YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araplar Gülen grubuna nasıl bakıyor?
Arap fikir dünyasının önemli bir internet sitesinde "Türkiye'deki Gülen grubu, Mısır'ın Nur Partisi'nin çizgisinde" başlığıyla yayınlanan yazıda "Gülen grubu, Atatürkçü laik gelenekten gelen Cumhuriyet Halk Partisi ile anlaştı." denildi.
Araplar Gülen grubuna nasıl bakıyor?
07 Ocak 2014 / 20:33 Güncelleme: 07 Ocak 2014 / 20:34

Dershanelerin dönüştürülmesi süreci ile başlayan ve 'kirli 17 Aralık operasyonu' sonrası beddua yağdırma törenlerine kadar varan Fethullah Gülen grubunun son süreçteki tavrı Arap dünyasında da yankı buldu. Arap dünyası, Fethullah Gülen'in bu tavrını, Mısır'da cuntacı general Abdülfettah es-Sisi'nin 3 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe sırasında Selefi tandanslı Nur Partisi ile aynı çizgide olmak şeklinde değerlendirdi.

Gülen Cemaat'i Nur Partisi ile aynı çizgide

slam dünyası hakkında yazıların paylaşıldığı ve 'islammemo.cc' adresinden yayınyapan Mefkeratü'l İslam adlı sitede söz konusu yazı "Türkiye'nin Gülen grubu, Mısır'ın Nur Partisi'nin çizgisinde" başlığıyla yayınlandı.

Mısır'da 25 Ocak devrimiyle birlikte Muhammed Mursi'nin göreve gelmesi sonrası Liberal ve laik kanadın siyasi umudunu kaybettiği ve başka türlü heveslere bel bağladığının ortaya çıktığı bildirilen yazıda "Mısır'da asker, bazı siyasi kuvvetlerle beraber Mısır'ın ilk seçilmiş sivil Cumhurbaşkanı karşı atağa geçtiğinde 25 Ocak devriminin düşmanlarının birleştiği ortaya çıktı" denildi. Darbe sonrası Selefi Nur Partisi ile birlikte askerin farklı bir senaryo ortaya koyduğu belirtilen yazıda 17 Aralık kirli operasyonu masaya yatırıldı. Yazıda operasyonun tüm ayrıntıları masaya yatırıldı.

İşte şok benzerlikler

"Gülen Cemaati, Atatürkçü laik gelenekten gelen Cumhuriyet HalkPartisi ile anlaştı. Mısır'daki Nur Partisi de İslam'ın şedit düşmanları olan liberal ve laik partilerle anlaşmıştı. Fethullah Gülen, uzun süredir Amerika'da ikamet ediyor ve Batı ile alakaları çok iyi. Nur Partisi'nin liderleri de darbe öncesindeki bu anlaşmadan önce 10'a yakın Avrupa devleti arasında koşuşturdu. Gülen cemaati yakınlarına yönelik atamalar sebebiyle dırdır ediyor, Nur Partisi de Cumhurbaşkanı Mursi'yi devleti İhvanlaştırmakla suçlamışlardı. Bu da onu darbenin arınma hareketine katılır kıldı" denilen yazıda "Nur Partisi'nin daha önce yaptığı gibi… Önümüzdeki günlerde Gülen Cemaati'nin Cumhuriyet HalkPartisi'ne katıldığı ilanını görebilecek miyiz? Ya da bu cemaat, eski örneklerden bu durumun Amerika ve İsrail haricinde kimseye fayda sağlamadığını görecek. Mısır'da darbenin ortaklarından Nur Partisi örneğinde görüldüğü gibi…" ifadeleri kullanıldı.

 

HABER10

19:54
 // O.K.T.
Dilerim bu tesbitler dogru çıkmaz.Baska yorum yapmak istemiyorum,cok üzgünüm....
07 Ocak 2014 19:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler