YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Araç delik deşikti"
"Sisten 2 metre önünü göremiyordun"
"Araç delik deşikti"
09 Aralık 2009 / 12:48 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 13:17

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde önceki gün yapılan terörist saldırının ardından bölgeye ilk giden ambulans şoförleri, saldırıya uğrayan askeri aracın her tarafının teröristlerin açtığı ateş sonucu delik deşik olduğunu bildirdi.

Reşadiye'de görev yapan 112 Ambulans Şoförü Aydın Yıldız, saldırının ardından bölgeye ilk giden ambulans şoförünün kendisi olduğunu söyledi.

Yıldız, olay günü yaşadıklarını şöyle anlattı:

''O gün nöbetçiydim. Bize acil vaka çıkışı verildi. Biz önce kavga var diye gittik, yolda çatışma olduğunu öğrendik. Orası çok kötü durumdaydı. İlk getirdiğim askerimiz ağır yaralıydı. Onu ameliyata aldılar. Olay yerine ikinci gidişimde şehit getirdim.''

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dileyen Yıldız, bölgenin o gün çok sisli olduğunu belirterek, ''Çatışmanın olduğu yerde 300 metrede göz gözü görmüyordu. 200-300 metre aşağıya indiğiniz zaman hava gayet iyiydi. Çatışma yeri çok kötü bir yerdi. Sis çoktu, 2 metre önünü dahi göremiyordun'' dedi.

Saldırı sonrası yaralıları almaya giden ambulans şoförlerinden Karahan Atasoy ise 112'ye gelen ihbar üzerine bölgeye gittiklerini ifade etti.

İhbarın ardından ilk önce ''kavga'' diye yola çıktıklarını, daha sonra ''çatışma'' olduğunun söylendiğini belirten Atasoy, ilk etapta 2 yaralı askeri aldıklarını ve askerleri Reşadiye Devlet Hastanesine getirdiklerini söyledi.

Atasoy, Sazak Karakolundaki askerlerin olay günü Reşadiye'ye erzak almak için geldiklerini bildirdi.

Karahan Atasoy, yaralıları yetiştirmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını, ancak 7 askerin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını kaydetti.

''ARACIN HER TARAFI DELİK DEŞİKTİ''

Bölgenin dağlık olduğunu belirten Atasoy, ''Olay anında bölge sisliydi, biz bile gitmekte zorlanıyorduk, görüş mesafesi düşüktü, 2 metre önünü göremiyorduk'' diye konuştu.

Atasoy, saldırıya uğrayan askeri araçla ilgili ise ''Olay yerine gittiğimizde araç lastikleri patlamış, çamları kırılmış haldeydi. Aracın her tarafı delik deşikti. Yani o anı yaşamak çok üzücüydü, çok duygulanıyorum. Allah kimsenin başına vermesin. Şehit kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı diliyorum, Allah'tan sabır diliyorum'' ifadelerini kullandı.

Aracın saldırı sonrası devrilmemiş, ancak lastikleri patlamış şekilde durduğunu ifade eden Atasoy, ''Araç çok kötü, feci şekilde kurşunlanmıştı'' dedi.

Saldırının gerçekleştiği yerin dağlık ve virajlı olduğunu bildiren Atasoy, ''Araç tam viraja girerken 3 taraflı çapraz ateşe almışlar, haince bir pusu olduğu apaçık ortaya çıkmıştı'' diye konuştu.

İLÇE TÜRK BAYRAKLARIYLA DONATILDI

Bu arada, Tokat'ın Reşadiye ilçesinin ana caddesinin, Türk bayraklarıyla donatıldığı görüldü. Vatandaşlar, iş yerlerinin ve evlerin camlarına Türk bayrakları asarak terörü lanetliyor.

Öte yandan, bölgede güvenlik güçlerinin arama-tarama faaliyetleri sürüyor. Dağlık bölgelerde ve kırsal alanlarda faaliyetlerini yoğunlaştıran güvenlik güçlerinin, teröristleri bulmak için yoğun çaba gösterdiği kaydedildi.

Bölgenin ormanlık ve çalılık olması, ayrıca yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle arama-tarama faaliyetlerinin zor koşullarda yapıldığı ifade edildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler