YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Alçaklar
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, PKK terör örgütünün eylemlerine sert tepki gösterdi. Arınç,' Ellerine bomba tutuşturulan caniler, namluyu sivillere doğrultan korkaklar, bu milleti bölemeyecek.' dedi.
Arınç: Alçaklar
12 Ekim 2011 / 16:51 Güncelleme: 12 Ekim 2011 / 17:04

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Ellerine bomba tutuşturulan caniler, namluyu sivillere doğrultan korkaklar, sabah namaza giden hocayı arkasından vuran alçaklar, bir çocuğa bir harf öğretmek için yollara düşen öğretmene tuzak kuran zavallılar, askere, polisimize silah tutan hainler bu büyük milleti akıllarınca bölmeyi planlıyorlar. Ama bunu başaramayacaklar'' dedi.

Arınç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi Troya Kültür Merkezi'nde düzenlenen yeni akademik yılı açılış törenine katıldı.

Konuşmasına, ''Bu eğitim öğretim yılının, başta sizler olmak üzere bütün ülkemize, bütün akademik camiaya ve geleceğimiz güvencemiz olan tüm üniversiteli gençlere şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'' diyerek başlayan Arınç, ''Özellikle üniversite sıralarına bu yıl ilk kez oturmaya başlayacak genç arkadaşlarımı ve onların velilerini de tebrik ediyorum'' şeklinde konuştu.

ÇOMÜ'nün, şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanın en değerli hazinelerinden birisi olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

''Çünkü bu üniversite, burada kahramanlık destanı yazan nice isimsiz kahramanın bizlere bıraktığı o eşsiz 'Çanakkale Ruhu'nu taşıyacak, bu doğrultuda gençler yetiştirecek ve bunu da gelecek nesillere aktaracak örnek bir eğitim yuvamız olacaktır.

1992'de kurulan üniversitemiz, 10 fakültesi, 81 bölümü, 11 meslek yüksek okulu ve 1 konservatuvarı ile en önemlisi 33 bine yakın öğrencisi ile geleceğe doğru sağlam bir şekilde yol alıyor.

Üniversitemiz, verdiği eğitim, yapmış olduğu akademik çalışmalar, ürettiği bilgi ile gelecekte ülkemizin marka üniversitelerinden birisi olacağının güçlü işaretlerini şimdiden vermektedir.

Ben şundan eminim; bundan birkaç yıl sonra buraya geldiğimizde üniversitemizin, uluslararası başarılarından bahsedecek, dünya üniversiteler sıralamasındaki yerini konuşacak ve bunlarla gururlanacağız.''


-''Üniversite kampüsünde özgürlük ve demokrasi''-


Bunun, son 15 günde katıldığı 4. üniversite açılış töreni olduğunu dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

''Bundan önce, Bursa Uludağ, Manisa Celal Bayar, Erzurum Atatürk üniversitelerinin açılışlarını büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. Burası ülkemin en batı uçlarından birisi, Erzurum, ülkemizin adeta zirvesinde, doğusunda bulunuyor. En doğusundan en batısına, bütün üniversitelerimiz, bir bayram yeri gibi coşkulu, bir harman yerinin bereketi, bir bahar mevsiminin güzelliği gibi bir ortama sahipti.

Yalnızca salonlarda değil, üniversite bahçelerinde, her düşünceden, her kılık ve kıyafetten gençlerimizin birbirleri ile kardeşçe dolaştıklarına, bir köşede huzur içerisinde sohbet ve arkadaşlık ettiklerine şahit oldum. Özgürlüğün ve demokrasinin üniversite kampüsünün; bahçesinden, koridorlarına, sınıflarından idare binalarına kadar hemen her yerine yerleştiğini memnuniyetle gördüm.

Ülkemizin en doğusunda da en batısında da aynı havayı soludum, öğrencilerin, hocalarımızın bakışlarında aynı şeyi gördüm. Kabına sığmayan enerjik bir gençlik ve öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmek isteyen, üniversitesini en iyi seviyeye taşımaya çalışan hocalarımızın bakışlarında; istek, kararlılık, başarma ve inanç duyguları vardı. Bu bizim de ülkemize ve insanımıza olan inancımızı arttırdı, umutlarımızı kamçıladı.''

 

-''Bu üniversitelere ne hoca ne de öğrenci gelir' diyenler vardı''-


Arınç, önceki yıl Diyarbakır'daki Dicle Üniversitesi ve Şırnak Üniversitesinin açılışlarına da katıldığını hatırlatarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

''Önümüzdeki günlerde de Doğu ve Güneydoğu bölgesinde bulunan, Iğdır, Ağrı gibi farklı üniversitelerimizin açılış törenlerine de davet edildim, kısmet olursa onlara da katılacağım.

Biz Şırnak'ta, Hakkari'de üniversiteler kurarken, 'Bu üniversitelere ne hoca ne de öğrenci gelir' diyenler vardı. Hepsi mahcup oldular.

Bugün üniversitelerimiz gençlerimizle doldu, İstanbul'dan, Ankara'dan hatta yurt dışından idealist hocalar büyük bir sorumlulukla bu üniversitelerimize geldiler, öğrencilerini hocasız bırakmadılar.

Bundan sonraki hedefimiz, bu üniversitelerimizi İngiltere Amerika gibi ülkelerde üniversiteler ile rekabet edebilecek seviyeye taşımak olacaktır.

Dünyanın en kadim ve en saygın medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, insanlığın ortak medeniyet mirasına birçok katkısı olmuş bu coğrafyanın, insanımızın hedefi de Harvard ve Oxford gibi seçkin üniversiteler ile rekabet edebilmek olmalıdır.

Bütün bunları el birliği ile yapacağız. Biz hükümet olarak üniversitelerimizin maddi imkanlarını arttıracağız, hocalarımız vizyon çizecek, siz öğrencilerimiz ise durmaksızın çalışacaksınız.''


-''Bugün bütün dünyanın gündeminde Türkiye var''


Bugün bütün dünyanın gündeminde artık Türkiye'nin olduğunu kaydeden Arınç, şöyle dedi:

''Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hemen her ülke ve millet, ülkemizin göstermiş olduğu başarıları gıpta ile izliyor. Yanı başımızdaki diktatörlükler bir bir çöküyor. Yıllardır istekleri bastırılan, özgürlükleri kısıtlanan halkların umudu Türkiye oldu.''


-Yeni anayasa-


Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'nin her açıdan bir diriliş mevsimi yaşadığını dile getirerek, şunları ifade etti:

''Önümüzde ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren bazı tarihi dönüm noktaları var. Yeni Anayasa hazırlığı ve terörün sonlandırılması konusunda köklü adımlar atıyoruz. İnşallah bu dönemeçleri de başarıyla aşacağız.

Var gücümüzle Türkiye'nin hak ettiği güce, saygınlığa ulaşması, refah ve huzur içinde büyümesi için çaba sarfediyoruz. Ancak birileri Türkiye'nin bu büyümesini, terörü körükleyerek durdurmak istiyor. Maalesef ülkemizden de birileri buna figüranlık yapmak için, elinden geleni yapıyor.

Ellerine bomba tutuşturulan caniler, namluyu sivillere doğrultan korkaklar, sabah namaza giden hocayı arkasından vuran alçaklar, bir çocuğa bir harf öğretmek için yollara düşen öğretmene tuzak kuran zavallılar, askere, polisimize silah tutan hainler bu büyük milleti akıllarınca bölmeyi planlıyorlar. Ama bunu başaramayacaklar.

Şehirleri yakarak, sokakları yağmalayarak, insanları öldürerek, özgürlük naraları atanlar ve onlara alkış tutanlar, gelin ve Çanakkale'yi görün. Neden bu milleti bölmeyi, kardeşler arasında kin tohumları yeşertmeyi başaramayacağınızı bu şehirde gördükleriniz size herkesten daha iyi anlatacaktır.

Burada, Bismilli, yani Diyarbakır'ın Bismil'inden bahsediyorum, Bayram oğlu Cemal'in, Seydişehirli Ali oğlu Abdullah'ın, Bigalı Mustafa oğlu Ahmet'in, Sürmeneli Ömer oğlu Arslan'ın, Liceli Ali oğlu Tahir'in birbirinin koynunda sıradağlar gibi yattığı, canlarını siper ederek koruduğu, kanlarıyla suladığı bu mübarek topraklara kin ve ayrılık tohumunu ekmenin imkansız olduğunu göreceksiniz.

Yukarıda isimlerini saydığım bu şehitlerimiz burada kucak kucağa yattığı müddetçe, dün Çanakkale Savaşı'nda olduğu gibi bugün de milletimizin birliği ve beraberliğini yok etmeye yönelik saldırılar, O mübarek şehitlerimizin ruhuna çarpıp neticesiz kalacaktır.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler