YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arap Baharı masaya yatırılıyor
Arap Baharı masaya yatırılıyor
15 Mart 2012 10:22
Arap Baharı'nın Türk ve Arap dünyasındaki etkileri çok yönlü olarak ele alınıyor.

Arap Baharı’nın Türk ve Arap dünyasındaki etkileri ve sonuçları ATCOSS 2012’de tartışılacak. Birincisi 2010 yılında toplanan ATCOSS yerli ve yabancı kamuoyunun yanısıra akademik çevrelerde ilgiyle izlenmiş, yaklaşan Arap Baharı’nın ilk izleri olarak yorumlanmıştı.

Arap – Türk Sosyal Bilimler Kongresi’nin ikincisi (ATCOSS 2012) 17-19 Mart 2012 tarihleri arasında Mısır’ın Başkenti Kahire’de toplanacak. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay’ın açılış konuşması yapacağı Kongre’ye başta Türkiye ve Arap dünyasından olmak üzere ABD ve Avrupa’dan da konuyla ilgili yetkili ve uzmanlar davet edildi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü(SDE) ve Kahire Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Kongre’ye bu yıl Kahire Üniversitesi evsahipliği yapacak.

Kahire Üniversitesi College of Economic and Political Sciences binasında Festivals Hall’da, saat 09:00’da başlayacak programda açılış konuşmaları; ATCOSS-2012 Eş Başkanları SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay ve Kahire Üniversitesi Medeniyet Çalışmaları Merkezi (Center for Civilization Studies and Cultures Dialogue) Koordinatörü Dr. Pakinam El Sharkawy ile SDE Uzmanı ve ESOGU Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Uysal’ın sunumlarının ardından,
Kahire Üniversitesi Rektörü (President of Cairo University) Prof. Hossam Kamel,
Mısır Yüksek Eğitim Bakanı Prof. Hussain Khaled,
Filistin Gençlik, Spor ve Kültür Bakanı Dr. Mohammed Elmadhoun ve
T.C. Başbakan Yardımcısı Prof. Beşir ATALAY tarafından gerçekleştirilecek.
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve Başbakanlık Başdanışmanı Dr. İbrahim Kalın’ın da katılacağı program 3 gün sürecek. 2 ayrı salonda toplam 21 panel halinde planlanan Kongre’de 20 ülkeden yaklaşık 150 uzman ve akademisyenin sunum yapması bekleniyor.

Bu yılki kongrede genel olarak, Türk ve Arap dünyasının birbirine bakışı, karşılıklı kamuoyu algısı, Sivil Toplum hareketleri, Medya, Vakıflar ve Üniversitelerin bu algıda ve ilişkilerdeki rolü tartışılacak.

Kongrenin haberleştirilmesi konusunda desteklerinizi ve ilginizi bekliyoruz.
Kongre programı ve katılımcı listesi ektedir.

KONGRE HAKKINDA

Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Ahmet Uysal ve Kahire Türk Çalışmaları Merkezi (KATAM) Direktörü Dr. Tarek Abdel-Galil’in yaptığı Kongre’nin Danışma Kurulu’nda;
Türkiye’den Prof. Birol Akgün, Prof. Hacı Duran, Prof. Mehmet Şişman, Prof. Mahfuz Söylemez ve Prof. Şinasi Gündüz, Mısır’dan Prof. Qasem Abdu Qasem, Prof. Heba Raof, Prof. Mohamed Elsayed Saleem ve Prof. Ahmed Zayed’in yanısıra Prof. Gamal Amr Sabet (Finlandiya) Prof. Fadel Bayat (Irak), Prof. Mazen Mutabbagany (Saudi Arabia) ve Prof. Juan Cole (USA) bulunuyor.

Kongrenin Organizasyon Komitesi ise aşağıdaki isimlerden oluşuyor:

Mr. Abdullah Erfan, (CCSDC), Ms. Aliaa Wagdy (CCSDC), Amine Yazıcı (SDE), Bedir Sala (SDE), Mehmet Özkan (SDE), Dr. Cenap Çakmak (ESOGU) ve Dr. Ahmet Öztürk (ESOGU)

“Türk Ve Arap Akademisyenler Arasında Doğrudan Diyalogun İlk Adımı!” sloganıyla 2010 yılında ilki düzenlenen ATCOSS Türk ve dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Kongreye katılmak üzere 500 kadar müracaat yapılmış, bu müracaatlar arasından 200 tebliğ kabul edilmişti. Ankara Vilayetler Evi’nde başlayan ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin 5 ayrı toplantı salonunda devam eden Kongre’yi yurt içinden ve 30 farklı ülkeden 3 bin’in üzerinde akademisyen, gazeteci ve öğrenci izlemişti.

Kongre Sonuç Bildirisinde, “Arap dünyasında Türkler hakkındaki; Türkler arasında Araplar hakkındaki popüler algıların artan ilişkileri olumlu yönde etkilemeye yüz tuttuğu, ama bu ilişkilerin daha esaslı ve popüler düzeyin de ötesinde bir akademik derinliğe kavuşturulması gerektiği” ifade edilmişti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler