YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anne karnında çifte cinayet
Okmeydanı Hastanesi’nde hamile Feride Sağır’ın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan down sendromu testi mahkemelik oldu...
Anne karnında çifte cinayet
27 Mart 2012 / 09:53 Güncelleme: 27 Mart 2012 / 09:57

Feride Sağır dört aylık hamileydi.Ultrasonla anne karnındaki bebeğin gelişimini kontrol eden doktorları, down sendromlu olabileceğini düşündüler. Bunun üzerine Feride Sağır “amniyosentes” testi yaptırmak üzerine Okmeydanı Eğitim ve AraştırmaHastanesi’ne gitti. Sağır hastaneye gittikten birkaç gün sonra hayatını kaybetti. Sağır’ın başına gelenler savcılığın hazırladığı iddianameyle bir bir ortaya çıktı.

BEŞ-ALTI DENEME YAPTI

15 Eylül 2011’de yapılan testin ardından gelişen olaylarda eşini ve bebeğini kaybeden Murat Sağır, sorumluların cezalandırılması isteğiyle savcılığa şikayette bulundu. Sağır şikayet dilekçesinde, 19 Ağustos 2011 günü hastanede bebekte down sendromu olabileceği şüphesiyle Nur Çetinkaya isimli doktorun eşinin karnından 9 santimlik bir şırınga ile sıvı almaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını belirten Sağır, doktorun bu işlemi 5-6 defa tekrarladığını söyledi. Sağır, ertesi gün doktorların kendisine şırınganın kısa geldiğini 11 santim boyunda bir başka şırınga almasını söylediklerini belirtti ve bu şırınga ile tek seferde gereken sıvıyı çekebildiklerini ifade etti.

ÖLÜYORUM DİYE FERYAT ETTİ

Olayın ardından doktorların eşini gece eve gönderdiklerini belirten Murat Sağır, ertesi gün eşinin yeniden rahatsızlandığını söyledi. Eşini tekrar hastaneye götüren Murat Sağır, şikayet dilekçesinde burada bebeğin kalbinin durduğunu öğrendiklerini ancak hafta sonu olması nedeniyle hastanede doktor bulunmadığını belirtti. Bu nedenle hastane görevlilerinin eşini pazartesi gününe kadar beklemek üzere hastaneye yatırdıklarını ifade etti. Murat Sağır odaya alınan eşine suni sancı verildiğini, bu sırada eşinin “Beni kurtaran yokmu? Ben burada ölüyorum” diye feryat ettiğini, refakatçi bulmak için hastaneden ayrıldığında eşinin hayatını kaybettiğini öğrendiğini belirtti.

Hapis cezası istendi

Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu Başkanlığı’nca hazırlanan raporda da “kişinin ölümünün amniosentez sonrası gelişen sepsis ve komplikasyonları sonucu meydana geldiği” belirtildi. Bunun üzerine soruşturmayı tamamlayan savcılık, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli doktorlar Ahmet Kılıçkaya, Veli Mihmanlı, Hamdi Ekrem Özakın, Fatma Nur Çetinkaya ve Aydın Kılınç hakkında TCK’nın 85/1 maddesi gereğince “Taksirle ölüme neden olmak” suçundan dava açtı. 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenen doktorların yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye CezaMahkemesi’nde başlanılacak. Öte yandan BUGÜN’ün görüştüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bir yetkili konu ile ilgili bilgi ve belgeleri ilgili mercilere ilettiklerini kaydetti. Yetkili soruşturmanın tamamlanarak iddianamede doktorlar hakkında hapis istendiğini ise bilmediklerini söyledi.

Doktor bir hafta ara vermeliydi

Murat Sağır’ın şikayeti üzerine olayla ilgili soruşturma başlatan savcılık, İl Sağlık Müdürlüğü’nden inceleme talebinde bulundu. İl Sağlık Müdürlüğü’nün ön inceleme raporunda, test için tek iğne girişinin ideal olduğu ancakmüdahaleyi yapan görevlilerin bu konuda bir raporlarının bulunmaması nedeniyle kaç kez iğne girişinin bulunduğunun tespit edilemediği ifade edildi. Yine raporda en fazla iki girişimin yapılmasının ardından 3-7 gün sonra yeniden deneme yapılabileceği ancak ertesi gün işlemin yeniden tekrarlandığı belirtildi. Raporda ayrıca bebeğin öldüğünün anlaşılması üzerine hemen bedenden alınması için işleme başlanılmasının gerekli olduğu ancak buna da zamanında başlanılmadığının anlaşıldığı kaydedildi. BUGÜN

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler