YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Aday olabilirim
Arınç: Ben de emekli olursam bundan sonra muhtarlığa aday olabilirim.
Arınç: Aday olabilirim
25 Mart 2012 / 14:23 Güncelleme: 25 Mart 2012 / 14:36

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Maşallah köylerimiz, bundan sonra yıllık veya kısmi zamanlı sözleşmeyle mühendis, mimar, veteriner, teknisyen, köy katibi, işçi bile çalıştırabilecek. Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim'' dedi.

Arınç, Türkiye Muhtarlar Birliği Dernekleri Federasyonu tarafından Yıldırım Spor Kompleksi'nde düzenlenen İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Köy Kanunu'nu değiştirme gayretlerinin bulunduğunu bildirdi.

Bu konudaki çalışmaların 2010'da başladığını belirten Arınç, tasarı içinde köy kuruluşları yetki ve görevlerinin yeniden tanımlanması, personel istihdamı, köy gelirleri ve bütçenin uygulanması, köylerin mali denetimi, muhtarlık ödeneği veya maaşı gibi hususların düzenleneceğini ifade etti.

İhtiyar heyeti yerine meclis tabirini koyma düşüncesinin bulunduğunu dile getiren Arınç, ''Muhtar, köy tüzel kişiliğinin başıdır. Köyün hak ve menfaatlerini korur, bütçeye ilişkin işlemleri yürütür, personel görevlendirir, kolluk kuvvetlerine yardımcı olur. Maşallah o kadar görevleri var ki adeta bir bakan gibi'' dedi.

Meclis üyeliğinin sona ermesi, meclisin feshi gibi bütün hükümlerin düzenleneceğini belirten Arınç, ''Köylerde yıllık veya kısmi sözleşmeyle iş kanunu hükümlerine göre personel istihdamı öngörülüyor. Maşallah köylerimiz, bundan sonra yıllık veya kısmi zamanlı sözleşmeyle mühendis, mimar, veteriner, teknisyen, köy katibi, işçi bile çalıştırabilecek. Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler