YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Garip bir durum
Devlet Bakanı Bülent Arınç, YSK'nın seçim sonuçlarını 10 gündür açıklayamamasını 'garip bir durum' olarak yorumladı.
Arınç: Garip bir durum
21 Haziran 2011 / 17:00 Güncelleme: 21 Haziran 2011 / 17:09

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''YSK -maalesef ki çok uzadı- belki yarın, belki perşembe günü seçim sonuçlarının açıklanacağını açıklıyor. Garip bir durum'' dedi. 

Arınç, partisinin Bursa İl Başkanlığınca Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde sivil toplum kuruluşları ve basın sektörünün Bursa temsilcileriyle düzenlenen toplantıda, siyasi partilerin AK Parti'nin başarısını eleştirebileceğini, bunun belli sınırlar içinde olması gerektiğini söyledi.

Eleştiri noktasında millete kabahat bulunmaması gerektiğini vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

''50-60 yıl öncesinden bu yana milletin tercihinin başka nokta olması, pek çok siyasetçiyi kahretmiştir, 'Bu nankör millet' dedirtmiştir. 'Nankör millet, kendisine oy vermeyen millet, kendisini desteklemeyen millet, kendisine yüz vermeyen millet, kendisine oy vermeyen millet' olmuştur. Bunu 1946'lı ve 50'li yıllardan sonra birçok seçim sonuçlarını yorumlayan siyasetçilerin ağzından duyabilirsiniz. Maalesef Türkiye'de de yüzde 50'leri bulan oy oranına karşın vatandaşı cahil cühela olmakla suçlayan, kendi menfaat ve çıkarlarının nerede olduğunu bilmemekle suçlayan, yeri geldiğinde 'göbeğini kaşıyan adam', yeri geldiğinde 'bidon kafalı', yeri geldiğinde 'bilmem ne sendromu' diyerek, garip isimlerle, 'Bunlar zaten ne yaptığını bilmezler ki cahillerden de başka sonuç beklenmez ki' diyerek, kendi eksiklerini milletin sırtına yüklemeye çalışanlara el insaf demek mecburiyetindeyiz. Demokrasi böyle bir şeydir. Hükümetler gelir ve gider. Bursa'nın Gürsu ilçesinin bir köyündeki bir arkadaşımızın veya Harmancık'ın bir mahallesindeki Ayşe'nin, Fatma'nın oylarıyla elbette Cumhurbaşkanı'nın da Başbakan'ın da ve bizlerin de oyları birdir ve eşittir.''

Arınç, herkesin seçim sonuçlarını kendi yaptıklarıyla, eksiklikleri ve fazlalarıyla değerlendirmesini, ancak bunun kesinlikle başkalarına kabahat bularak onları suçlayarak yapılmaması gerektiğini söyledi.

''Bu seçim sonuçları bazı partiler için hiç değişmeyen sonuçlardır'' diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu seçim sonuçları birileri için her zaman mukadder olacak sonuçlardır. Bununla ilgili bir Ayet-i Kerime de var. 'İnsanlar kendilerini değiştirmedikçe, toplumlar da değişmez' İnsan önce kendine bakacak. 'Ben neyim, neyi temsil ediyorum  Neyi konuşuyorum  Milletin ortak değerlerine ne kadar bağlıyım ve ne kadar saygılıyım  Ben onun anladığı dilden mi konuşuyorum  Onun istedikleriyle benim seçim sistemim ne kadar örtüşüyor ' Buna bakarak insanlar eksikliklerini daha rahat bulabilirler...''


-BURSA PROJELERİ-


Arınç, seçimden önce Bursa için 100 önemli projeyi açıkladıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Basının bir kısmı eleştirdi. 'Niye seçimlere 4 gün kala' diyeni mi ararsınız, 'Bunlar içinde yeni ne var ' diyeni mi ararsınız, 'Hangisi çılgın, hangisi akıllı' diye çetele tutanı mı ararsınız. Bütün bunları yazanlar çizenler oldu. Arkadaşlar biz seçim kampanyası yürütüyoruz. Neyi ne zaman açıklarsak daha etkili olacağını düşündük. Biz gelişi güzel iş yapmıyoruz. Bilim dünyasında iletişimin en son imkanlarının kullanıldığı günümüzde, bizim akılsızca bir hareket yapmamız düşünülemezdi. Çok şükür bütün projelerimizi de Bursa'yı kapsayacak şekilde ortaya koyduk. Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Bunların bir kısmı çok önceden düşünülmüş, başlanmış projelerdi. Bunları bitireceğimizi söylüyoruz. Bir kısmı çok yeni bundan sonra başlayacağız. Bir kısmına başlanmıştır, revize edilmesi gereken projelerdir. Bunları da söyledik. Önemli olan bunların tartışılmasıdır. Biz bunları yapacağımız 2023 yılına kadar takriben şimdilik 5 milyar liralık bir proje bedelinin Bursa'ya tahsis edileceğini duyuruyoruz. Unutmayın, bu hükümet seçim döneminde bile bütçesi fazla veren bir hükümet. Bu hükümet Yunanistan'a bakarak ekonominin nasıl yönetileceğini ispatlamış bir hükümettir. 5 milyar lira bizim için büyük bir para değil. İstediğimiz anda istediğimiz kadar ödeneği, istediğimiz projeye aktarabilecek güçteyiz.''

Türkiye'nin geçmiş 50 yılını, yapılan yanlışlıklarla kaybettiğini dile getiren Arınç, kendileri için akıl, bilim ve doğruluğun önemli olduğunu ifade etti.

Bursa projeleri arasında en prestijlisinin kentin tarihteki özelliğine yeniden kavuşması olduğunu anlatan Arınç, ''Yani yeşil Bursa olmasıdır. Tarihi Bursa kimliğinin öne çıkmasıdır. Mükemmel bir şehir örneğinin Bursa'da sergilenmesidir. 600 bin yapı stokunun bir bölümünün ruhsatsız kaçak yapı olduğu söylenen Bursa'da bütün bunlara son verilmesi ve Bursa'nın mükemmel bir şehir örneğine, belki de  özel olarak çıkarılacak bir kent yasası ile yola çıkılması ve devam edilmesidir'' dedi.

Arınç, Bursa için mimarlar, şehir plancıları, mühendis ve odalarıyla ilgili bakanlığın birimleriyle bir araya geleceklerini belirterek, masa başında Bursa için en iyi noktayı bulup ardından yasayı çıkaracaklarını ve çalışmalara başlayacaklarını bildirdi.


-YSK'NIN SEÇİM SONUÇLARINI AÇIKLAMASININ BEKLENMESİ-


Arınç, resmi seçim sonuçlarının açıklanmasıyla ilgili sürece ilişkin de şunları kaydetti:

''YSK -maalesef ki çok uzadı- belki yarın, belki perşembe günü seçim sonuçlarının açıklanacağını açıklıyor. Garip bir durum. Pazar günü 2 saat sonra seçim sonuçları neredeyse belli olmaya başlamıştı ama YSK, 10 günden beri resmi sonuçları açıklayamıyor. Bunda belki itirazların payı olabilir, ama biz bugün milletvekili arkadaşlarımızla seçim kuruluna gidip mazbatalarımızı alacağız. Eğer, çarşamba günü açıklanırsa perşembe mecliste ant içme olacak. Ardından Meclis Başkanlığı süreci başlayacak, ondan sonra da hükümetin kurulması ve güven oyu gündeme gelecek. Görülüyor ki 15 Temmuz'a kadar parlamentoda bazı çalışmaların yapılması gerekecek. Yeni yasama dönemi, Anayasa gereğince 1 Ekim'de başlıyor. Bu tarihten sonra da parlamentoyu hem yorucu hem zor hem de uzun bir maraton bekliyor. Allah hepimize kolaylıklar versin.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler