YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç Köşk'e aday mı?
Arınç Köşk'e aday mı?
06 Nisan 2012 10:01
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Başbakanımızın gönlünden neler geçtiğini bilemem ama bu kadar başarılı bir insanın cumhurbaşkanı olması da eğer şartlar müsaitse ve kendisi de arzu ederse mutlaka gerçekleşir diye ümit ederim. Çünkü ben başbakanlığında, siyasi hayatında, ilkeli, dürüst cesur bir insan olarak bugün adeta bir halk kahramanı haline gelen bir insanın cumhurbaşkanlığında da halkı daha çok temsil edeceğine başarılı olacağına inanırım'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Siyaset Meydanı'' adlı programda Ali Kırca'nın sorularını yanıtladı.

''Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2014'te yapılacağı artık kesinleşti gibi, adaylar konuşuluyor. Sayın Erdoğan'ın aday olacağını düşünüyor musunuz '' sorusu üzerine Arınç, Başbakan Erdoğan'a bunu sormadığını söyledi.

Bunun için erken olduğunu dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

''Bütün konuşmalar bunun üzerine ama doğrusu ben kendisine bunu sormadım, o da bana bir şey söylemedi. Bunun için zaman çok erken, yani 2014'ü görmemiz lazım. O günün şartları içerisinde, kendisi de arzu ettiği takdirde böyle bir şey olabilir ama bunlar bugün konuşulan konular değil. Hiçbir arkadaşımızın da bu konuyu dile getirdiği veya böyle bir söz verildiği şeklinde ben duymadım.

İki sene var. Bildiğiniz gibi bununla ilgili kanun da çıktı. Her ne kadar CHP, son günde Anayasa Mahkemesi'ne gitse de fiilen bu seçimin bu yıl yapılması mümkün değil, aksi bir karar çıksa bile. Dolayısıyla 2014'ün Ağustos'unu hepimiz az çok görebiliyoruz. Sayın Başbakanın ismi üzerinde 'Cumhurbaşkanı adayı olacak ve seçilecek' noktasında pek çok şey yazılıp çiziliyor.''


-Gönlünden geçen-


Arınç, aynı konuyla ilgili, ''Gönlünden geçiyor mudur  Çok yakından tanıyorsunuz siz. Sizin gönlünüzden cumhurbaşkanlığı geçmedi mi hiç '' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Benim de gönlümden geçenleri kimse bilmediğine göre Sayın Başbakanımızın da gönlünden neler geçtiğini bilemem ama bu kadar başarılı bir insanın cumhurbaşkanı olması da eğer şartlar müsaitse ve kendisi de arzu ederse mutlaka gerçekleşir diye ümit ederim. Çünkü ben başbakanlığında, siyasi hayatında, ilkeli, dürüst cesur bir insan olarak bugün adeta bir halk kahramanı haline gelen bir insanın cumhurbaşkanlığında da halkı daha çok temsil edeceğine başarılı olacağına inanırım. Ama şartlar neyi gerektirir ve kendisi bu konuda nasıl bir karar verir sormam da. En iyisi o günü beklemek.

Gönlümden geçmedi bugüne kadar. TBMM başkanıyken bunu söylediler, 'Kalbimde bir tık yok' dedim ben. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ne 2007'de ne şu anda buna yönelik bir istek veya heyecan duyuyorum. Allah bilir, ben bugünden yarına bir şey söyleyemem, şartlar ne getirir ne götürür o anlamı açık bırakmamız lazım. Şimdi bana soruyorsunuz, şimdi böyle bir heyecan duymuyorum, böyle bir isteğin de içerisinde değilim. Bunu söylemek de cesaret ister. Ben açık olarak size söylüyorum. Ben düz bir adamım, ne söylüyorsam odur. Ama iki sene sonrasına 'ben şöyle olurum, böyle olurum' diye taahhüt veremem, ben iki gün sonrasını bilmiyorum.''


-''Fedakarlık, fazilet, feragat''-


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin, fedakarlık, fazilet ve feragat ile büyüdüğünü ifade etti.

Başka partilerde, ''Kırık bir koltuk için'' milletin birbirinin başının etini yediğini vurgulayan Arınç, şunları söyledi:

''O zaman da bana 'TBMM Başkanlığından sonra herhalde cumhurbaşkanılığıdır' falandır dediler, 'Abdullah Gül kardeşimiz daha layıktır' dedim. Bu parti böyle büyüyor. Tayyip Erdoğan milletvekili olamayınca Başbakanımız Abdullah Gül bey oldu, üç-dört ay sonra Tayyip Bey Siirt'ten geldi, Tayyip Bey'e dedi ki 'Burası senin hakkındır, biz senin arkandan yürüyerek bu seçimleri kazandık.' Kucaklaştılar birbirlerine verdiler. Tayyip Bey'e de 'Asıl senin cumhurbaşkanı olman gerekir' diyenler çok oldu 2007'de, O da 'Abdullah Gül, buraya layıktır' dedi.

Bu 'fedakarlık, fazilet, feragat' deyin AK Parti'yi, siyaset ilkesinin ne kadar güçlü olması gerektiğini gösterdi. Başka bir partide kırık bir koltuk için millet birbirinin başının etini yer. Biz bakanlıkları birbirimize, arkadaşlarımıza teklif ediyoruz.''


-''AK Parti'yi ileri götürecek güzel insanlar var''-


Arınç, AK Parti'nin geleceğiyle ilgili bir soru üzerine, AK Parti'yi her zaman başta tutacak, ileri götürecek güzel insanların bulunduğuna emin olduğunu bildirdi.

Partisinin Türkiye'de hep başarılı olduğuna dikkati çeken Arınç, şunları kaydetti:

''Ben Türkiye ölçeğinde bugüne kadar 10 yıldır hep başarılı olan bir partinin bunda sonra da, biz olalım olmayalım, aynı başarıyı devam ettireceğini düşünürüm. Tabii bunun aksini düşünenler fazla yani 'Şu, şu, şu giderse bu parti toparlanabilir mi tekrar başarı kazanabilir mi '... ama bizim çok zengin dinamik, birikimli kadrolarımız var, ilkelerimiz etrafında yürüyüşe devam ediyorlar.

Şu anda biz en son seçimde 21 milyon 500 bin oy aldık, kayıtlı 6,5 milyon üyemiz var, kongrelerimiz büyük kalabalıklarla başarıyla devam ediyor. Önümüzdeki ilk seçimler 2014 Mart ayında mahalli seçimlerdir, oradaki tek hedefimiz de yine belediyelerin pek çoğunu tekrar kazanabilmek. Şu anda milletvekili profiline baktığımızda da yönetim kadrolarına baktığımızda da AK Parti'nin hem tecrübesini hem dinamizmini, vizyonunu gerçekleştirebilecek çok arkadaşımız var.

Biz kişiye endeksli bir parti kurmamıştık. Şüphesiz Tayyip Bey'in çok büyük bir karizması var, belediye başkanlığından gelen halk katında çok büyük bir itibarı var, bunu da doğrusu hak ediyor ama onun bu şekilde üç dönemin bitmesi itibarıyla AK Parti içerisindeki mevcut liderlik durumu ortadan kalkacaksa aynı idealleri sürükleyecek çok güçlü arkadaşlarımızın olduğuna inanıyorum. Ben de o kategorinin içerisindeyim, yani veda edecekler içerisindeyim. Bundan dolayı da ayrıca sevinç duyuyorum, çünkü yıllardan beri bu işi yapıyoruz. Benim beşinci dönemim, AK Parti'de üçüncü dönemim bitiyor. Ama gözüm arkada değil, yani ben eminim ki AK Parti'yi her zaman başta tutacak, ileri götürecek güzel insanlar var.''

Arınç, Başbakan Erdoğan'ın sağlığıyla ilgili bir soruyu , ''Çok şükür gayet iyi görüyoruz. Gene yüksek tempoda çalışmaya başladı. Biraz endişe ediyoruz ama o da çalıştıkça kendisini daha iyi hissediyor'' diye yanıtladı.

Bülent Arınç, ''futbolda şike davası'' sorusunu yanıtlarken, ''Belli takımları veya yöneticileri korumak veya onları kollamak değil, sporu spor olarak Türkiye'de görmek istiyoruz'' görüşünü dile getirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler