YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Anlamamıza yardım edin"
"Anlamamıza yardım edin"
18 Şubat 2011 08:14
ABD Elçisi Ricciardone’nin açıklamaları ortalığı karıştırdı: Tuhaf durumlar olduğunda anlamamıza yardım edin!

Ricciardone dün açıklamalarını şöyle açıklık getirdi: “Davanın ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz, anlayamıyoruz. Çünkü yabancıyız” dedi.

Açıklamalarıyla hükümetin tepkisini çeken ABD’nin çiçeği burnunda Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, dün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi’nin (TAİK) onuruna düzenlediği yemeğe katıldı. Ricciardone, yemekteki konuşmasına Türkçe “yeniden İstanbul’da olmaktan mutluluk duyduğu” ifade ederek başladı, İngilizce sürdürdü. Büyükelçi daha sonra gazetecilerin tartışma yaratan “Yagı ve basın özgür olmalı” söyleriyle ilgili sorularını  yanıtladı.

Ricciardone, “Açıklamalarızın arkasında mısınız?” sorusu üzerine şöyle konuştu: “Belli bir dava veya dava konusu üzerine yorum yapmadım. Biz detayları bilmiyoruz. Davanın ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz. Biz anlamıyoruz, çünkü yabancıyız. Açıklayamadığımız belli durumlar ortaya çıktığında anlamak istiyoruz ve açıklamanız için size soruyoruz. Elbette Türkiye bir hukuk devleti. Bu konuda bir soru işareti yok. Hukuk, özgürlüğü, bireyleri, iş insanlarını korumak zorundadır. Bizim Türkiye devletine, insanlarına, yasal sistemine güvenimiz var. Yabancıların anlaması zor olan tuhaf durumlar olduğunda anlamamız için bize yardım edebilirsiniz.”

Güvenim sonsuz

Her gelişlerinde Türkiye’nin ekonomik olarak daha gelişmiş, sosyal olarak daha olgunlaşmış ve demokrasiyi güçlenmiş gördüklerini dile getiren Ricciardone, Türkiye’nin ABD’nin “çok önemli bir partneri” olduğuna değindi. Ve şöyle devam etti: “Türk-Amerikan dostluğuna, ilişkimizin gücüne, Türkiye’nin geleceğine ve demokrasisine, Türk toplumunun olduğu gibi benim de güvenim sonsuz ve konuda çok iyimserim”

Ricciardone, 30 yıl önce Türkiye’ye ilk kez İran’dan geldiklerini ve kendilerini Batı’da hissettiklerini ifade ederek, “Eksen kayması söz konusu değil bence” dedi. (Vatan)

!!!
 // mehmet durukan
yargı ve basın özgürlüğü, insan hakları söz konusu olduğunda hiçbir ülke bu bizim iç meselemizdir diyemez....
18 Şubat 2011 09:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler