YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arif Doğan'dan bir itiraf daha...
Arif Doğan'dan bir itiraf daha...
29 Eylül 2010 09:26
Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, Taraf Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Hizbullah ile devlet arasındaki ilişkileri deşifre etti. Doğan, "2000 yılında öldürülen rahmetli Velioğlu'nu (çatışmada öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu) tanırdım

Hizbulkontra var olan bir şeydi." ifadelerini kullandı. Taraf'ın haberine göre, Hizbullah'ın devlet tarafından kurulduğu ve desteklendiği iddialarını doğrulayan Doğan, "Ben bir ipucu vereyim; Hizbullah'ı değil de, Güneydoğu illerinde Hizbulkontra'yı araştırın. O zaman ne olduğunu anlarsınız." dedi. Arif Doğan, Hüseyin Velioğlu'nu tanıyıp tanımadığına ilişkin soruya ise şu cevabı verdi: "Hüseyin Velioğlu'nu iyi tanırım. Kavacık'taki evde öldürdüler. Evi savaş alanına çevirdiler. Temel Cingöz ile benim aramda çekilmiş bir fotoğrafı vardı. Emniyet'in arşivinde vardır o fotoğraf. Ama fotomontajdır. Fakat kendisini tanırım."

Arif Doğan'ın açıklaması, eski emniyet istihbarat dairesi başkan vekili Bülent Orakoğlu'nun iddialarını da doğrulamış oldu. Orakoğlu, 6 Nisan 2009'da Sabah Gazetesi'ne verdiği röportajda şunları söylemişti: "Ben Hatay emniyet müdürü iken, il alay komutanlığına Vicdan Başaran'ın atanması nedeniyle Adana Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, kente geldi. Üçümüz yemeğe gittik. Yemek sırasında uzun boylu birisi hep ayakta duruyordu. Koruma zannettim. Ben de, 'Temel Paşa, bu arkadaş neden ayakta duruyor, o da yemek yesin.' dedim. Temel Cingöz de, 'Gel otur Hüseyin' dedi. Tabii Hizbullah operasyonundan sonra o adamın Hüseyin Velioğlu olduğunu öğrendik. Velioğlu'nun Beykoz'daki operasyonda öldürüldüğüne inanmıyorum..."

Susurluk konusundaki iddialarını da sürdüren Doğan, Abdullah Çatlı, Hüseyin Kocadağ ve Sedat Bucak'ın kendisini ziyarete geldiğini kaydetti. Doğan, şunları söyledi: "Yalova Termal'e geldiler, bir gece kaldılar. Mehmet Özbay, Hüseyin Kocadağ ve milletvekili vardı. Sedat'ı çok iyi tanımam ama babasını iyi tanırdım. Kazadan sonra Mehmet Özbay'ın Abdullah Çatlı olduğunu öğrendim ve gurur duydum. Kimseyi de ilgilendirmez." Arif Doğan, söz konusu şahısların kendisinden bir talepte de bulunduğunu ancak bunu açıklamayacağını savundu. Doğan, "Siz Çatlı ile görüşen son devlet görevlisi misiniz?" sorusuna şu cevabı veriyor: "Hayır Mehmet Ağar görüştü en son." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler