YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya'da operasyon: 17 tutuklama
Antalya'da operasyon: 17 tutuklama
07 Ocak 2012 11:28
Antalya'daki suç örgütüne yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 40 zanlıdan 17'si tutuklandı...

Antalya'nın da aralarında bulunduğu 12 ilde suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 40 zanlıdan 17'si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınmak üzere İzmir'e getirilen 40 zanlı adliyeye çıkarıldı.

Savcılık tarafından ifadeleri alınan zanlılardan Finike İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı M.P. ve Astsubay Başçavuş İ.K ile ''örgütün liderlerinden olduğu'' iddia edilen Irak'taki Türkmen Partisinin eski başkanı H.T'nin de aralarında bulunduğu 17 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Polisin yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü takip sırasında, 35 ayrı suça karıştıklarının tespit edilen zanlıların, bazı iş adamlarını Kalkan beldesinde bulunan villada zorla alıkoydukları, bazı kişilere işkence yapıp, uygunsuz fotoğraflarını çekerek şantaj yaptıkları ve para aldıkları ileri sürülmüştü.

Antalya'nın da aralarında bulunduğu 12 ilde, 3 Ocak'ta eş zamanlı olarak düzenlenen ''Fırtına'' adı verilen operasyonda 60 kişi gözaltına alınmış, 20 kişi sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. Gözaltındaki 40 zanlı ise soruşturmayı yürüten İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığındaki işlemler için İzmir'e getirilmişti.

Zanlılar, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli yağma, rüşvet, hürriyeti tahdit, tarihi eser kaçakçılığı, göçmen kaçaklığı, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet ve uyuşturucu madde ticareti'' suçlamaları kapsamında savcılığa sevk edilmişti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler