YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ara Güler'e büyük saygısızlık! Erdoğan'ın fotoğraflarını çekti diye...
Ara Güler'in filmini İstanbul Film Festivali'ne kabul etmediler. Jüri heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalif isimler olduğu dikkatlerden kaçmazken, kararın siyasi olduğu iddia ediliyor.
Ara Güler'e büyük saygısızlık! Erdoğan'ın fotoğraflarını çekti diye...
21 Mart 2016 / 08:24 Güncelleme: 21 Mart 2016 / 11:46

"The Eye of Istanbul/ İstanbul'un Gözü"isimli 60 dakikalık uzun metrajlı belgesel film 13 Mart'ta Washington'da Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptı ve tüm kategoriler içinde en iyi film ödülünü kazandı.

17-18 Mart tarihlerinde ise Selanik Belgesel Film Festivali'nde Avrupa prömiyerini yaptı. İki gün gösterilen filme ilgi büyük oldu. Biletler günler öncesinden tükendi. Film ayrıca dünyanın birçok festivalinden de davetler aldı.

İKSV REDDETTİ!

Buna karşın, İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Ara Güler hakkında hazırlanan ve geçen hafta Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde tüm yapımlar arasında "en iyinin iyisi" ödülünü kazanan "İstanbul'un Gözü" belgeselini reddetti.

İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Atilla Dorsay, Reha Erdem, Engin Ertan, Esin Küçüktepepınar, Murathan Mungan, Baran Seyhan'dan oluşuyor.

Jüri heyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a muhalif isimler olduğu dikkatlerden kaçmazken, kararın siyasi olduğu iddia ediliyor.

Ara Güler geçtiğimiz aylarda Kısıklı'daki konutunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek fotoğraflarını çekmişti. Jürinin de, Ara Güler ile Erdoğan arasındaki yakın ilişki nedeniyle filme önyargıyla yaklaştığı belirtiliyor.

ARA GÜLER ALINAN KARARA ÇOK ÜZÜLDÜ

"İstanbul'un Gözü" belgeselini izleyen ve çok beğenen Ara Güler'in filmin İstanbul Film Festivali'nde gösterilmemesine çok üzüldüğü öğrenildi.

Ara Güler'in festivalin sponsoru Eczacıbaşı ailesiyle köklü bir dostluğu bulunuyor. Eczacıbaşı ailesinin, İstanbul Film Festivali jürisinin bu siyasi kararına nasıl tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

 

YENİ ŞAFAK

Etiketler:
 // Selma
Tepki vermez onlar da o soydan. Melisa Eczacıbaşı'nın ayrımcı hareketine şahit olmuş birisi olarak söylüyorum...
21 Mart 2016 08:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler