YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araştırma şirketleri İhsanoğlu için ne diyor?
Araştırma şirketleri sahipleri, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Köşk adaylığını değerlendirdi.
Araştırma şirketleri İhsanoğlu için ne diyor?
16 Haziran 2014 / 23:33 Güncelleme: 16 Haziran 2014 / 23:35

CHP ve MHP'nin Köşk için aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu için Konsensus Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Sarı, "Sonuç çok belli. Muhalefet kritik bir teste giriyor" derken, A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür de, "Bir tarafta Başbakan adaysa karşıda çok daha popüler bir isim olmalı" ifadelerini kullandı.

Wall Street Journal Türkiye’deki habere göre Konsensus’un sahibi Murat Sarı şunları söyledi:

“Bu dakikadan sonra kim aday olursa olsun pek şansı yok. Ama İhsanoğlu ismi AKP seçmeni oy verirken, ‘Ona mı versek daha iyi olurdu…’ diyeceği bir isim olarak dikkat çekici. Muhalefetin seçmenlerinin zaten çok boşlukta... Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül gibi çok etkin bir aday çıkartamamanın boşluğundalar. Ama daha çok erken. Anketlerde ne çıkacak göreceğiz. Sonuç çok belli. Muhalefet kritik bir teste giriyor. Birleşik bir adayda yürüyecekler. Erdoğan'ın aday olacağından çok emin değilim. Ama zaten Abdullah Gül'ün karşısında kimsenin şansı yok. Ben Erdoğan'ın adaylığını açıklamama nedenini de sıkışacağı bir aday çıkarsa Abdullah Gül'ü öne sürecek olması olarak görüyorum. Bu muhalif seçmende ölümü gösterip sıtmaya razı etmek şeklinde etki gösterebilir."

Muhalefet kendi tabanını küstürmemeli

A&G Araştırma'nın kurucusu Adil Gür'e göre bir araştırma olmadan konuşmak şık değil. Ancak Gür'ün görüşü şöyle:

“Bir tarafta Başbakan adaysa karşıda çok daha popüler bir isim olmalı. En azından onun kadar popüler olmalı. Bu manada ben adayın adını duyunca ‘Aaaa’ demedim. Bir de işin başka tarafı CHP'nin tabanı var. Bu CHP'nin Atatürkçü, laik, sosyal-demokrat bir tabanı var. 'Muhalefet Ak Parti tabanından oy almalı' diyoruz ama bunu yaparken kendi tabanlarını da küstürmemeli, sandığa gitme motivasyonunu da görmek lazım.”

23:40
 // salim karasu
Bu yarışta ıhsan gölünün şansı var olmasıda gerekiyor. chp sağ ve dindar bir aday gösteriyor tabana tamamen zıt mhp.için pekbir problem yok. burada akp adayı. büyük bir ihtimalle sayın başbakanımız olacak. burada chp sayın başbakanın cumhur başkanı olmasını pek hazmedemiyor bir sol göruş olarak. bu durumda kendileri sag görüşlü ve dindar birisini aday göstermek nasıl bir mantık. burada görünen siyasi bir yozlaşma ve ahlaksızlık var. sayın recep tayip erdagan bu ülkenin hiçbir hizmetinde yer almasın. bunuda! beceremiyorlar şükürler olsun....
16 Haziran 2014 23:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler