18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul8 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya8 °C
 • Adana10 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri1 °C
 • Kocaeli11 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep8 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan Başbuğ'a kinayeli cevap
Arınç'tan Başbuğ'a kinayeli cevap
05 Şubat 2010 13:30
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un GATA'da yaşanan olayla ilgili 'keşke yaşanmasaydı' sözlerini AK Parti'nin kurmayları değerlendirdi. En ilginç cevap ise Bülent Arınç'tan geldi: "Böyle bir program var televizyonlarda"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Emine Erdoğan'ın hasta ziyareti için GATA'ya alınmamasıyla ilgili olarak ''Keşke böyle bir olay olmasaydı'' diyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a yanıt verdi. Arınç, ''Keşke olmasaydı mı? Böyle bir program var televizyonlarda'' dedi.

Arınç, TBMM Genel Kurulu'nda yaşananlarla ilgili CHP'li kadın milletvekillerinin kendisin yönelik tepkileri ile ilgili olarak  ise, "Hanımefendilere şunu söyleyeyim. Sayın Baykal Cüppeli Ahmet Hoca'yı aradı ve 'geçmiş olsun' dedi" dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Başbakan Recep Tayyip rdoğan başkanlığında saat 10.50'de toplandı. Toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, gazetecilerin demokratik açılıma yönelik sanatçılarla yapılması planlanan toplantının ne zaman gerçekleşeceğinin sorulması üzerine, "Dün bazı televizyonlara açıklama yaptım. İlki 20 Şubat'ta yapılacak. Sayın Başbakanın Dolmabahçe Sarayı bitişiğindeki ofisinin müştemilatında yapılacak ve brunch toplantısı olarak gerçekleşecek. Birinci seansta ses sanatçılarını davet ediyoruz. Sonra sinema sanatçıları ve sahne sanatçılarını davet edeceğiz. Daha sonrada yazarları davet edeceğiz. Üç seans halinde devam edecek. Her oturumda 50-60 kişi bu toplantılara katılacak. Aktüel ülke meseleleri konuşulacak, sohbet edilecek ve sanatçılar varsa kendi problemlerini Sayın Başbakan ile paylaşacaklar" dedi.

"ORGENERAL BAŞBUĞ'UN AÇIKLAMALARI MEMNUNİYET VERİCİ"

Çelik, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın GATA'ya alınmaması ile ilgili 'keşke olmasaydı' şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine de, "Elbette memnuniyet verici. Netice itibariyle olmuş, bitmiş bir şeyi geri getirmek mümkün değil ama bundan nedamet duyulması, bunun olmamasını temenni etmek iyi bir gelişmedir. Hem demokrasimiz açısından hem insan hakları açısından iyi bir gelişmedir. Doğrusunu isterseniz bunu çok olumlu buluyorum" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Başbakan Erdoğan'ı ve AK Parti'yi siyasi terbiyeye çağıran açıklaması ile ilgili de Çelik, "Bizim web sayfamıza girerseniz bununla ilgili dün kapsamlı bir açıklama yaptık. Orada yeterince cevap var" yanıtını verdi. 

"SAYIN BAYKAL, CÜPPELİ AHMET HOCA'YI ARADI"

Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç ise, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın GATA'ya alınmaması ile ilgili 'keşke olmasaydı' şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Keşke olmasaydı mı? Böyle bir program var televizyonlarda. Hangisi o?" diye sordu. Bir gazetecinin 'bizim kanalda' şeklindeki hatırlatması üzerine Arınç, "Doğrusu ben çok bilmiyorum, bana izin verin çıkarken bildiklerim olursa söyleyeyim" dedi.  
Nur Serter ve Necla Arat'ın TBMM Genel Kurulu'nda yaşananlarla ilgili kendisine tepkilerinin hatırlatılması üzerine de Arınç, "Hanımefendilere şunu söyleyeyim. Sayın Baykal Cüppeli Ahmet Hoca'yı aradı ve 'geçmiş olsun' dedi" karşılığını verdi.

"EMASYA YERİNE, YENİ DÜZENLEMEYE GEREK YOK"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine, "Genelkurmay Başkanımız gerçekten o konuda makul iyi bir açıklama yapıyor" dedi. Atalay, bir gazetecinin, "EMASYA kaldırıldı. EMASYA'nın yerine gelebilecek bir yasa değişikliği ya da iç tehditle ilgili bir düzenleme olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine de, "EMASYA biliyorsunuz sadece terör veya belli toplumsal hareketler olduğunda valilerimizin izleyeceği yolu, güvenlik güçlerinden nasıl, hangi durumda yardım isteyeceği gibi konuları düzenleyen protokoldü. Zaten o konuya açıp bakılırsa ilgili kanun da çok açık düzenliyor. Ben dün de ifade ettim. Genelkurmay Başkanımızla görüştük, çalıştık o konuları. Yeni bir düzenlemeye de gerek yok. O kanununun mevcut mevzuatın hükümleri gayet açık ve yeterli" diye konuştu. Atalay, gazetecilerin "İç tehdit ile ilgili bir çalışma söz konusu mu?" sorusu üzerine de, "Arkadaşlar o bununla ilgili değil, o ayrı bir konu" yanıtını verdi.

Atalay, "Mahmur kampının yeniden düzenlenmesi söz konusuydu demokratik açılım çalışmaları çerçevesinde nedir son durum?" sorusuna, "Biliyorsunuz iki gün önce Irak'tan büyük bir grup geldi. Irak'taki ABD'nin komutanı ve yanındaki heyet, ABD'nin büyükelçisi de katıldı. Büyük bir heyetle görüşmeler oldu. Bütün bu konuları görüştük. Irak topraklarından özellikle Kuzey Irak'tan Türkiye'ye yönelen terör tehdidiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. O konularda uygulamalar oldukça göreceksiniz. Önceden çok ileri açıklamalar yapmıyoruz" karşılığını verdi.

Atalay, "Süreç hızlanacak mı?" sorusuna ise, "Demokratik açılım süreci bütün boyutlarıyla yürüyor arkadaşlar. Tasarılarımızı gönderdik. Biliyorsunuz İnsan haklarıyla ilgili olanı, kolluk gözetim mekanizması ile ilgili olanı sanıyorum önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Ayrımcılıkla mücadele konusundaki düzenlememizi de kurumların görüşüne gönderdik. Sanıyorum iki hafta içinde onu da Bakanlar Kurulu'na sunarız" dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler