YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anket, suikast,iç çatışma ve DARBE!
Anket, suikast,iç çatışma ve DARBE!
Anket, suikast,iç çatışma ve DARBE!
03 Temmuz 2008 / 00:58 Güncelleme: 03 Temmuz 2008 / 00:00

Ergenekon'da gözaltına alınan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, Fenerbahçe Orduevi'ndeki ofisinde ele geçirilen 'kozmik' belgelerde, ülkeyi darbeye götürecek provokasyon senaryosu çıktı.


30 kişilik suikast timi


'Dehşet senaryosu'na göre, 'Sahte Yeşil' olarak bilinen tetikçi Osman Gürbüz'ün yönettiği, ordudan ayrılma 30 kişilik suikast timi, geçen hafta yargı mensuplarına suikast düzenleyecekti.


Başbakan Sinan Aygün!


Planda suikastlerin ardından 6 Temmuz'da, 40 ilde, 'Yargıya sahip çık' mitingleri yapılarak kaos çıkarılacak ve Ordu'ya darbe yaptırılacaktı. Plana göre, Sinan Aygün de başbakan olacaktı.


Ergenekon kapsamında Ankara'da askeri lojmanda gözaltına alınan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'nde basılan gizli ofisinden, Türkiye'yi sarsacak belgeler çıktı. Polisin ele geçirdiği belgelere göre, Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde birlikte çalıştığı istihbarat subayları ve 'İkinci Yeşil' olarak adlandırılan suç makinesi Osman Gürbüz, bir hafta içinde, ses getirecek provokatif eylemler yapacaklardı. Bu hafta içinde 3-4 yargı mensubuna düzenlenecek suikastlerin ardından 6 Temmuz Pazar günü de 40 ilde 'Yargıya sahip çık' mitingleri düzenlenerek çıkarılak kaos sonucu Ordu'nun darbe yapması sağlanacaktı.


ÖZEL SUİKAST TİMİ


'Sarıkız' ve 'Ayışığı' darbe planlarının bir numaralı ismi emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'ndeki gizli ofisinde ele geçirilen belge ve bilgisayarlar, Emniyet Terörle Mücadele Şubesi dedektifleri tarafından deşifre edildi. Elde edilen belgelere göre, Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde Jandarma İstihbarat Daire Başkanı olan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve aynı dönemde İstihbarat Teknik Daire Başkanı olan emekli Albay Atilla Uğur'un yönetiminde, örgütün illegal faaliyetleri için 30 kişilik özel bir suikast timi kuruldu.


MİTİNGTE KAN AKACAKTI


Timin başında, onlarca suç kaydı bulunan, kardeşini bile gözünü kırpmadan öldüren, 'ikinci Yeşil' olarak da adlandırılan 'Küçük Hacı' lakaplı Osman Gürbüz bulunacaktı. Belgelere göre, örgüt, 5 aşamalı darbe planını adım adım uygulamaya koyacaktı. Önce, bu hafta sonuna doğru, AK Parti ile yargının arasını açmak için önemli bazı yargı mensuplarına yönelik suikastlar düzenlenecek, ardından da halk ayaklandırılacaktı. 6 Temmuz 2008 Pazar günü de 40 ayrı şehirde aynı anda, yargı mensuplarına yönelik saldırılar, 'Yargıya sahip çık' sloganıyla düzenlenen izinsiz gösterilerle protesto edilecekti. Mitinglerde kanlı olayların yaşanması için provokasyon yapılacaktı.


START ANTEP'TEN


Protesto gösterilerinin startını, Gaziantep'ten, eski 1. Ordu Komutanı, emekli Orgeneral Hurşit Tolon'la, Kanaltürk'ün eski sahibi Tuncay Özkan birlikte vereceklerdi. Cumhuriyet mitinglerindekinden daha sert söylemi olan ve valiliklerden izin alınmadan yapılan mitinglere polis müdahale edecek, kanlı çatışmalar yaşanacaktı. Kaos ortamı büyüyerek olaylar tüm yurda yayılacak ve darbeye zemin hazırlanarak hükümet istifaya zorlanacaktı.


ŞENER CUMHURBAŞKANI


Eruygur ve Hurşit Tolon yöneti-mindeki yapılanmanın, ATO Başkanı Sinan Aygün'e de 'dehşet planı'nda aktif rol verdiği tespit edildi. Belgelere göre Aygün, sürekli olarak anketler düzenleyip, yandaş medya kuruluşlarında ülke ekonomisinin çöktüğü yönünde demeçler vererek karamsar bir tablo çizecekti. Suikastlerin ardından düzenlenecek provokatif gösterilerle ordunun darbesiyle hükümet düşürülecek ve Aygün'ün kurduğu parti iktidara getirilecekti. Planda Abdüllatif Şener'in de yeni dönemin Cumhurbaşkanı olması öngörüldü.


Senaryonun el kitabı bile var


ERGENEKON BELGELERİ


Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un gizli ofisinde darbeye zemin hazırlanırken ortaya çıkacak kaosta örgüt mensuplarının nasıl hareket etmesi gerektiğini gösteren kitapçık da ele geçirildi. Kitapta maddeler halinde örgüt mensuplarına uyarılarda bulunuluyor.


YÖNETMENDEN ÖRGÜT KLİBİ


Kitapçığa göre, medyada bulunan yandaşlar vasıtasıyla buhran ve bunalım yayınları pompalanacak. Kitapta yönetmen Halis Yavuz'un da örgütün politikasına uygun film, dizi ve klipler yapacağı belirtiliyor. Eruygur'un ofisinde Ergenekon belgeleri de bulunduğu belirtildi.


Gözaltına alınırken CHP'li vekili aradı


Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un gözaltına alınırken, hukukçu bir CHP milletvekilini aradığı ortaya çıktı. Eruygur ile vekil arasında şu diyalog geçtiği öğrenildi:


- Eruygur: Polis beni yakalamaya geldi.


Vekil: Boşver, kapıyı çalar çalar giderler, açma...
- Eruygur: Ama polis ısrarla kapıyı çalıyor.


Vekil: Bir bak bakalım, yanlarında subay var mı?
- Eruygur: Evet yanlarında 2 subay var.
Milletvekili: O zaman kapıyı aç...


İŞTE DARBE EKİBİ


Provokasyon uzmanı, tetikçi


Osman Gürbüz:


Yeşil ve Abdullah Çatlı gibi, Türkiye'de provokasyon konusunda en 'uzman' kişilerden. 12 Eylül darbesini hazırlayan provokasyonların bazılarında parmağı var. Gürbüz'e, 'İkinci Yeşil' deniyor. 16 yaşında bıçakla adam yaraladı, 1990'da ağabeyini, 1991'de kardeşini öldürdü. Adı çok sayıda cinayet, yaralama, gasp ve çatışma olayına karıştı.


Eruygur'un 'kilit' adamı


E. Albay Hasan Atilla Uğur:


2003'te Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Teknik Takip Daire Başkanı olarak görev yapıyordu. Eruygur döneminde Jandarma'da kilit görevlerde yeraldı. Abdullah Öcalan yakalandıktan sonra İmralı'da Öcalan'ı sorgulayan ekibin başında bulunuyordu.


İstihbarat ağı 'Sarı Levent'e


E. Tuğgeneral Levent Ersöz:


Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un sağ kolu. Ergenekon'un istihbarat ağından sorumlu. 'Sarı Levent' olarak da biliniyor. Eruygur döneminde Jandarma İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaptı. Albay Erdal Sarızeybek'in iddiasına göre, Ersöz, Tansu Çiller ve Hilmi Özkök'ün de aralarında olduğu çok sayıda kişinin dinlenmesi talimatını verdi. Ersöz, Ergenekon kapsamında aranıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler