YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Bedelli askerlik olmalı ama...
Arınç: Bedelli askerlik olmalı ama...
15 Nisan 2010 11:45
Kanal A'da 10.yılını kutlayan gazeteci Ömer Şahin'in özel günündeki program konuğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tı... Arınç,binlerce kişinin umutla beklediği bedelli askerlikle ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kanal A/Özel - Gazeteci Ömer Şahin, Kanal A'da 10.yılını görkemli ve farklı bir şekilde kutladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şahin'in "Görüş Farkı" programına katıldı ve canlı yayında pasta kesti.

Ömer Şahin'i bu mutlu gününde Ankara'nın önde gelen gazetecileri de yalnız bırakmadı. Arınç'la beraber Şamil Tayyar(Star), Erkan Tan(TV 8), Alper Tan(Kanal A),Abdulkadir Selvi(Yenişafak), Abdullah Abdulkadiroğlu(STV),Zekai Özçınar(Zaman),Mustafa Kılıç(CHA)'da özel yayının ilk bölümüne katıldı ve duygularını ifade etti. Pasta kesme töreninde esprili anlar da yaşandı. 

Şamil Tayyar ve Erkan Tan'ın esprileri ile geceye renk kattı. Şamil Tayyar'ın  "Ömer Şahin programa başladığında ben daha küçüktüm. Yayına çıkmak için çok yalvardım ama o 'popüler isimleri çıkarıyorum' demişti"sözleri Arınç ve gazetecileri güldürdü.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'la Tv 8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan'ın da bu özel günde küçük birer itirafı oldu.

Alper Tan "Ben Ömer Şahin’in programında 10 yıldır bizde çalıştığının bugün farkına vardım. Söylemeseydi farkında olamayacaktık. Ben de tebrik ediyorum 10 yıldır devam ettiği için" itirafında bulunurken Erkan Tan ise "Ömer Şahin’in programınde elde edemediğimiz geri dönüşü kendi programımızda alamadığımı belirtmek istiyorum"dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, gündemdeki konuları değerlendirdiği Görüş Farkı’nda Ömer Şahin’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

PAKİSTAN’DAKİ SOYLU DAVRANIŞI GÖREMEDİK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek'in, ''Pakistan'da Anayasa değişikliği üzerine yüksek yargı mensuplarının istifa ettiği'' örneğini vermesini eleştirerek, ''Pakistan'daki yüksek yargıçların soylu davranışlarını Türkiye'de biz geçmişte görmedik. Siz bunu yapacak cesarette de değilsiniz. Mesela yasama organına karşı 'yaptığın yanlıştır, bu yanlışlığa tepki olarak ben istifa ediyorum' dese, bu tebrik edilecek bir davranış olur''

Basın sektörüne ilişkin sorular üzerine Arınç, medyanın son yıllarda çok daha özgürleştiğini, artık basında çok seslilik olduğunu, kimsenin, kimsenin güdümünde olmadığını söyledi.

28 ŞUBAT’I HATIRLAYARAK İÇ ÇEKİYORLAR,KONUŞTUKÇA PERİŞAN OLUYORLAR

Anayasa değişikliği konusunda Anayasa Mahkemesinin haklı olarak sustuğunu, Yargıtay, Danıştay başkanları ve HSYK Başkanvekilinin ''hiç durmadan, bir taraftan da YARSAV'ın desteğini alarak, her gün bir siyasetçi gibi konuşmalar yaptıklarını'' söyleyen Bülent Arınç, yargıda 28 Şubat özlemi duyanlar olduğunu söyledi. Arınç, şöyle devam etti:
''Eski brifingleri hatırlayarak iç çekiyorlar, 'Ah nerede o eski brinfingler' diyerek... Bu tür toplantılarla göz dağı vermek istiyorlar. Parlamentoya ve iktidara göz dağı vermek istiyorlar. Söyledikleriyle Sayın Baykal'ın söyledikleri tıpa tıp örtüşüyor. Bu çok yanlış. En azından sizin haklı gerekçeleriniz olsa bile bunları bir yargı mensubu olarak ve sadece yargı açısından meseleye bakarak söyleyebilirsiniz. Bir siyasetçinin söylemlerini arkadan destekleme anlamına gelebilecek bir davranışın elbette bir yargı mensubu için yanlış olduğunu söylemeliyim. Konuştukça ve eylem yapmaya kalktıkça perişan oluyorlar ve ben bir siyasetçi olarak yargının bu duruma düşmesinden son derece üzülüyorum.

 

DEŞİFRE OLDULAR, MAHCUP OLDULAR

En son güya hakim ve savcıların ihtiyaçlarını dinlemek üzere bir toplantı yapacağız dediler. Bindirilmiş kıtalar geldi içeriye ama yargının kendi içinden derdini anlatmak isteyenler de geldi. Görüldü ki mizansen farklı, isyan ettiler, karşı çıktılar ve o toplantı deşifre oldu. Mahcup da oldular.''

YÜKSEK YARGI DARBELERE YÜZ BİLE EKŞİTMEDİ

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in okuldan sınıf arkadaşı olduğunu belirten Arınç, ''Bu durumlara düşmesini hiçbir zaman arzu etmem'' dedi. Özbek'in, ''Pakistan'da darbeyle iktidarı ele geçiren General Ziya Ül Hak'ın hazırlattığı Anayasa üzerine yüksek yargı mensuplarının istifa ettiği örneğini verdiğini'' anımsatan Arınç, şöyle devam etti:
''Amin demek lazım buna. Ne kadar soylu bir davranış ama bunun Türkiye örneğine rastlayabilir miyiz? 1960'ta, 1980'de yüksek yargıçların darbeyi yapanlara karşı bir yüz ekşitmesi bile olmadı. Hatta Anayasa Mahkemesi üyeleri ziyarete gittiler, kendilerini kutladılar. Hatta yargı mensupları ve hukuk fakültelerindeki pek çok profesör 'nasıl bir Anayasa istersiniz' diye sipariş aldılar.

BÖYLE YÜKSEK YARGI MI OLUR ALLAH AŞKINA

Pakistan'daki yüksek yargıçların soylu davranışlarını Türkiye'de biz geçmişte görmedik. Sen bugün yasama organına karşı bunu söylemek istiyorsan bu yanlış bir benzetme olur. ikincisi, siz bunu yapacak cesarette de değilsiniz. Mesela yasama organına karşı 'yaptığın yanlıştır, bu yanlışlığa tepki olarak ben istifa ediyorum' dese, bu tebrik edilecek bir davranış olur. Hadi bakalım, ima edildi ama ertesi gün dönüldü. Böyle yüksek yargı mı olur Allah aşkına.''

-''MİLLETLE Mİ KAVGA EDECEKSİNİZ?''-

Yasama organının, HSYK'nın, Anayasa Mahkemesinin yapısını nasıl isterse öyle yapacağını, Anayasa'nın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri dışındaki tüm maddeleri değiştirebileceğini belirten Arınç, şunları söyledi:

YARGIYA TAVSİYEM, DAHA FAZLA YIPRANMAYIN, NERDEYSE İTİBARINIZ KALMAYACAK

Yargıya tavsiyem, daha fazla yıpranmayın. Hiçbir itibarınız neredeyse kalmayacak duruma düştünüz. Her gün konuşmayın, her gün siyaset organına dil uzatmayın, her gün yasamanın görevine müdahale edecek davranışlarda bulunmayın.
Diyelim ki bu referanduma gitti ve millet buna büyük ölçüde 'evet' oyu verdi. Milletle mi kavga edeceksiniz? Sizin her kararınızın üzerinde 'Türk Milleti adına yargılama yetkisine sahip mahkeme' yazıyor. Millet öyle karar verince sen kararlarını değiştirecek misin? Böyle bir şey olabilir mi?''

YENİ TÜRKİYE VAR, 28 ŞUBAT’LARIN VAKTİ GEÇTİ

Arınç, ''(Eski brifingleri hatırlayıp iç çekiyorlar) dediniz. 28 Şubat özlemi mi var?'' sorusuna karşılık, ''Elbette. Birileri onu bekliyor. Çünkü 28 Şubatta asker brifing veriyordu, yüksek yargı mensupları da ilk sırada, ayakta onları alkışlıyordu. Bu tabloların vakti geçti. Türkiye artık yeni bir Türkiye'' dedi.

Herkesin Anayasa'ya bağlı kalacağını, Anayasa ne emrediyorsa onu yapacağını ifade eden Arınç, şunları kaydetti:
''Herkes bu ülkede kurumların, kurulların Anayasa çerçevesinde nasıl çalışması gerektiğini bilecek. O yüzden, adını brifing koymamışlar da görüş alışverişi ama siz orada başka şeyler konuşuyorsunuz. Siyasi iktidarı, yürütmeyi hasım gibi görüyorsunuz. Yasamaya 'senin aklın ermez bu işlere' diyerek, aba altından sopa gösteriyorsunuz. Siz bu milletin içinden çıktınız, yargı mensubusunuz. Sizin hakimliğiniz kadar benim de avukatlığım var.''

AL GÜLÜM,VER GÜLÜM İSTİYORLAR

''Köşk'teki yargı zirvesinde bir uyum yakalanmıştı. Sonra ne oldu sizce?'' sorusuna Arınç, ''Statükonun devam etmesini istiyorlar. Al gülüm, ver gülüm'' karşılığını verdi.
Anayasa Mahkemesi, HSYK, Avrupa ülkelerinde nasılsa bunların örnek alınmasını istediklerini söyleyen Arınç, ''Böyle devam edemiyor. Kendi içinizde çekişme var. Taraf tutmak var. Bir savcı görevini yaparken, birisinin şikayeti üzerine mesleğinden atılabiliyor, açlığa mahkum ediliyor ve kişinin başvuracağı hiçbir yargı mercii yok. Buna vicdan katlanır mı? Şimdi diyoruz ki meslekten çıkarıyorsanız, yargı yolu açık olacak'' dedi.

BAYKAL’IN LAFLARI YENİLİR YUTULUR DEĞİL

Deniz Baykal’ın anayasa değişikliğiyle ilgili sözlerini hatırlatan Arınç,''Şu laflara bakın, bunlar yenilir, yutulur şeyler değil'' dedi,Baykal'ın, zamanında tüm Anayasa değişikliği için eleştiriler yönelttiğini, bu Meclisin yeni Anayasa yapamayacağını söylediğini aktardı. Arınç, ''Bunları söyleyen ve cepheden hepsine karşı çıkan Baykal ve aynı sözleri tekrarlayan parti yöneticileri şimdi Anayasa değişikliğinin toplumsal desteğinin farkına vardılar. Referanduma gittiği takdirde büyük ölçüde halk tarafından destek görecek. Bu, CHP için bir korku'' görüşünü savundu.
Baykal'ın teklifinin, 3 maddeyi değil, 3 konunun Anayasa değişikliği teklifinden çıkarılması olduğunu söyleyen Arınç, bu 3 başlığın 11 maddeyi içerdiğini anlattı. Arınç, ''Bu samimiyetsizliktir, burada siyasi manevrayla yola çıkıyorlar'' diye konuştu.

FERHAT SARIKAYA’NIN DURUMUNU VİCDANLAR KABUL EDEBİLİR Mİ?

HSYK tarafından meslekten ihraç edilen Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya'yı örnek gösteren Arınç, ''Bir savcı görevini kötüye kullandı, neden? Bir asker kişi hakkında şöyle bir niteleme yaptı. Adamın nerede olduğu belli değil, geçenlerde bir avukatın yazıhanesinde haftalıkla çalışırken buldular. Vicdanlar bunu kabul edebilir mi?'' diye konuştu.
''Bu düzenleme geçerse Ferhat Sarıkaya göreve dönebilir mi?'' sorusuna Arınç, ''Bu düzenleme Anayasa değişikliğidir. Bence bundan sonrası için. Geçmişte olanlara bir iade-i muhakeme yolu sanmıyorum ki açılabilsin'' yanıtını verdi.

BEDELLİ ASKERLİK OLMALI

Arınç, bir başka soru üzerine, şahsi görüşü olarak bedelli askerlik uygulamasının olması gerektiğini, ancak hükümet adına bunu söyleyemeyeceğini bildirdi.

CANLI YAYINDA ÜLKÜCÜ DEKLARASYONUNU OKUDU

Bülent Arınç, bir grup eski ülkücünün Anayasa değişikliğine destek çıkan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sert tepki gösterdiği deklarasyonu canlı yayında okudu.Deklarasyona imza atan kişilerin bir kısmına 12 Eylül’de ücretsiz avukatlık yaptığını ve onları kardeşi gibi sevdiğini söyleyen Bülent Arınç, Devlet Bahçeli’nin tepkisini eleştirdi

MHP'Lİ PAÇACI'DAN AK PARTİ'Lİ ARINÇ'A JET CEVAP

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Kanal A'da yayınlanan 'Görüş Farkı'programında MHP ile ilgili söylediği sözlere MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı'dan sert cevap geldi.

Kanal A'nın günortası haber bülteninin canlı yayınına katılan Cihan Paçacı,  Arınç'ın "Rahat bir oylama yapılsa sayı vermiyorum ama MHP'li vekillerin bir kısmının evet oyu kullanacağını biliyorum" açıklamasına şöyle cevap verdi:

"Her şeyden önce Sayın Arınç’a yakıştıramıyorum bu tavrını. MHP’nin tabanıyla oynamak, MHP’ye nifak sokmak, Sayın Arınç’ın ne hakkı, ne de haddidir. 45 kişiyi ülkücü camiayı temsil edecek ama 6 milyon oy almış Milliyetçi Hareket Partisi bu camiayı temsil etmeyecek öyle mi? Bunu düşünmek deli saçmasıdır. Yani ben MHP olarak ülkücü camianın siyasi temsilcisiyim. Ben bir tavır koymuşum. 6 milyon oy almışım. 45 tane eski denilen o dönemde ülkücü tabandan gelmiştir bu arkadaşlar… Ama aradan geçmiş 35 yıl, siyasi görüşleri farklılaşmış olabilir, değişik siyası partilerde de görev almış olabilirler. 45 kişiyi bütün bir camiayı temsil ediyormuş gibi göstermek yanı biraz önce söyledim, ‘deli saçması’ o bile hafifi kalır.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın canlı yayında eski ülkücülerin hazırladığı deklarasyonu okumasına ise Paçacı "Ama bunu alt alta yazıp 45 tane eski ülkücü böyle düşünüyor deyip de, ülkücü tabanı etkilemeye çalışmak bir zavallılıktır. Başka bir şey değildir" dedi

Sunucu Selahattin Serçe'nin " Bunu yapanlar kendileri yalnız, deklarasyon kamuoyuna açıklanmış bir deklarasyon"şeklindeki sözlerine Paçacı "Bu yaptırtılıyor bunu saklamın gizlemenin bir anlamı yok. Diyorlar ki MHP’den milletvekilleri oy verecek. Bu da yanlış ve yakışıksız bir sözdür. Siz o zaman MHP milletvekilleri ile bir temas halinde misiniz? Kendi grubundan endişe ettikleri için bunu yapıyorlar. Futbolda bir,  tabir vardır. En iyi savunma hucüm etmektir diye…AKP içerisindeki firelerden endişe ettikleri için diğer siyasi partilerden oy alabileceklerini söylüyorlar. Bu aslında bir korkunun bir endişenin  dışa vurumudur başka bir şey değildir"diye cevap verdi.

Kanal A/Özel

DİKEN ÜSTÜNDEYİZ
 // alperen
SAYIN Arınç AKPARTİ hükümeti isterse bedelli için yasa çıkarır biz buna inanıyoruz bizler bu ülkeye katma değer katıyoruz ben askere gidersem yanımda 55 kişi çalışıyor bunları işten çıkarmam ve işletmemi kapatmam gerekiyor.ben 33 yaşına gelmişim bu yaştan sonra tsk ya ne verebilirim ama ülkem ekonomisi için 15 ay çok şey yapabilirim bizden alınacak parayla bu ekonomik kirizde çok ciddi yatırımlar yapılabilir. sonuç olarak bedelli bekleyenler sizden çözüm bekliyor....
19 Nisan 2010 01:16
Bedelli Askerlik
 // menderes
Bedelli askerlik bekleyenlere ailelerinide katarsanız ne kadar çok insanın beklediği ortaya çıkar.Şu anda talep patlaması yaşayan bir konuyla ilgili olarak şahsi olarak değil,hükümet adına destek vermenizi beklerdik....
18 Nisan 2010 12:41
icraat a gecirin
 // sailworld
Madem bedlli askerligin cıkması gerektigini dusunuyorsunuz neden yasa tasarısı sunmuyosunuz Sn Arınc?...
16 Nisan 2010 11:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler