YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araştırmadan çıkan ilginç sonuç
Yapılan araştırmada öğretmenlerin yüzde 70'inin kitap okumadığı ortaya çıktı
Araştırmadan çıkan ilginç sonuç
22 Kasım 2009 / 13:49 Güncelleme: 22 Kasım 2009 / 14:23

Bursa Özel Kültür Okulları tarafından düzenlenen "Eğitimin geleceği üzerine tartışmalar" konulu panele katılan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Kaplan, "Üzülerek ifade ediyorum, öğretmenlerimizin yüzde 70'İ okumuyor. Yüzde 70'i okumayan öğretmen öğrencisine ne kadar etkili olacaktır" dedi.   

Özel Bursa Kültür Okulları Özlüce Kampüsünde düzenlenen, "2023'ün Lisesine Üç Boyutlu Bir Bakış" konulu Türkçe ve Tarih eğitimine katılan  Bartın Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Kaplan, çocukların Türk kahramanlardan çok yabancı kahramanlara ilgi duymasına değinerek, "Çocuğumuz niçin bizden farklı düşünüyor? Ona bir masal yazma ödevini verdiğimiz zaman çocuğumuz kendi kültürünün kahramanlarını düşünemiyorda, yabancı kahramanları bize yazarak getiriyor. Bunun temeli ekonomiktir bunu kabul edelim. Eğer üretemezseniz tüketirsiniz. Biz bugün istiyoruzki; bilgiyasarı dışardan getirelim, seyredelim, bilgisayarı kullanalım teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanalım ama o teknolojinin ait olduğu kültürleri düşünmeyelim yaşamayalım, davranmayalım böyle birşey olamaz. Üretmiyorsanız size dayatılan bilginin yada almak zorunda kaldığınız bilginin kültürü ile düşünmeye yaşamaya başlarsınız bu gerçek. Çözümü, üreten bir toplum olmaktan geçer" diye konuştu.   
   
"OKUMAYAN ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİNE ETKİLİ OLAMAZ"  

Okuma konusuna önemle değinen Kaplan, "Program ne kadar güzel olursa olsun öğretmenlerimiz eğer kendini programı anlama noktasına hazırlıklı kılmıyorsa öğrencisine okuyun derken kendisi okumuyorsa, çalışmıyorsa, yada görünüşüye bu anlamda öğrenciye güven vermiyorsa kusura bakmayalım öğrencimiz okumaz. Öğretmenlerimin aflarına sığınarak bunu açıklamak istiyorum, yapılan bir araştırma hiç kitap okumayan öğretmenlerin oranının yüzde 37 olarak gösteriyor, bu ciddi bir rapor. İki ayda bir kitap yada daha az okuyanlar yüzde 30,7, ayda bir kitap okuyan yüzde 22,8, ayda iki kitap veya daha fazla okuyan ise yüzde 8,7. Ayda iki kitap, yılda 24 kitap eder. Dünya ölçeğine göre 25 ve yukarısı kitap okuyanlarsbugün iyi okur yazar olarak kabul ediliyor. Geriye kalan rakamlara baktığımız zaman üzülerek ifade ediyorum öğretmenlerimizin yüzde 70'İ okumuyor. Yüzde 70'i okumayan öğretmenler öğrencisine ne kadar etkili olacaktır. " şeklinde konuştu.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler