YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Annelerden Başbakan'a cevap
Başbakan'ın çağrılarına annelerden olumlu cevap1
Annelerden Başbakan'a cevap
10 Mart 2012 / 09:26 Güncelleme: 10 Mart 2012 / 09:27

Başbakan’ın terörün bitmesi için yaptığı çağrıya Barış Anneleri Sözcüsü Havva Kıran, “Savaşı durdurmak için şehit analarıyla buluşalım” karşılığını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘çocuğu dağda olan’ Kürt annelerine yaptığı “Terörün sona ermesinde kadınlara görev düşüyor” çağrısına Barış Anneleri Diyarbakır Sözcüsü Havva Kıran’dan destek geldi. Oğlu Nurettin Kıran’ın 6 yıl önce İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyken PKK’ya katılarak dağa çıktığını söyleyen Havva Kıran,  “Hepimiz el ele verelim, bu acıyı durduralım. Hükümet samimiyse, biz de bu savaşı durdurmak için varız” dedi. Kürt anne Kıran şunları söyledi:

Hiçbir anne evladına kıymaz

“Oğlum Nurettin Kıran. Şimdi 30 yaşında. Kendisinden yıllardır haber alamıyorum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyordu. Bir dönem kendisinden aylarca haber alamadık. Sorduk soruşturduk ki PKK’ye katılmış. Neden katılıyorlar, okulda Kürt oldukları için hor görülüyorlar, askerde şüpheli ölümler oluyor. Bunu görüyorlar, horlanıyorlar, dayak yiyorlar, öldürülüyorlar katılıyorlar. Ama ben eğer oğlumun katılacağını bilseydim önüne çıkardım. Ben bir anneyim. Hangi anne çocuğunun ölmesini ister? Hiçbir anne de istemez. Çocuklarımız silaha aşık değiller. Hangi anne de ‘Ben oğlumu kızımı PKK’ya güle oynaya gönderdim’ diyorsa gelsin yüzüme söylesin. Hiçbir anne bunu istemez. Hükümet samimiyse, biz de bu savaşı durdurmak için varız. Biz insanlık için varız. Erdoğan’ın da çocukları var. Acaba biri eve bir gece gelmese o da Emine Erdoğan da ne düşünürler. Acaba başlarını yastık tutar mı? Bu kanı durdurmak için el ele verelim. Madem hükümet samimidir, asker anneleri ile bizler yan yana gelelim. Çünkü anneler bir şeye yeter derse onların sözü geçer. Bir kavga sürerken anneler bu işin içine girerse, o kavga biter.”

Emine Erdoğan bunu başarabilir

“Geçmişe sünger çekmezsek, bu kan durmaz. Beyaz bir sayfa açalım. Şimdi ben Roboski’deyim. Burada 34 çocuk öldü. Onlar bir kilo çay, beş lira para için kaçakçılık yaparken öldüler. Şimdi analar gözyaşı akıtıyor. Eğer böyle ise, Emine Erdoğan bizi asker şehit anneleriyle buluştursun, birlikte mesaj verelim. ‘Bu gençlere yazıktır’ diyelim.”  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler