YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aramızda ithal yok
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Türkiye'yi bugün kendi evlatları yönetiyor. Aramızda bugün hiç ithal yok. Malzeme, yerli malzeme.' dedi.
Aramızda ithal yok
06 Nisan 2012 / 22:16 Güncelleme: 06 Nisan 2012 / 22:23

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türkiye'yi bugün kendi evlatları yönetiyor. Aramızda bugün hiç ithal yok. Malzeme, yerli malzeme. Türkiye'nin her tarafından (Biz bu ekonomiyi iyi biliriz, biz bu işi yaparız) diyen çok şükür güçlü ekonomi yöneticilerimiz var. Allah'a hamd olsun her alanda, sorduğunuzda başımızı dik tutacak neticeler ortaya koyabiliyoruz'' dedi.

Arınç, Alanya'da bir otomobil bayisinin açılış töreninde, mağaza sahibi Muhammet Göçmentürk'ün hem istihdam yarattığını hem de yatırım yaparak hayırlı bir iş gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye'nin geldiği nokta hakkında bilgi veren Arınç, 2000-2001 yıllarında krizlerle uğraşan Türkiye'nin bugün gelişen, değişen, atılım içinde olan bir ülke haline geldiğini belirtti. Türkiye'nin bugünkü durumundan gurur ve kıvanç duyduklarını dile getiren Arınç, Allah'a şükrettiklerini vurguladı.

Son 10 yılda Türkiye'de büyük bir atılım gerçekleştirildiğine dikkati çeken Arınç, büyüme rakamlarının her şeyi açıkladığını, Türkiye'nin büyümede dünyada ilk üç ülke arasında yer aldığını ifade etti.

Bülent Arınç, Türkiye'nin Çin ile başa baş rekabet eden bir ülke olduğuna değinerek, ''Hamdolsun Türkiye büyüyor, gelişiyor, kalkınıyor'' dedi.

Dünyada global krizin hakim olduğunu ve çok sayıda ülkenin krizden etkilendiğini belirten Arınç, bir çok ülkede hükümetlerin değiştiğini, hatta bazı ülkelerin adalarını bile internet sitelerinden satar hale geldiklerini söyledi.

Türkiye'nin ise emin adımlarla ilerlediğinin altını çizen Arınç, ''2001 krizlerini yaşayan, faizlerin çıldırdığı, doların bir gecede değiştiği günlerden bugünlere bakalım. Yatırım yapıyoruz, büyüyoruz. Bütün sektörlerde Türkiye bir numara haline geldi. Ekonomi büyüyor, işsizlik azalıyor. Türkiye kazanıyor, halkımız kazanıyor. Bu gelişmeler hepimizi sevindirmeli. Çok şükür ekonomi büyüyor, milli hasılamız büyüyor'' ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'nin, krizin en yoğun olduğu dönemlerde IMF ile yolunu ayırdığını ve geçmişten kalan borçlarını da ödeyen bir ülke haline geldiğini dile getirerek, bunların da yeterli olmadığını, daha başarılı işler yapılacağını vurguladı.


-''Türkiye'yi kendi evlatları yönetiyor''-


Türkiye'nin gelişim içinde olduğuna dikkati çeken Arınç, şöyle devam etti:

''Yeter ki iyi olalım, dürüst olalım, çalışkan olalım, doğru olalım. Türkiye'yi bugün kendi evlatları yönetiyor. Aramızda bugün hiç ithal yok. Malzeme, yerli malzeme. Türkiye'nin her tarafından 'Biz bu ekonomiyi iyi biliriz, biz bu işi yaparız' diyen çok şükür güçlü ekonomi yöneticilerimiz var. Allah'a hamdolsun her alanda sorduğunuzda başımızı dik tutacak neticeler ortaya koyabiliyoruz. İnsanlar geçmişte pencereden bakar, sokağı göremezdi. Şimdi pencereden bakıyor, 30 yıl sonrasını, 40 yıl sonrasını görüyor. Biz de pencereden bakınca hükümet olarak 2023'ü görüyoruz. Bir sene değil, 2 sene sonrasını değil, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında nasıl bir Türkiye, 500 milyar dolarlık ihracat yapacak, fert başına milli geliri 25 bin dolara çıkaracak bir Türkiye hayal ediyoruz. Allah'ım gerçekleştirecek inşallah. Kim böyle besmeleyi çekip, hayırlı bir işe koyulmuşsa Allah ona yardım ediyor. Doğru yapacağız, güzel yapacağız, iyi yapacağız, bereket dediğimiz şey kendini gösterecek.''

Açılışta, geçmişte kullandığı bir otomobiliyle ilgili anısını da paylaşan Arınç, şunları söyledi:

''1979'da külüstür bir Renault almıştım. Ama çok işimi gördü... Avukatlık yapıyorum, siyaset yapıyorum. Köylerden kasabalara gidiyorum. Renault ile işbirliğimiz bir hayli sürdü. 1996'da parlamentoya girince biri benim kanıma girdi, 'Bunu değiştirelim, şu marka olsun' dedi. Biz de o markaya bindik. Daha sonra makam aracı derken ben şoförlüğü unuttum. Beş yıl hiç araba kullanmayınca, daha sonrası direksiyonu hanıma emanet ettik. Ben şimdi onun yanında oturuyorum, neredeyse direksiyona cesaretim kalmadı.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler