YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Apo'nun yakalanışının hiç bilinmeyenleri
Apo'nun yakalanışının hiç bilinmeyenleri
18 Şubat 2014 20:00
Abdullah Öcalan Kenya'da nasıl yakalandı? O gün niye Cavit Çağlar'ın uçağı kullanıldı? Hiç bilinmeyen ayrıntılar ilk kez ortaya çıktı.

Dönemin Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Hasan İşgüzar, Öcalan'ın Türkiye'ye getirilme operasyonunun planlanmasından, uygulanmasına kadar saniye saniye izleyen birkaç yetkiliden biriydi.

İşgüzar, Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinden 15 yıl sonra, o ayrıntıları Hürriyet Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı'ya anlattı. İşte hiç bilinmeyen detaylar;

Niye Çağlar'ın uçağı seçildi

Öcalan'ın Kenya'dan getirilmesi için Cavit Çağlar'ın sahip olduğu uçağın kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Ancak bu uçağın neden seçildiği hep karanlıkta kaldı. Cavit Çağlar'ın uçağının seçilmesinin nedeni, Türkiye'de bu modelde tek uçak olmasıydı.

Bu uçak seçildi, çünkü Ankara'ya o dönemde Öcalan'ın Yunanistan tarafından Kenya'dan Hollanda'ya götürüleceği ve bunun Falcon 900B tipi bir uçakla yapılacağı istihbaratı gelmişti.

Ekip muz tüccarı olarak gitti

Öcalan'ı getirecek olan Türk ekibi ve Çağlar'ın uçağını kullanacak iki pilot, 10 gün önce "muz tüccarı" kimliği ile Uganda'ya gitti. Ekipte, özel eğitimli güvenlikçiler ve istihbaratçılar dışında bir de askeri doktor bulunuyordu.

Hollanda uçağı sanması için

Bu arada Çağlar'ın uçağının üzerindeki tüm bilgiler de, Hollanda'dan gelecek olan aynı tip uçakla eşleştirildi. Hollanda'dan uçağın havalandığı öğrenildiğinde, Uganda'daki Türk uçağı da havalandı. Türk uçağı komşu ülkede beklemekte olduğundan, Hollanda uçağından saatler önce Kenya'ya indi.

Öcalan Türk uçağına bindi

Öcalan, son ana kadar kendisini Hollanda'ya götüreceğine inandığı, Yunanlılar tarafından ayarlanmış olan uçağa bineceğini sanıyordu. Ancak Hollanda uçağından önce alana inmiş olan Türk uçağına bindirildi. Uçak derhal havalandı. Türk uçağı havalandığında, Hollanda'dan gelen aynı tip uçak da, Kenya hava sahasına girmek üzereydi.

Rumları böyle kandırdılar

Uçak Türkiye'ye seyrederken iki konuda endişe duyuldu;

Bunun ilki Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden geçerken, hava sahasını denetleyen Rum Kuleye verilecek uçağın kimliğine ilişkin bilgiler konusundaydı. Uçak yaklaşık 20 dakika boyunca Kıbrıs Rum Kulesi'nin kontrolünde olacaktı. Pilotlar, bu süre boyunca gerek "İngilizcenizi anlamıyoruz" diyerek, gerekse şaşırtıcı ifadeler kullanarak, laf kalabalığı yaparak, Rum Kuleyi oyaladılar ve Türk görevlilerinin kontrolündeki hava sahasına böyle girdiler.

abdullah-öcalan-yakalaniş.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler