YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Hayal kırıklığına uğradım
Arınç: Hayal kırıklığına uğradım
16 Aralık 2012 15:43
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Taraf Gazetesi'ndeki istifa haberlerini değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'nin bazı marjinal grupları da içlerine alarak iktidarı yıpratmak için gösteriler yaptığını belirterek, ''Bunların hiçbiri bize bir fiske kadar zarar vermez. Keşke yapsalar, bol bol yapsalar millet bunlardan daha çok nefret etse'' dedi.

TOBB tarafından düzenlenen ''Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansı''na katılmak üzere Bolu'da bulunan Arınç, Kanaltürk Ankara Temsilcisi Faruk Mercan'ın sunduğu ''Ankara'nın Nabzı'' programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Taraf Gazetesi'ndeki istifalara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Arınç, gazeteyi çıktığı günden beri takip ettiğini ve beğendiğini söyledi.

Kendisinden Taraf gazetesini bir cümleyle tanımlaması istendiğinde söylediği ''Bitaraf olan bertaraf olur, ben tarafım'' sözlerini hatırlatan Arınç, ''Son zamanlarda bazı yazıları, başlıkları, manşetleri sebebiyle doğrusu hayal kırıklığına uğradım'' diye konuştu.

Bu konuyu gazetenin Ankara temsilcisi ve bazı yazarlarıyla da konuştuğunu dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

''Toplumda veya medya camiasında 'eksen kayması mı var Taraf'ta' diye eleştiriler de oldu. Onlar da 'Altan'ın şahsından kaynaklanan birtakım şeyler olduğunu, ama gazetenin çizgisinin, doğrultusunun değişmediğini ifade ettiler. Başbakanımızla ilgili yazılanlar, AK Parti hükümetleriyle alay eder tarzda veyahutta bazı icraatlar sebebiyle çok acımazsızca, üslup çok önemli burada. Eleştirilere her zaman açığız, ama insanı veya bir partiyi, kuruluşu, bir görevliyi yok edecek tarzda manşet atılması, onu toplumun gözünde nefret edilecek birisi haline getirilmesi bence gazetecilik de değil. Çok aşırılığa gittiler. Bu sebeple bazı eleştirilerimi bazı yazarlar üzerinden yaptım, ama Sayın Altan ile bunu konuşmadım. Onun yazılarını önceleri o kadar çok beğenirdim, bunları her zaman internetten elde etmek de mümkün, ama sanki kessem de saklasam ve yeri geldiğinde sadece bu konuşları bir yerde okusam diye aklımdan geçerdi. Şimdi hala da çok güzel yazıyor ama eleştirilerinde, acımasızlığında da sınır tanımıyor.''


-''Benim dünyamda fırtınalar kopardı''-


''Türkiye'nin demokratikleşmesinde, Türkiye'de taşların yerine oturmasında, sivil-asker ilişkilerinin normal batılı tarzda yerine getirilmesinde ve terörle mücadelenin yanlışlarının veya zaaflarının belli olmasında Taraf'ın çok faydası oldu'' diyen Arınç, şöyle devam etti:

''Hepimiz dışarıdan baktığımız zaman şunu düşünüyoruz. Teröristler saldırdılar 4 askerimiz şehit oldu. Bu bir karakol olabilir, yoldaki devriye ya da arazideki tim olabilir. Şöyle bir haber çıktı, 'El bombası attılar 4 askerimiz şehit oldu'. Hepimiz üzüldük, cenaze namazları kılındı, halkımız teröre karşı, terörist eylemlere karşı her zamanki tepkisini verdi. Ama Taraf bir haber neşretti, aslında bu teröristlerin attığı bir el bombası değil, bir teğmenin görevinde uyuyan diyelim, bir askeri cezalandırmak amacıyla pimini veya fünyesini çektiği bir bombayı eline vermesi. Çocukcağız elinde her an patlamaya hazır el bombasıyla oradan oraya koştu. Sonunda üç arkadaşının yanına geldi bomba orada patladı, 4'ü birden vefat ettiler.

Önce inanamadım. Bu herhalde bir ajitasyondur veya bir yalan haberdir, böyle bir şey olamaz diye düşündüm. Ama haberin gerçek olduğu yargılama neticesinde belli oldu. Teğmen bunu yaptığını ifade etti, şahitler bunu söylediler. 9 küsur sene ceza verildi, biraz cezası da az oldu belki, ama dört askerimizin terörist eylem sonucu değil de bir teğmenin yapmaması gereken bir eyleminden dolayı askerlerimizin şehit olduğu ortaya çıktı.

Günün birinde bir karakolda yine mayın patlaması sonucu askerlerin mayın patlaması sonucu öldüğü yazıldı, çizildi. Sonra bir ses kaydı düştü ortaya. Tuğgeneral Zeki Es bir başka üstüne haber verirken, 'Bu mayınları aslında biz döşemiştik' diye bir itirafta bulundu. Dava açıldı, sonuçlandı mı bilmiyorum, ama sonra öğrendik ki karakolun çevresine döşenen mayınlar bizim askerimizin döşediği mayınlardır, mayınlara basarak ölen, vefat eden askerler de bizim askerlerimizdir. Bu benim dünyamda fırtınalar kopardı. Olamaz, bu nasıl bir mücadele  Kendi elimizle kendi askerlerimizin hayatına son verecek bir yanlışlık bir başıbozukluk olabilir mi ''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler