıyla ilgili sanık 14 adayla ilgili)
Birtakım davaların sanıklarının içeriden çıkarılmak amacıyla veya onların temsil ettikleri oy potansiyelinden pay almak amacıyla aday gösterildiğini biliyorum. Önemli olan onların bağımsız aday mı olacağı, yoksa bir partiden mi aday olacağıdır. Bağımsız adaylığın önünde hiçbir engel yok. Ama onların bir parti listesinden aday gösterilmesi o partilerin bence bir zafiyetidir. Tahliye olup olmamaları konusuna gelince, biliyorsunuz BDP içerisinde bir polise bile tokat atmak edepsizliğini gösteren birisi geçtiğimiz seçimde de cezaevinden milletvekili seçilerek çıkabilmişti. Yine kendisinin aday olduğunu biliyoruz. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler