YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'ı çok kızdıracak ifadeler!
WikiLeaks'ın sızdırdığı belgelerde Bülent Arınç için de çok ağır ifadeler kullanılıyor... Belgelere göre, Erdoğan'la Gül arasında da çekişme var...
Arınç'ı çok kızdıracak ifadeler!
29 Kasım 2010 / 15:54 Güncelleme: 29 Kasım 2010 / 15:54

AKP içinde iktidar kavgası, cemaat ilişkileri, partinin ve hükümetin önde gelenlerinin kişisel ve ideolojik profilleri, hataları, haklarındaki iddialar...

WikiLeaks'ın sızdırdığı belgelere göre, 2004'ten 2008'e kadar Ankara'daki Amerikan elçiliği en çok bu konularla ilgilendi. İlk belgelerde, eski büyükelçi Eric Edelman'ın imzası var.

Belgelerde Edelman, Erdoğan'ı aşırı gururlu, Allah tarafından seçilmiş olduğuna inanıyor, otoriter eğilimli, maço, kadınlara güvenmiyor sözleriyle tanımlıyor.

O dönemde çevresinde bulunan bürokrat ve danışman kadrolarının, yetersiz ve cemaatçilik esasına göre seçilmiş olduğunu öne sürülüyor.

Daha sonraki belgelerde o kadrolar için, "çoğu Ankara dışında siyasetin nasıl işlediğini bilmiyor" deniliyor.

 "Erdoğan - Gül arasında çekişme var"

Amerikan elçisinin üzerinde durduğu bir diğer nokta, Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan arasında bir çekişme olduğu iddiası.

Notlarda, iki lider arasındaki rekabetin, uluslararası zirvelerde birbirini kötü duruma düşürmek noktasına bile vardığı iddia ediliyor.

"Arınç sorun kaynağı"

Bülent Arınç, Erdoğan'ın potansiyel rakibi ve sorun kaynağı olarak gösteriliyor. James Jeffrey, Bülent Arınç’ı Erdoğan’ın “buldogu” olarak tanımlıyor. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler