YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Bu olay vahşettir
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesini vahşet olarak nitelendirdi.
Arınç: Bu olay vahşettir
11 Ocak 2013 / 21:38 Güncelleme: 11 Ocak 2013 / 21:41

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa'nın başkenti Paris'te 3 kadının öldürülmesiyle ilgili, ''Bu olay karşısındaki insani tutumumu, afedersiniz bu olaydan daha vahşi şekilde eleştirmeye kalkanları biraz insafa davet etmek, izana davet etmek görevimizdir. Ölenlere elbette üzüleceğiz. Özellikle bu süreç içerisinde karşımıza çıkacak kötü olaylara karşı da sabırlı olacağız, anlayışlı olacağız'' dedi.

Arınç, Milli Kütüphane'de, ''Diyarbakır Surları UNESCO Yolunda'' isimli serginin açılışına katıldı.

Diyarbakır ve surlarının, büyük ve kadim bir medeniyetin ortaya koyduğu tarih ve kültür varlıkları olduğunu belirten Arınç, Diyarbakır surlarının UNESCO gibi bir kuruluş tarafından kültür mirası olarak tescil edilmesi konusundaki çabaları desteklediklerini ifade etti.

Arınç, 30'dan fazla medeniyetin Diyarbakır'da milattan önceki tarihlerden bugüne kadar önemli eserler bıraktığına dikkati çekerek, tarih, bilim ve maneviyat şehri olarak nitelendirdiği kentin, bu vasıfları fazlasıyla hak ettiğini söyledi.

Surların taş işçiliğiyle ortaya konulmuş büyük eserler olduğuna değinen Arınç, surlara ilişkin bilgi verdi. Kaynaklarda Diyarbakır surlarının dünyadaki büyük eserler arasında sayıldığını dile getiren Arınç, bu surların UNESCO tarafından kabul edilmesinin önemini vurguladı.

Arınç, surlara bakıldığında çok katı, işlemesi çok zor olan taşın, bir sanatçı elinde nasıl sanat eserine dönerek, bugüne ulaştığının görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:

''Emek, gözyaşı, zaman ve sabırla işlenen bu büyük eseri meydana getirenler bize şunu söylemek istiyorlar; günümüzde de bu taş kadar kalpsiz, bu taş kadar sert, bu taş kadar işlemesi çok zor olan bir nesne bu hale gelmişse aynen onun gibi Türkiye'nin huzur ve sükuna kavuşması, barış ve kardeşlik ortamının yeniden tesis edilmesi ve özellikle kronik bir sorun haline gelmiş, adeta gerçekleşmesinden herkesin ümit kestiği bir noktada Türkiye acaba terörle olan sorununu bitirebilir mi  Türkiye acaba yeniden kardeşliğin, barışın, huzurun, özgürlüğün yolunu açabilir mi  Diyarbakır surları bu hale geldiyse eminim bu büyük sorun da, bu kronik sorun da iyi niyetli çabalarla çözülebilecektir.''

Kendisinin hiçbir zaman bu günkü kadar ümitli olmadığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu:

''Çok zor işlerin içindeyiz. Maddi planda bakıldığında çözülmesi de çok zor görünüyor. Bugüne kadar yaşadığımız şartlar bu iyi niyetli çabaların önüne bir şekilde set çekebilecek, bu ümitleri boşa çıkarabilecek, pek çok sabotajları, provokasyonları getirebilir endişesini doğrusu biz de paylaşıyoruz. Ama ümitli olmak, ümitli olmaya mecbur olmak gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Daha bir, iki gün önce Fransa'da yaşanmış olay veya Türkiye'de başka bir bölgede yaşanmış veya yaşanabilecek olayların bizi yoldan döndürmemesini, çevirmemesini, ümitsiz kılmamasını Allah'tan diliyorum. O yüzden bu olaylarda hayatını kaybeden insanların çok acı şekilde hayata veda ettiklerini düşünüyorum.''


-''Yaşanan olaylar bir vahşettir''-


Dün konuyla ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

''Fransa'da meydana gelen olayı vahşet olarak nitelendirmiştim. Üzüntü duyduğumu ifade etmiştim. İnternet medyasına girdiğimizde bu sözlerimin nasıl çarpıtıldığını, ne kadar kötü amaçlar için kullanıldığını gördüm ve üzüldüm. Ama onları bir kez daha üzmek istiyorum. Yaşanan olay bir vahşettir. Kim yaparsa yapmış olsun, bu ölen kişiler hangi vasıflarla hangi suçlamalarla anılıyor olurlarsa olsun insan hayatına bu şekilde son vermek kimsenin hakkı değildir. Onlar böyle bir ölümü hiçbir zaman hak etmemişlerdi. Suçlu olan insana yapılacak tek şey yargı önüne çıkarılması ve adaletin vereceği cezaya razı olmak gibi bir keyfiyet. Yoksa kimse kimsenin hayat hakkını böylesine hoyratça, böylesine vahşice elinden almak tasvip edilir bir davranış değildir.

Bu olay karşısındaki insani tutumumu, afedersiniz bu olaydan daha vahşi şekilde eleştirmeye kalkanları biraz insafa davet etmek, izana davet etmek görevimizdir. Ölenlere elbette üzüleceğiz. Özellikle bu süreç içerisinde karşımıza çıkacak kötü olaylara karşı da sabırlı olacağız, anlayışlı olacağız. Ve geçmişte yaşanan pek çok olayın böyle bir barış sürecini geciktirmek, ertelemek, reddetmek, inkar etmek, ajite etmek isteyenleri ödüllendirmek gibi davranışların içerisinde olmayacağız. Şahsen ben böyle bir davranışın içerisinde hiçbir zaman bulunmayacağımı söylemek istiyorum.''

Diyarbakır'ın bir barış ve huzur kenti olduğunu, olacağını dile getiren Arınç, ''Bütün bölgemiz ve ülkemiz, artık yıllardan beri çekilen acıların inşallah son bulduğunu en kısa zamanda görecektir, görmelidir diye düşünüyorum. Surlar, taş işçiliği, ustalık, sabır ve iyi niyetle yola çıkılınca güzel eserler ortaya kendiliğinden çıkmış olacaktır'' ifadesini kullandı.

AA

00:20
 // Kenan Akkuş
Demekki, derin odaklar istedimi, interpolün bile yapamadığını yapabiliyor. Birileri, barışın tesis edilmesine fena halde kızmış ve sabotaj girişimlerinde bulunmuş. Dikkat ederseniz öldürülenler, çözüm yanlılarıydı, yani Osloda masada oturanlardı....
12 Ocak 2013 00:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler