YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya Venedik'e döndü
Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerinde yağış hayatı olumsuz etkiledi.
Antalya Venedik'e döndü
13 Ocak 2013 / 15:23 Güncelleme: 13 Ocak 2013 / 15:26

Antalya'da dün etkili olan şiddetli yağış, akşam saatlerinde doğudaki Serik ve Manavgat ilçelerinde etkili oldu. Serik merkezi ile Belek ve Çandır beldelerinde çok sayıda ev, iş yeri ve tarım arazisi sular altında kaldı.

Serik Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde başlayan sağanağın özellikle Çandır bölgesindeki seralara zarar verdiğini bildirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkililerinin bölgede hasar tespit çalışmalarına başladığını belirten Kaymakam Rüstemoğlu, kendisinin de bölgede incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Kaymakam Rüstemoğlu, Çandır'daki bir ilköğretim okulu ve liseyi su bastığını, bu iki eğitim kurumunda yarın bir gün süreyle eğitime ara verildiğini açıkladı. Rüstemoğlu, ''Bölgemizde aşırı yağış vardı. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz'' dedi.


-Sokaklarda kayıklar dolaştı-


Belek beldesinde de Acısu Deresi'nin taşması sonucu Belek-Kadriye yolundaki bazı villaları su bastı. Villaların çatılarına sığınan vatandaşlar, belediye ekipleri tarafından merdivenlerle indirildi.

Beldede su basan sokaklarda bazı vatandaşlar ulaşım için kayık kullandı. İlçede su basan binalarda mahsur kalan vatandaşlar, belediyeye ait iş makinesinin kepçesine binerek kurtarıldı. İlçe genelinde çok sayıda araç da sular altında kaldı.


-Su baskınları Manavgat'ta da etkili oldu-


Manavgat Irmağı'nın taşması sonucu ilçedeki bazı ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarını da su bastı.

İlçede bazı ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları, Demokrasi Bulvarı'ndaki parklar, Manavgat Şelalesi'nin çevresinde bulunan iş yerleri ve seyir terasları su içinde kaldı.

Evrenseki beldesindeki bazı otellerin zemin ve bodrum katları da su baskınlarından etkilendi. Çalışanlar tarafından zemin ve bodrum katlarına dolan suyun tahliyesi için çalışma yürütülüyor. Bu arada bir otelin bahçesinde bulunan bir traktörün tamamen su altında kaldığı gözlendi.

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Irmağı'ndan bugün saniyede 850 metreküp su geçtiğini bildirerek, ırmağın debisinin yakın yıllarda bu bu kadar yükseldiğinin görülmediğini söyledi.

İlçede gece etkili olan sağanak sonucu yaşanan su baskınlarının daha çok sahil kesimlerinde meydana geldiğini, köylerde herhangi bir sıkıntı olmadığını kaydeden Bulgurlu, incelemelerinin sürdüğünü, yapılacak çalışmaların ardından yarın afet komisyonu kurarak hasar tespiti yapacaklarını bildirdi.

Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut ise gece saatlerinden itibaren etkili olan yağış sonucu Ilıca Deresi'nin taşması nedeniyle beldede ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşandığını, iki tatil sitesi ve 10'a yakın otelin zemin katlarında su baskını sonucu maddi hasar oluştuğunu belirtti.

Barut, belediye ve itfaiye ekiplerinin gece saatlerinden itibaren yoğun şekilde çalıştığını vurguladı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler