YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'ı kızdıran sunucu
Arınç'ı kızdıran sunucu
17 Mayıs 2011 23:58
Devlet Bakanı Arınç, İznik'te katıldığı bir açılış töreninde, sunucunun AK Parti milletvekillerini tanıtmasını eleştirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''İnşallah ümit ediyorum, Yenişehir'deki Bursa Havaalanı'ndan bundan sonra kargo yoluyla da uçaklarla da sebze ve meyvemizi, aynı zamanda tarımdan elde ettiğimiz bütün ürünleri yurt dışına pazarlayacak hale geleceğiz'' dedi.

Arınç, İznik Ovaköyleri Sulama Birliği ve DSİ'nin ortaklaşa inşa ettiği Çakırca Sulama Pompası İstasyonu'nun açılış törenindeki konuşması öncesinde sunucunun, AK Parti milletvekili adaylarını tanıtmasını eleştirerek, bunun gerekli olmadığını söyledi.

Bunun resmi bir açılış töreni olduğunu vurgulayan Arınç, ''Kusura bakmayın bu resmi bir açılış törenidir. Her partiden arkadaşlarımız mutlaka olacaktır. Bu bir AK Parti toplantısı değildir. Ben bu şekilde düzeltmek istiyorum. Başbakan Yardımcısı olarak şimdi de seçimlerde Bursa'dan milletvekili adayı olarak sıfat taşıyorum. Ama buraya gelişimiz hükümetimizi temsilendir. Yapılan hayırlı bir işi beraberce açmak içindir. Emeği geçen herkese teşekkür etmek içindir. Dolayısıyla arkadaşımızın takdiminde bir yanlış oldu'' diye konuştu.

Arınç, DSİ tarafından yapımı tamamlanan İznik Ovaköyleri Sulama Birliğinin ve İl Özel İdaresinin katkılarının olduğu güzel bir istasyonun açılışını yaptıklarını ifade ederek, istasyonun yaklaşık 500 bin liraya mal olduğunu ancak maliyetinin bağlantıları ve ekleriyle 1 milyon liraya yaklaştığını, buradan tarımsal sulama amacıyla yararlanılacağını kaydetti.

Bülent Arınç, İznik'in öncelikle bir tarih kenti olduğunu, yüzyıllardan bu yana çok büyük medeniyetlere beşiklik yaptığını, kültürel ve tarih varlıkları hala ayakta duran, sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın gözdesi olan bir büyük kültür ve medeniyetin başşehri olduğunu anlattı.

Tarihin sayfaları çevrildiğinde yüzlerce, hatta birkaç bin yıl öncesinden bu yana İznik'in her zaman gözde bir kent olduğuna dikkati çeken Arınç, bu nedenle ilçeyi özellikle turizm alanında kalkındırmak ve daha çok gelir elde etmenin hedeflerinin arasında olduğunu dile getirdi.

İznik'in ayrıca çok önemli bir tarım kenti olduğunu ifade eden Arınç, şöyle konuştu:

''Çok şükür bereketli topraklarımızda her mahsulü alabiliyoruz. Özellikle sebze ve meyvede İznik'in yanı başındaki Yenişehir'in haklı bir şöhreti var. Topraklarımızdan daha verimli, daha kaliteli ürün almak için tarımsal sulamaya da geçmemiz lazım. O yüzden her yerde barajlar yapıyoruz. İhtiyaç olan yerlerde de göletler ve sulama kanalları yapıyoruz. DSİ Genel Müdürlüğümüz çok başarılı bir kurum. Bugüne kadar Türkiye'ye çok büyük eserler kazandırdık. Belki 200-300 trilyona mal olan barajları yaparken birkaç trilyonluk sulama göletleri de yapıyoruz. Nereye ihtiyaç varsa kime daha faydalı olabilecekse bunları hiç gözden çıkarmıyoruz. İşte burada da böyle bir mütevazı sulamamızın şu kadar bin dönüm arazimize faydalı olacağını bizzat yetkili ağızlardan duyduk. Ben Hisar Dere'den de burada yaptığımız Çakırca'dan da daha yapacağımız göletlerden de çiftçimizin daha çok mahsul elde edeceğini, daha çok verim alacağını ve daha çok kazanç sağlayacağını ümit ediyorum. Türkiye'nin kaynaklarını elbette servete dönüştürmeliyiz. Topraklarımız, sulu tarıma, ondan sonra da tarımsal sanayiye geçmekle büyük bir verim kazanacak. Tabii bunları da satacağız, yeri geldiğinde ihraç edeceğiz. İnşallah ümit ediyorum, Yenişehir'deki Bursa Havaalanı'ndan bundan sonra kargo yoluyla da uçaklarla da sebze ve meyvemizi, aynı zamanda tarımdan elde ettiğimiz bütün ürünleri yurt dışına pazarlayacak hale geleceğiz. Soğuk hava depolarıyla bunları dışarıya göndermekle bugün bir liralık gelir elde ediyorsak, onu beş liraya çıkaracağız. Misal olsun diye söylüyorum. Çünkü mahsulü daha kaliteli, daha verimli ve Avrupa Birliği standartlarında çok iyi bir noktaya taşımak mecburiyetindeyiz ki bugün dünyada var olabilelim.''

Bu arada, alanda fenalaşan vatandaşlardan birine, Arınç'ın konvoyunda bulunan sağlık ekibi tarafından ambulansta tıbbi müdahale yapıldı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler