YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antep'te korkunç saldırı: 8 ölü
Antep'te korkunç saldırı: 8 ölü
21 Ağustos 2012 09:37
PKK'lıların bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda 9 kişi yaşamını yitirdi.

PKK’lı teröristler Gaziantep’te bu akşam bomba yüklü otomobili infilak ettirerek gerçekleştirdikleri saldırıyla bayramı kana buladı.

Polis merkezini hedef alan saldırıda ortalık savaş alanına dönerken 2 halk otobüsüyle 2 otomobil alev alev yandı, çevredeki işyerleri ve evlerle araçlar hasar gördü.Gaziantep Valisi Erdal Ata, Karşıyaka Polis Merkezi yakınında zaman ayarlı bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 8 kişinin öldüğünü, 66 kişinin yaralandığını söyledi.

Patlama, kentin en merkezi yerlerinden Şehitkamil İlçesi’ndeki Karşıyaka Polis Merkezi önünde saat 19.45 sıralarında meydana geldi. İşyerlerinin bulunduğu bölgede, akşam saatinde caddenin en kalabalık olduğu sırada tahrip gücü yüksek patlayıcı yüklü otomobili Polis Merkezi’ne 10- 15 metre uzaklıkta park edip ayrılan bir terörist, uzaktan kumandayla bombayı infilak ettirdi. Kulakları sağır eden patlamayla birlikte otomobil havaya uçarken, durakta yolu indirip bindiren 2 halk otobüsü ile yabancı plakalı bir otomobil alev alev yanmaya başladı, çevredeki binaların camları kırıldı, araçlar tahrip oldu.

CAN PAZARI YAŞANDI

Patlamayla alev topuna dönen halk otobüslerindeki yolcular ve çevrede bulunanlar canlarını kurtarmanın derdine düştü. Aralarında, Karşıyaka Polis Merkezi’nde görevli polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanırken, otobüslerde alevler arasından çıkamayan bazı yolcular diri diri yandı.

BOMBALI ARAÇ ARANIYORDU

Gaziantep’te bayramı kana bulayan saldırı, polisin iki haftadır aradığı 27 E 7278 plakalı otomobille değil, 27 BE 265 plakalı otomobille gerçekleştirildi.

Şarlıurfa’nın Suruç İlçesi nüfusuna kayıtlı olan üniversite birinci sınıf öğrencisi M.E.H.’nin bomba yüklü 27 E 7278 plakalı otomobille Birecik İlçesi’nden güvenlik güçlerine ve kamu kuruluşlarına saldırı için kente geldiği istihbaratını alan polis iki haftadır bu aracı arıyordu. Teröristlerin, şaşırtma yaparak bomba yüklü aracı ya da plakasını değiştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor.

BDP BİNASINA YÜRÜDÜLER

Saldırıya tepki gösteren çok sayıda kişi olay yerine gelerek, PKK ve Abdullah Öcalan aleyhine sloganlar attı.Bu sırada 500 kişilik grup da BDP il binasına doğru yürüylüşe geçti. Polis, öfkeli kalabalığın binaya yaklaşmasını engelllemek için çevrede yoğun önlem aldı.

VALİ: 8 ÖLÜ, 64 YARALI

Gaziantep Valisi Erdal Ata, bombalı araçla düzenlenen saldırıda 8 kişinin öldüğünü, 64 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kentteki hastanelerde tedaviye alınan yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu belirtilirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Kentte infial yaratan saldırının ardından çok sayıda kişi yaralılara kan vermek için hastanelere akın etti.

İKİNCİ PATLAMANIN OLMAMASI YÜREKLERE SU SERPTİ

Gaziantep'te Karşıyaka Polis Merkezi yakınına patlayıcı dolu otomobil infilat etmesi sonrası bir patlama daha olduğu iddia edildi. TRT'nin haberine göre Yukarı Bayır Mahallesi'nde ikinci bir patlama oldu. Ancak Şahinbey Kaymakamlığı ikinci patlamanın doğru olmadığını açıklaması yürekleru su serptti.

MALATYA’DAN KAN GÖNDERİLDİ

Saldırıda yaralanan 64 kişinin hastanelerde tedavisi devam ederken, Gaziantep’te kan vermek isteyenler hastanelere koştu. Kızılay ilk etapta yaralılar için hastanelere 100 ünite kan ulaştırdı. Ardından acil durumlar için Malatya Kan Merkezi’nden 200 ünite kan da Gaziantep’e sevk edildi.

Gaziantep Valiliği’nde oluşturulan Kriz Merkezi olayla ilgili çalışmaları koordine ederken, saldırıda ölenlerin kimliklerinin tespitinde, yanık ve parçalanma nedeniyle güçlük çekiliyor. Yetkililer kesin kimlik tespiti için DNA testi gerekebileceğini söyledi.

CAM PARÇALARI 500 METRE UZAKLIĞA SIÇRADI

Patlamanın ardından Olay Yeri İnceleme ekipleri, yanan araçları güvenlik çemberine alarak inceleme başlattı. Patlamanın meydana geldiği noktaya yaklaşık 500 metre uzaklıkta cam parçalarının bulunması bombanın şiddetinin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serdi.

Patlamanın meydana geldiği caddeler ise araç ve yaya trafiğine kapatıldı. 200 metre mesafede kimse olay yerine yaklaştırılmadı. Bazı gruplar da zaman zaman patlamanın olduğu bölgeye gelerek terör örgütü PKK aleyhine sloganlar attı. Bu kişiler, polisin güvenlik önlemi altında kontrolle olarak bölgeden uzaklaştırıldı.

ÇELİK YELEK UYARISI

Emniyet Müdürlüğü haber merkezlerinden, polislere çelik yelek giymeleri talimatı verildi. Güvenlik noktasındaki ekiplerin sayısının da arttırılması istenirken, şüpheli araçların, Terörle Mücadele ve Bomba İmha uzmanlarının kontrolünde durdurularak arama yapılması istendi.

ÇELİK: PKK SİVİL HALKA SALDIRMAYA BAŞLADI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik,  Gaziantep'te bomba yüklü otomobili infilak ettirerek gerçekleştirilen saldırı ile ilgili olarak Twitter'da açıklamalarda bulundu. Çelik, "PKK, halk desteği bulamayınca artık Antep'te sivil halka doğrudan saldırmaya başladı. PKK, Sokakta kaos çıkmasını istiyor"dedi.

Ömer Çelik'in açıklamaları şöyle: "PKK, 'devrimci halk savaşı başlatacağım' diye çıktığı yolda, halk desteği bulamayınca artık Antep'te sivil halka doğrudan saldırmaya başladı. Bu yeni aşama, PKK'nın arkasındakı organizasyonun hedefleriyle uyumludur. PKK, Sokakta kaos çıkmasını istiyor. Vatandaşlarımızı kışkırtıyor. Buna karşı, bütün kesimlerin sağduyulu davranarak cevap vermesi gerekir. Kimse, güvenlik güçlerinin  misyonuna soyunmamalıdır."

"SOKAĞA DÖKÜLEN VATANDAŞLARIMIZ SAKİN OLSUNLAR, OYUNA GELMESİNLER"

 Ömer Çelik "PKK bu saldırıyla, Kürt vatandaşlarımıza karşı sokakta tepki oluşturmak istiyor. PKK'nin lanetli eylemini, Kürtlere karşı tepkiye dönüştürmek, PKK'nın amacına hizmet eder. PKK'nın asıl amacı vatandaşlarımızın birbirine düşmesidir.  Esad'ın Sebbiha'sının Suriye'de yaptığını PKK Antep'te yaptı. Antep'te sokağa dökülen vatandaşlarımız sakın olsunlar. Bu oyuna gelinmesin" dedi.

FATMA ŞAHİN  8 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Karşıyaka Polis Merkezi'ne çok yakın bir mesafede duran araçta meydana gelen patlamada 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 66 kişinin yaralandığını söyledi.

Bakan Fatma Şahin, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü MOBESE Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, milletvekilleriyle kriz masasında olduklarını söyledi.
Şahin, ''Saat 19.45 civarında Karşıyaka Polis Merkezi'ne çok yakın bir mesafede duran bir araçta meydana gelen patlamada, biri halk otobüsü, diğeri adliyenin servis otobüsü ile 3 tane sivil araçta bulunan 8 vatandaşımız hayatını kaybetti, 66 yaralımız var. Bunlardan 3'ü ağır yaralı. Çok acı bir olayı hep beraber yaşıyoruz'' dedi.

Şahin, Gaziantep'teki patlamaya ilişkin, ''Bizim şehrimiz huzur ve barış şehri. Özellikle bayram gününde bu saldırının yapılmasını esefle kınadığımızı belirtmek istiyorum ve hemşehrilerimizi, tüm halkımızı sağduyuya ve itidale davet ediyorum'' dedi.

Bakan Şahin, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü MOBESE Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, aynı anda birkaç patlama olduğuyla ilgili farklı açıklamalar olduğunu ve bunların hiçbirinin doğru olmadığını vurguladı.

Kentte her şeyin kontrol altında olduğunu kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

''Herkes sakin olsun. Zaten burada amaç karmaşa yaratmak ve bunun üzerinden siyaset yapmak ama şu da bir gerçek ki bu kandan gözyaşından beslenenler ve bunun üzerinden bayramı zehir edenlerin biz de bayramını zehir edeceğiz.''

''Bizim şehrimiz huzur ve barış şehri. Özellikle bayram gününde bu saldırının yapılmasını esefle kınadığımızı belirtmek istiyorum ve hemşehrilerimizi, tüm halkımızı sağduyuya ve itidale davet ediyorum'' diyen Fatma Şahin, şöyle devam etti:

''Zaten burada terör örgütünün yaptığı şey karmaşa çıkarıp, sivil vatandaşlar üzerinde farklı bir şehirde ayrı bir sıkıntı yaratmak... Bu yüzden bizim çok sağduyulu olmamız gerekiyor. özellikle  sosyal medya üzerinden yalan yanlış bir sürü haber farklı şekilde şehre yayılmakta.''

''Propaganda terörün oksijenidir''

Bütün emniyet güçlerinin olaya hakim olduğunu, sağlık müdürlüğünün hastanelerde gerekli tedbirleri aldığını ve şu anda gelen ilk bilgilere göre kan ihtiyacı bulunmadığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

''Özellikle sosyal medya üzerinden 'kan ihtiyacı vardır' şeklinde halkımızın sokağa dökülmesine vesile olan bu tür açıklamaların bizden gelmediği sürece, resmi açıklama olmadığı sürece vatandaşlarımızın inanmamasını istiyoruz. Bizden geldiği zaman beraber ne yapacaksak onu yapmamız gerekiyor. Milletimizin başı sağolsun, hemşehrilerimiz başı sağolsun. Ama şu çok önemli. Propaganda terörün oksijenidir. Şu anda bize düşen şey buna müsaade etmemiz, sağduyulu şekilde sakin bir şekilde olayı yönetmemiz. Halkımızın da bu konuda bu hassasiyetimiz paylaşmasını özellikle istirham ediyorum. Yerel medya üzerinden de sizin ajansa verdiğimiz haberlerin dışında hiçbir habere inanılmamasını özellikle istirham ediyorum.''

Şahin, patlamada hayatını kaybedenlerin kimliklerine ilişkin bir soru üzerine ise daha sonra detaylı açıklama yapacaklarını kaydetti.

YARALILARDAN BİRİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Hastanede tedavi edilen 12 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybetti. Böylece saldırıda ölenlerin sayısı 9'a yükseldi...

AA - Kanal A Haber
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler