YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklama
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.
Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklama
21 Nisan 2014 / 19:26 Güncelleme: 21 Nisan 2014 / 19:44

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

Daraltılmış, dar bölge sistemi

- Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemimizde yoktu. Bakanlar Kurulu gündemimizde seçim sistemi konusu yoktu. Bildiğiniz gibi demokratikleşme paketini açıklarken Sayın Başbakan muhalefetle birlikte bir öneri getirmişti.

İHM de yüzde 10'luk baraj bütün siyasi partiler için olduğundan hak ihlali olmadığını söylemişti. Üç seçeneğin olduğunu söylemişti Sayın Başbakan. Bunlardan biri şu anki sistem. Diğeri daraltılmış sistem. Bir de bazı ülkelerde dar bölge sistemi vardır. Yani milletvekili sayısı kadar seçim bölgesi. Ne gariptir ki baraj üzerinde konuşanlar bu sistemler üzerinde hiç söz etmediler.

Şu anda teşkilatımızda bu sistemlerden ikisi, daraltılmış bölge ve dar bölge, üzerinde çalışma yapılıyor. Bu çalışma bittiğinde karar verilecektir. Bugünkü seçim sistemi değişecekse bunun mutlaka haziran ayına kadar kanunlaşması gerekir. Çünkü Anayasa değişikliğin yapılacak seçimden bir yıl önce kanunlaşması gerektiğini belirtiyor. Bugün Nisan'ın 21'i ise önümüzde topu topu bir aylık bir süre var.

Taksim'de 1 Mayıs kutlaması

- Taksim, bir gösteri alanı değildir. Toplulukların, büyük toplulukların orada sabahtan akşama gösteri yapmasına kesinlikle izin verilmeyecek, ne olursa olsun emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir. Yasa dışı bir eylem olduğu için bunu tertipleyenler, kanuni bir soruşturmaya maruz kalacaklardır.

Yalova seçimleri

- Yalova'da seçimlerin iptaline ilişkin, "Bu, normal prosedürdür. Şüphesiz bu seçimlere AK Parti çok güçlü şekilde hazırlanacak ve katılacak, iptal edilen bu seçimlerde belediye başkanlıklarını kazanabilmek için bütün gücüyle gayret edecektir.

Dicle Üniversitesi Rektörü hakkında...

- Bir defa bu hanım 2 dönemdir rektörlük yapıyor zaman zaman bende Diyarbakır'da kendisiyle tanıştım. Tabi biliyorsunuz ki biz kamuda başörtüsünü serbest bıraktık. O hanım da başını örttü ve beni çok mutlu etti. Bu hanım hem dindar biri hem de kendi çevresinde sevilen biri ve takdir edilecek bir davranış.

Bizim milletvekilimiz bugün çıkıp yolsuzluk iddialarıyla bu konuyu ortaya atıyor, bence bu arkadaşımızın yaptığı samimiyetsizliktir, neden 2 senedir ortaya çıkarılmadı bu yolsuzluk konusu? Yine bu arkadaşımız bu ithamları az buluyor bir de bu hanımı paralelci olarak lanse etmek bence çok yanlış bir davranıştı. Ben Sayın rektörün bu ağır ithamlar karşısındaki vakur durumuna destek veriyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler