YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Kumar oynamıyoruz
Arınç: Kumar oynamıyoruz
17 Mayıs 2011 23:46
Devlet Bakanı Arınç, 'Kumar oynamıyoruz, seçime gidiyoruz, ülkenin geleceğine oy kullanacağız.' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Mesele AK Parti'yi yıkmak değil. Mesele AK Parti yanlış ve kötüyse onun yerine gelecek iyiyi bulmak'' dedi.

Bursa'nın İznik ilçesi Boyalıca beldesinde bir çay bahçesinde vatandaşlara hitap eden Arınç, 12 Haziran'da yapılacak seçimlerde AK Parti'nin başa güreştiğini belirterek, ''Kırkpınar'da Ahmet Taşçı neyse, diğer başpehlivanlar neyse AK Parti de işte onlardan biri'' benzetmesinde bulundu.

Son dönemde Türkiye'de en fazla, ''Kim kazanacak bu seçimi'' sorusunun yöneltildiğini ifade eden Arınç, bütün partilerin seçmeninin yüzde 80'inin de yanıtının da ''AK Parti kazanacak' olduğunu söyledi.

Arınç, seçmenin bu yanıtı verirken ikiye ayrıldığını dile getirerek, ''Bir kısmı, 'yine 340, 350, 360 alacak' diyor. Bir taraf da diyor ki; 'yok yahu adamlar yüzde 50'yi geçti. 400'le gelecekler...' Allah Allah... Güzel ve hayırlı işlere hep beraber sahip çıkacağız'' diye konuştu.

''Ben bir seçmen olsam şu gözle bakarım; kim iktidar olacak, kim barajı geçecek, bu memlekete faydası ne olacak'' diyen Arınç, şunları söyledi:

''Geçmiş sabıkalarını araştırırım, sicil dosyalarına bakarım. Sabıkası var mı yok mu, bakarım. Kim hizmet etmiş, kim laf etmiş onlara bakarım. Çünkü bu aralar geçmişte, 'altı defa gittim yedi defa geldim' diyen insanlar, sağ siyaseti yaptıklarını söylüyorlardı bakıyoruz ki CHP ile birlikteler şimdi. Bütün adaylarını, 'baba'ları telefon etmiş, koymuşlar. Sağ parti olmuş, sağ-sol parti haline gelmiş.''

Arınç, seçmenin seçime giderken, ''ya şundadır ya bunda'' deme lüksünün olmadığını, ''kim  hayırlı, memleket için kim fayda getirecek'' ona bakılması gerektiğini belirtti.

AK Parti'nin 2007 seçimlerinde yüzde 47 oy aldığını, 2008'de yüzde 40'ın üzerinde oy alarak belediyelerin yüzde 65'ini kazandığını, referandumda da yüzde 58'lik oy oranına ulaştığını anlatan Arınç, şu anda meydanlarda iki-iki buçuk partinin olduğunu, AK Parti'nin de 'iktidar partisi' olarak görüldüğünü dile getirdi.

Seçimlere 16 partinin girdiğini ama bunların bir kısmının sadece tabeladan ibaret olduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

''Şimdi neyin nesidir, adayları kimlerdir, genel başkanı kimdir, öyle isimler var ki hiçbirini tanıyamazsınız. Milliyetçi Muhafazakar Parti, Doğru Yol Partisi... Doğru Yol Partisi kapatıldı ama birisi tutmuş aynı ismi almış, üç tane de aday göstermiş, seçime gidiyor.

Yani bunlarda kimsenin yanılacağını tahmin etmiyorum. Herkes biliyor ki AK Parti olmasa CHP olur, MHP koalisyonu olur. O olmazsa geçmiş günlere döneriz. Mesele AK Parti'yi yıkmak değil. Mesele AK Parti yanlış ve kötüyse onun yerine gelecek iyiyi bulmak. Eğer siz onun yerine gelecek bir iyiyi güçlü hale getirmediyseniz ve öyle bir parti yoksa 'yıkılsın bu dünya' diyemeyiz. Orhan Gencebay türküsü değil bu memleket. 'Yıkılsın bu dünya' olmaz. 'Bu hükümet gitsin'le olmaz. Kim gelecek, ona bakacağız. Kim gelecek ve ne yapacak  Geçmişte biz bunları gördük. Üç partili, dört partili, beş partili koalisyonlar oldu. Her biri bir tarafa çekti, memleket perişan oldu. Şimdi sekiz buçuk yıldır tek başına bir iktidar var. Ve Allah'ın izniyle üçüncü dönem iktidarı göreceğiz. Buna destek vermek, buna güvenmek, onu biraz daha güçlü yapmak, bu seçimde bir görev gibi geliyor ama 'ondan daha iyisini bulduk ve o daha güçlü bir iktidar olacak' diyeceğiniz bir parti varsa vallahi hep beraber gidelim, hep beraber onu tercih edelim. Bu bir matematik işidir. Bir akıl işidir. Yok, AK Parti'nin dışında iktidara namzet bir parti yok.''

''Vatandaşın anasının ak sütü gibi helal oylarıyla sandıkta dilediğine oy vereceğini'' vurgulayan Arınç, bir partinin mensupları olarak, ''bizim yaptıklarımız budur, yapacaklarımız bunlardır'' diyebildiklerini söyledi.

Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

''Biz 2-0 öndeyiz. Niye  Yaptıklarımız var, yapmakta olduklarımız var. Millet bakıyor, 'evet bunların hepsi doğru. O zaman bunlar fazlasını da yaparlar' diyor. X partisi ise istediği kadar 'ben yapacağım, vereceğim, atacağım, satacağım' desin, geçmişte hayır namına yaptığı bir şey yok, bir örnek yok. Nasıl bundan sonra yapacak derseniz, her gün fikir değiştiren insanların partisiyle, hiçbir birikimi olmayan insanların partisiyle nereye gideceğiz ve ne yapacağız  Dolayısıyla kumar oynamıyoruz, seçime gidiyoruz. Ülkenin kaderine oy kullanacağız. Çocuklarımızın, yarınlarımızın gelecekleri, geleceklerimizin nasıl bir Türkiye'de yaşayacaklarına karar vereceğiz. Allah en hayırlı kararı vermekte hepimize yardım etsin.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler