YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Apo'yu asalım demek milletle alay etmektir"
"Apo'yu asalım demek milletle alay etmektir"
01 Temmuz 2010 16:16
Kanal A'da Görüş Farkı programına katılan AK Parti'li Haluk İpek idam polemiğiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İpek, bölücübaşı Öcalan'ın bundan sonra asılmasının hukuken mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında “Apo’yu asma” polemiği bitmek bilmiyor. Bahçeli’nin Apo’nun idam edilmesi fikrine Başbakan Erdoğan, “Zamanında sen niye asmadın?” sözleriyle cevap veriyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, İmralı’da müebbet hapis cezası çeken Abdullah Öcalan’ın asılmasının bu saatten sonra hukuken de mümkün olmadığını söyledi. AK Parti’nin hukukçu kurmayları arasından yer alan Haluk İpek, gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’daki “Görüş Farkı” programında idam polemiğini değerlendirdi. İdamın DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde mevzuattan çıkarıldığını hatırlatan İpek, “Parlamento yeniden idam cezasını getirebilir. Peki bu kime uygulanabilir? İdam cezası getirildikten sonra fiillere uygulanır. Aleyhteki kanun düzenlemeleri geçmişe yürümez. Bu yüzden “idam edelim” sözlerini söylemek milleti alaya almaktır,  milletin zekâsıyla alay etmektir” dedi.

Programa katılan Yargıtay Onursal Üyesi Cevdet İlhan Günay da Abdullah Öcalan’ın idamının hukuken mümkün olmadığı görüşünü savunurken farklı bir noktaya dikkat çekti. “Artık geçmiş olsun” diyen İlhan, “Biz onu affettik. Hakimlerimize hiç kimse kabahat bulamaz; cezasını verdiler ama Meclis’ten çıkmadı. Artık geçmiş olsun, o iş bitti. Zaten onu teslim edenler, paketleyip verenler ‘güzelce sağlığına bakın’ dediler, o yönüyle zaten bir şey olmaz”diye konuştu.

Kanal A

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler